Boodie
28.08.12,23:12
Ahojte Poradaci.

Je to nesmierne povzbudive mat moznost poradit sa s tak kvalifikovanymi ludmi, aki navstevuju Poradu. Zivot by vsak asi bol este jednoduchsi, keby som sem nemusel vobec pisat.

Mam takyto problem.

Pozical som kamaratke 400 EUR, bolo to este v novembri 2011. Ustna dohoda vtedy znela: V piatok vecer som za nu zaplatil prevodnym prikazom cez IB najomne, v pondelok som mal mat peniaze naspat. Nasledovali samozrejme rozne vyhovorky a dalej sa mi to ani nechce opisovat. Asi vo februari 2012 som na nu zacal tlacit, aby sme podpisali dlzobny upis, ktory sa mi podarilo ziskat v aprili 2012. Je pisany jej vlastnou rukou, podpis overeny notarom. Stoji v nom, ze uznava svoju dlzobu 400 EUR a zavazuje sa ju splatit do konca aprila 2012. Ak tak neurobi, suhlasi s navysenim predmetnej dlzoby o tri percenta mesacne.

Je koniec augusta a dlzoba predstavuje (ak pocitam spravne) 450 EUR. Cez to vsetko, aka mega vyhodna investicia to je (len zartujem), som stratil trpezlivost. Kedze ma to osobne obmedzuje, (popri praci mam biznis, ktory si vyzaduje hotovost), chcel by som to riesit cez vyssie autority.

Dohoda neprichadza, nevidel som ziadnu iniciativu ani len na postupne splacanie.

Aky postup by prichadzal do uvahy? Ako to vyriesit pomerne rychlo a nie draho?

Vrela vdaka.
mattto
28.08.12,21:38
podaj návrh na vydanie PR, tú máš vzory a formuláre https://portal.justice.sk/Formulare/Stranky/Platobne-rozkazy.aspx

súdny poplatok je 6% z istiny (zaplať kolkami, aby ťa súd nemusel vyzývať, ušetríš čas), úroky z omeškania žiadaj zákonné, 36% ročne ti súd neprizná
220870
29.08.12,03:58
Vyzerá to tak ,že kamarátka čaká kedy to bude môcť odrobiť.Dá sa to vyriešiť cez vymáhacie agentúry len to by ste ešte museli počkať kým tá suma o trochu narastie ,ale stratíte tým "kamarátku".
Boodie
29.08.12,09:58
Dakujem zatial za velmi dobre odpovede.

1. Pouzijem teda "Platobny rozkaz_jeden zalovany.rtf"?

2. Co je v tomto pripade zakonny urok? Je to nejak naviazane na uroky NBS? = Neviem presne, aky urok tam mam napisat (% úrok z omeškania ročne zo sumy 400). Datum vpisem od prveho dna omeskania po datum podania na sud?

3. a zaroven ako mam odhadnut nahradu trov konania? (zahrna poplatok 6% zo sumy 400 a odmenu pre advokata, ktoru budem vediet este pred konanim?) = "náhradu trov právneho zastúpenia vo výške...a ostatných trov konania vo výške...

Dakujem!
mattto
29.08.12,10:13
Dakujem zatial za velmi dobre odpovede.

1. Pouzijem teda "Platobny rozkaz_jeden zalovany.rtf"?

2. Co je v tomto pripade zakonny urok? Je to nejak naviazane na uroky NBS? = Neviem presne, aky urok tam mam napisat (% úrok z omeškania ročne zo sumy 400). Datum vpisem od prveho dna omeskania po datum podania na sud?

3. a zaroven ako mam odhadnut nahradu trov konania? (zahrna poplatok 6% zo sumy 400 a odmenu pre advokata, ktoru budem vediet este pred konanim?) = "náhradu trov právneho zastúpenia vo výške...a ostatných trov konania vo výške...

Dakujem!

1. áno

2. úrok z omeškania upravuje §3 ods. 1 nar. vlády SR č. 87/1995 Z.z. (Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.)

K omeškaniu došlo v novembri 2011, vtedy bola ZÚS 1,25%, resp. 1,5% http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/udajove-kategorie-sdds/urokove-sadzby/urokove-sadzby-ecb (musíš presne pozrieť dátum, kedy sa dostala do omeškania) a k tomu pripočítaš 8%, úrok z omeškania bude 9,25% alebo 9,5% ročne.

Úroky žiadaš od prvého dňa omeškania (deň nasledujúci po márnom uplynutí lehoty na plnenie) - ak mala zaplatiť napr. do 5.11., úrok žiadaš od 6.11. až do zaplatenia, nepíšeš konečný dátum, lebo dlžníčka bude v omeškaní až do času, kedy celý dlh nesplatí a za túto dobu bude žiadať úroky. Preto uvedieš: "...a úrok z omeškania z dlžnej sumy vo výške XX% ročne od XX.XX.2011 do zaplatenia..."

3. ak budeš mať advokáta, nemusíš riešiť návrh na vydanie platobného rozkazu, to všetko urobí advokát. Ak si to všetko budeš písať sám, trovy právneho zastúpenia nebudeš mať. Trovy konania sú zaplatený súdny poplatok (ten vieš dopredu) a trovy právneho zastúpenia (aj tie bude vedieť advokát pri písaní návrhu)
Boodie
29.08.12,13:02
Nadhera. Dakujem Vam Poradaci. Buduci tyzden to uz pojde na sud, dam Vam vediet, ako som dopadol.