realcf
29.08.12,09:58
Čafte :)

nakolko som sa len pred malou chvilkou registroval tuto na Porade, neviem preto, ze ak chcem, aby mi niekto poradil, mam napisat to napisat tuto do blogu alebo niekde inde, no ale skusme..mozno motyka vystreli :)

Co by som rad vedel! Ide o to, ze k 31.08.2012 ma uz na stole caka vypoved, to znamena, ze moje dni su spocitane..nie je ich uz zas az tak vela, so statnym sviatkom dokopy 3, cize uz len par krat sa vyspim a som na neurcitej dovolenke :) Ale o co v podstate ide.

Rad by som vedel, ci je v sucasnosti mozne, aby som pred podpisanim vypovede (dajme tomu, ze ju podpisem v piatok 31.08.) siel na PN na dobu neurcitu (daco by mi zahadne nasli), kde by som stravil urcity cas, dajme tomu 2-3 tyzdne, pokial by som si nenasiel nejake ine zamestnanie.

Ak to mozne je, ako postupovat? Ist asi prv za doktorkou, nech ma vypise, co je logicke, a potom ako je to s uradom prace, do kedy im musim oznamit, ze som nezamestnany? Normalne je to tak, ze do 3 pracovnych dni od akejkolvek zmeny sa to musi hlasit, ale tak tu je to asi ine, ci? Pretoze v podstate zamestnavatel ma nemoze vyhodit, ak som na docasnej PN, to znamena, ze som ani nemal skade vediet, ze ma planuje k 31.08. vyhodit. Vypoved by som teda dostal az po skonceni PN, teda dajme tomu 15.09. a odvtedy do 3. pracovnych dni mam povinnost sa hlasit, ci?

Snad sa najde niekto, kto pochopi tuto madarcinu a prispeje nejakou cennou radou :)

Dakujem vopred a prajem pekny zvysok dna a aj zivota.
Tweety
29.08.12,08:05
Čafte :)

nakolko som sa len pred malou chvilkou registroval tuto na Porade, neviem preto, ze ak chcem, aby mi niekto poradil, mam napisat to napisat tuto do blogu alebo niekde inde, no ale skusme..mozno motyka vystreli :)

Co by som rad vedel! Ide o to, ze k 31.08.2012 ma uz na stole caka vypoved, to znamena, ze moje dni su spocitane..nie je ich uz zas az tak vela, so statnym sviatkom dokopy 3, cize uz len par krat sa vyspim a som na neurcitej dovolenke :) Ale o co v podstate ide.

Rad by som vedel, ci je v sucasnosti mozne, aby som pred podpisanim vypovede (dajme tomu, ze ju podpisem v piatok 31.08.) siel na PN na dobu neurcitu (daco by mi zahadne nasli), kde by som stravil urcity cas, dajme tomu 2-3 tyzdne, pokial by som si nenasiel nejake ine zamestnanie.

Ak to mozne je, ako postupovat? Ist asi prv za doktorkou, nech ma vypise, co je logicke, a potom ako je to s uradom prace, do kedy im musim oznamit, ze som nezamestnany? Normalne je to tak, ze do 3 pracovnych dni od akejkolvek zmeny sa to musi hlasit, ale tak tu je to asi ine, ci? Pretoze v podstate zamestnavatel ma nemoze vyhodit, ak som na docasnej PN, to znamena, ze som ani nemal skade vediet, ze ma planuje k 31.08. vyhodit. Vypoved by som teda dostal az po skonceni PN, teda dajme tomu 15.09. a odvtedy do 3. pracovnych dni mam povinnost sa hlasit, ci?

Snad sa najde niekto, kto pochopi tuto madarcinu a prispeje nejakou cennou radou :)

