Laco-123
28.08.12,18:12
Chcem sa spýtať ohľadom tejto témy ktorá je už asi stará ale sem tam sa stane, jedná sa o to že keď je firma ktorá poskytuje svoje služby napr. rekonštrukcia bytu domu atď a urobia niečo tak že ich konaním spôsobia škodu tomu pre koho robia rekonštrukciu alebo spôsobia škodu na majetku aj inej osobe trebars by bolo dačo vytopené alebo inak. Aký je na to paragraf alebo do akého paragrafu to spadá a poprípade pokiaľ by došlo k ublíženiu na zdraví nejakých osôb. A aký je paragraf na to keď je osoba ktorá nemá elektrotechnickú vyhlášku 718/2002 alebo 508/2009 par. 21,22,23,24 a robila by niečo s elektronikou alebo elektrikou aký je na toto zákon ja mám platnú vyhlášku aj jednu aj druhú + mám par. 21 a par. 22, viem že keby som dotyčnú osobu nahlásil na technickú inšpekciu tak ona byto riešila len by ma zaujímalo aký je na to paragraf.

Ďakujem
JUDr. Pavol Kollár
28.08.12,17:38
Máte zrejme na mysli všeobecnú zodpovednosť za spôsobenú škodu podľa § 420 a nasl. Občianskehio zákonníka. V závislosti od následku škody môže ísť aj o zodpovednosť za tretsný čin napr. všeobecného ohrozenia, prípadne ublíženia na zdraví.
Laco-123
30.08.12,09:29
to asi platí aj v prípade keď niekto robí elektriku a nemá na to žiadny paragraf podľa vyhlášky buď 718/2002 §21,§22,§23,§24 alebo tej novej 508/2009 §21,§22,§23,§24 ; ja vyhlášku mám takže ja robím seriózne ako mám v rámci rozsahu tej vyhlášky len som si všimol že dosť takých firiem, ktoré tieto vyhlášky vyžadujú ale ani sami nevedia o čom tá vyhláška pojednáva a zároveň ešte keď povedia náplň práce tak je úplne mimo rozsahu tej či onej vyhlášky, ale sú aj firmy kde sú tzv elektrikári aspoň sa tak tvária ale keď som si preveroval úroveň ich vedomostí o elektrike tak som sa dosť podivil že ešte niekomu neublížili a vyhláška im vôbec nič nehovorila úplne to pre nich bola španielska dedina