Calinka
28.08.12,20:40
Sme dvaja súrodenci. Ja som ostala bývať doma s rodičmi a máme dohodu, že dom sa prepíše na mňa s tým, že doopatrujem rodičov. S bratom sme sa dohodli, že mu vyplatím určitú sumu (nie polovicu, ale menšiu dohodnutú sumu) ako "vyplatenie z domu". Dom sa na mňa časom prepíše pravdepodobne darovaním od rodičov (záleží, aká možnosť bude najvýhodnejšia, čo sa poplatkov a daní týka).
A teraz otázka: Mám už teraz časť peňazí na vyplatenie a chcela by som ich bratovi dať už teraz, skôr, ako sa urobí prepis. Aká zmluva alebo dohoda je na to potrebná? Proste aký "papier" urobiť k tomu, že už dostal časť peňazí skôr, ako sa urobil prepis?
ivka70
28.08.12,18:46
Teraz mu ich poziacaj, teda spiste zmluvu o pozicke, a ked dom na teba bude prepisany, tak tu zmluvu roztrhajte ....
:)
JUDr. Pavol Kollár
29.08.12,16:18
Pre mňa to je trochu divné, že deti rozhodujú o majetku rodičov. O svojom majetku by mali rozhodovať vlastníci domu, teda vaši rodičia. Za života rodičov chcete rozhodovať o budúcom dedičstve, pritom ani neviete, či okrem vás a brata nemôže dediť aj niekto iný. Najkorektnejší postup by bol: kúpte si dom od rodičov za cenu, ktorú chcete dať bratovi a následne rodičia môžu darovať peniaze (kúpnu cenu) vášmu bratovi.
Calinka
29.08.12,16:36
Sme normálna rodina a máme spolu veľmi dobré vzťahy!! Samozrejme je to rozhodnutie aj rodičov, nevymysleli sme si to sami s bratom. Len rodičia zatial ešte nechcú riešiť prepis. Ale v konečnom dôsledku to bude len tak, ako som napísala. Súhlasia s tým všetci. A bratovi by tie peniaze teraz pomohli viac teraz, ako o nejakých 10 rokov a ja ich budem zbytočne 10 rokov odkladať.
KEJKA
29.08.12,18:32
nikdy nevieš, čo donesie budúcnosť a či brat o 10 rokov nebude tiež chcieť profitovať z dedičstva.
takže by bolo možno dobre napísať dohodu, alebo darovaciu zmluvu - že dostal dar od rodičov vo výške hodnmoty polovice domu. Takto v prípade dedičského konania môžeš žiadať započítanie tohto daru a tým sa zlegalizuje vyplatenia brata. To pre prípad, že dom rodičia na Teba neprepíšu.
Sme dvaja súrodenci. Ja som ostala bývať doma s rodičmi a máme dohodu, že dom sa prepíše na mňa s tým, že doopatrujem rodičov. S bratom sme sa dohodli, že mu vyplatím určitú sumu (nie polovicu, ale menšiu dohodnutú sumu) ako "vyplatenie z domu". Dom sa na mňa časom prepíše pravdepodobne darovaním od rodičov (záleží, aká možnosť bude najvýhodnejšia, čo sa poplatkov a daní týka).
A teraz otázka: Mám už teraz časť peňazí na vyplatenie a chcela by som ich bratovi dať už teraz, skôr, ako sa urobí prepis. Aká zmluva alebo dohoda je na to potrebná? Proste aký "papier" urobiť k tomu, že už dostal časť peňazí skôr, ako sa urobil prepis?
Calinka
29.08.12,19:05
Ja práveže preto chcem nejaký papier, ale niečo také, čo by chránilo aj mňa, že som mu dala peniaze, ale aj jeho. Nechcem, aby mi podpisoval, že dostal dar v hodnote polovice domu, keď ho nedostal.
pepsikova
29.08.12,23:58
Ja práveže preto chcem nejaký papier, ale niečo také, čo by chránilo aj mňa, že som mu dala peniaze, ale aj jeho. Nechcem, aby mi podpisoval, že dostal dar v hodnote polovice domu, keď ho nedostal...

..no tak mu ich požičaj..spíšte dohodu o pôžičke, so splatnosťou napríklad 10 rokov,alebo do času prepisu rodičovského domu na teba s tým, že tieto peniaze v budúcnosti majú slúžiť ako záloha na vyplatenie jeho časti podielu...a pokiaľ by sa tak nestalo, musí ti ich vrátiť...to by sa mi tak videlo najlepšie...
...píšeš, že máte medzi sebou veľmi pekné vzťahy...tak povedz rodičom, že máš peniaze a si ochotná ich dať bratovi ako výplatu za jeho podiel,tak ak s tým súhlasia, podpíšu to tiež a tak, že vyhlásia, že dom bude tvoj po ich smrti..nemusia majetok prepisovať na teba, sú asi obozretní,myslia do budúcnosti...akurát, že vždy je tu nejaké "ale"...aj pri dobrých vzťahoch v rodinách sa pre majetok stáva všeličo...rozhodne by som peniaze dala ako pôžičku, na tých 10 rokov...
...variantov je viac, ale aj tak sa mi vidia všetky do budúcnosti s nejakým "ale"..prečo chceš bratovi dávať peniaze dopredu?..lebo ich potrebuje?..hm, nech mu požičajú rodičia a dajú na papier, že to je časť dedičstva,ktorá sa potom odráta...zákony o dedení sú také pokrútené, že aj keby si bola dedičom celého domu, uznaná závetom, aj tak musíš dať bratovi jeho čiastku...neponáhľaj sa..peniaze neutečú,ulož na dobrý úrok a počkaj...
buchač
30.08.12,05:09
Sme dvaja súrodenci. Ja som ostala bývať doma s rodičmi a máme dohodu, že dom sa prepíše na mňa s tým, že doopatrujem rodičov. S bratom sme sa dohodli, že mu vyplatím určitú sumu (nie polovicu, ale menšiu dohodnutú sumu) ako "vyplatenie z domu". Dom sa na mňa časom prepíše pravdepodobne darovaním od rodičov (záleží, aká možnosť bude najvýhodnejšia, čo sa poplatkov a daní týka).
A teraz otázka: Mám už teraz časť peňazí na vyplatenie a chcela by som ich bratovi dať už teraz, skôr, ako sa urobí prepis. Aká zmluva alebo dohoda je na to potrebná? Proste aký "papier" urobiť k tomu, že už dostal časť peňazí skôr, ako sa urobil prepis?

Pre mňa to je trochu divné, že deti rozhodujú o majetku rodičov. O svojom majetku by mali rozhodovať vlastníci domu, teda vaši rodičia. Za života rodičov chcete rozhodovať o budúcom dedičstve, pritom ani neviete, či okrem vás a brata nemôže dediť aj niekto iný. Najkorektnejší postup by bol: kúpte si dom od rodičov za cenu, ktorú chcete dať bratovi a následne rodičia môžu darovať peniaze (kúpnu cenu) vášmu bratovi.

Sme normálna rodina a máme spolu veľmi dobré vzťahy!! Samozrejme je to rozhodnutie aj rodičov
mimotemy
....v súvislosti s daným je toto až príliš divné........priam , v dnešnej dobe , neskutočné ......nádherné.....:)