Dakujem vopred a prajem pekny zvysok dna a aj zivota.
Teoreticky aj prakticky, ak budeš dajme tomu od zajtra PN, výpoveď nemôžeš dostať, pred ňou si chránený §64 ZP. Ak budeš schopný práce, potom už ju dostať môžeš, napr. dostaneš ju napr. 20. 9., VD začne plynúť až 1.10.. Na ÚP sa môžeš hlásiť až po skončení PP.
veronikasad
29.08.12,08:10
realcf, dôvod skončenia pracovného pomeru ? Prečo zamestnávatel čaká s doručením výpovede na posledný deň v mesiaci ? Ide naozaj o výpoveď v zmysle § 63 Zákonníka práce ?
realcf
29.08.12,08:14
Tak veci nejdu podla planu a je potrebne redukovat pracovne miesta. Co sa tyka toho dorucenia, tak v podstate o vypoveci som sa dozvedel v pondelok, dnes je volno a sef ide na dovolenku a nakolko sa veci robia na poslednu chvilu, tak som ani necakal, zeby bola dorucena skor :)
realcf
29.08.12,08:17
Tak v podstate ide o to, ze vypovedna doba plynut nebude, nakolko som bol v TPP od 04.06., hoci v strukturach firmy som bol uz davnejsie (ale je to troska komplikovanejsie na vystetlenie a myslim, ze zbytocne by som to tu tahal). Mne ide len o to, ze hoci je vypoved k 31.08. a dam sa zajtra na PN, tak v podstate az po navrate z PN dostanem oficialne vypoved, napr. ako som uviedol 15.09. a do 3 pracovnych dni je potrebne sa hlasit na urade, da?
veronikasad
29.08.12,08:20
Tak veci nejdu podla planu a je potrebne redukovat pracovne miesta. Co sa tyka toho dorucenia, tak v podstate o vypoveci som sa dozvedel v pondelok, dnes je volno a sef ide na dovolenku a nakolko sa veci robia na poslednu chvilu, tak som ani necakal, zeby bola dorucena skor :)
Neviem kolko rokov robíš vo firme, ale možno to neskoré doručenie je zámer firmy, ako ti nevyplatiť odstupné, ak neovládaš ZP. Nárok na odstupné máš totiž len v prípade, ak pracovný pomer ukončíš pred začiatkom plynutia výpovednej doby, v tomto prípade do 31.8.. Ak ti výpoveď doručia 31.8. v popoludňajších hodinách a na kopiu nenapíšeš, že žiadaš o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, t.j. 31.8., nárok na plné odstupné ti nevznikne.

PN-kou od 30.8. si len oddiališ doručenie výpovede, ale problém nevyriešiš. Ak máš zdravotné problémy, na PN-ku môžeš nastúpiť po skončení prac.pomeru z ochrannej doby - do 7 kal. dní od skončenia prac.pomeru.
veronikasad
29.08.12,08:22
Tak v podstate ide o to, ze vypovedna doba plynut nebude, nakolko som bol v TPP od 04.06., hoci v strukturach firmy som bol uz davnejsie (ale je to troska komplikovanejsie na vystetlenie a myslim, ze zbytocne by som to tu tahal). Mne ide len o to, ze hoci je vypoved k 31.08. a dam sa zajtra na PN, tak v podstate az po navrate z PN dostanem oficialne vypoved, napr. ako som uviedol 15.09. a do 3 pracovnych dni je potrebne sa hlasit na urade, da?
Toto podstatne mení situáciu. Si v skúšobnej dobe a pracovný pomer počas nej je možné skončiť aj počas PN-ky. Neide o výpoveď, ale skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe.

Na UP je potrebné prihlásiť sa do 7 kal.dní od skončenia prac.pomeru. Počas PN-ky ťa na UP nezaevidujú.
Tweety
29.08.12,08:22
Tak v podstate ide o to, ze vypovedna doba plynut nebude, nakolko som bol v TPP od 04.06., hoci v strukturach firmy som bol uz davnejsie (ale je to troska komplikovanejsie na vystetlenie a myslim, ze zbytocne by som to tu tahal). Mne ide len o to, ze hoci je vypoved k 31.08. a dam sa zajtra na PN, tak v podstate az po navrate z PN dostanem oficialne vypoved, napr. ako som uviedol 15.09. a do 3 pracovnych dni je potrebne sa hlasit na urade, da?
Napísala som,v prísp. 2. ako to teoreticky bude. Apropó, ak si v práci od 4.6., nie si ešte v skúšobnej dobe? AK áno, skončiť PP je možné aj počas PN, tu neide o výpoveď.
realcf
29.08.12,08:25
Jasné, už sa to približuje k finálnej odpovedi :)..mne hlavne ide o to, aby som vytiahol nejaké peniaze od sociálky, pokiaľ si nenájdem nové zamestnanie. Chápeš, že dám sa na PN, prvé dni platí zamestnávateľ, potom dačo dá sociálka a potom sa vrátim z PN, zoberem si výpoveď a pojdem si veselo na úrad s očakávaním peňazí od sociálky :)..je to takto možné?
Tweety
29.08.12,08:28
Jasné, už sa to približuje k finálnej odpovedi :)..mne hlavne ide o to, aby som vytiahol nejaké peniaze od sociálky, pokiaľ si nenájdem nové zamestnanie. Chápeš, že dám sa na PN, prvé dni platí zamestnávateľ, potom dačo dá sociálka a potom sa vrátim z PN, zoberem si výpoveď a pojdem si veselo na úrad s očakávaním peňazí od sociálky :)..je to takto možné?Aj ty musíš pochopiť, že musíš dať správne podklady k tomu, aby si dostal aj správnu odpoveď. Ešte si neodpovedal na veľmi podstatnú, a to, či si, alebo nie si v skúšobnej dobe. Takže odpovedz.
realcf
29.08.12,08:29
JJ, uz tomu ako tak rozumiem..a je mozne vydolovat nejake lóve od socialky v takomto pripade, ci je to bez sance?
veronikasad
29.08.12,08:31
Jasné, už sa to približuje k finálnej odpovedi :)..mne hlavne ide o to, aby som vytiahol nejaké peniaze od sociálky, pokiaľ si nenájdem nové zamestnanie. Chápeš, že dám sa na PN, prvé dni platí zamestnávateľ, potom dačo dá sociálka a potom sa vrátim z PN, zoberem si výpoveď a pojdem si veselo na úrad s očakávaním peňazí od sociálky :)..je to takto možné?
PN-ku z ochrannej doby platí sociálna poisťovňa od 1. dňa - v rovnakej výške ako náhradu príjmu zamestnávateľ.
Ak si v skúšobnej dobe - nechápem - pracovný pomer môže byť ukončený počas nej aj keď si PN.
realcf
29.08.12,08:34
Jasné, pred malou chvíľou som len vstal, musím sa ešte rozhýbať :) áno, som v skúšobnej dobe 3 mesiace, čo je v podstate do 04.09.2012
Tweety
29.08.12,08:38
Jasné, pred malou chvíľou som len vstal, musím sa ešte rozhýbať :) áno, som v skúšobnej dobe 3 mesiace, čo je v podstate do 04.09.2012
Takže môžeš ísť na PN, aj tak PP skončí(ak sa tak zamestnáv.rozhodol). Ak dostaneš skončenie až toho 31.8., a budeš PN od zajtra napr., náhradu do toho dátumu 31.8. dostaneš od zamestnáv., potom už bude platiť nemocenské SP. Po ukončení PN s budeš môcť prihlásiť na ÚP.
veronikasad
29.08.12,08:41
Jasné, pred malou chvíľou som len vstal, musím sa ešte rozhýbať :) áno, som v skúšobnej dobe 3 mesiace, čo je v podstate do 04.09.2012
Oznámenie o skončeni prac.pomeru v skúšobnej dobe by si mal dostať od zamestnávatela spravidla 3 dni vopred. Ak však zamestnávatel túto lehotu nedodrží, neide o neplatné skončenie prac.pomeru.

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
Na začiatok (http://www.porada.sk/t199399-zakonnik-prace-od-01-01-2012-do-31-12-2012-a.html#hore)

(1) V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
realcf
29.08.12,08:56
Vdaka pekne za vsetky Vase rady..budem do buducnosti vediet, ze treba si presne premysliet, co sa chce clovek spytat, aby odpoved prisla rychlejsie :)..tak snad sa to nejak poriesi, aby z toho neboli problemy a vsetko bolo OK.

Snad v tom nie je ziaden hacik, ktory by to znemoznoval :)

Vdaka pekne este raz, prajem Vam pekny den :)
vika7
30.08.12,06:25
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Kamarátka si podala žiadosť o ukončenie PP dohodou k 31.8.2012.Potom asi po 3dňoch musela ísť na PN na ktorej je aj doteraz. Bude jej platiť to ukončenie alebo sa to natiahne kvôli PN.Vďaka
vlčica2
30.08.12,07:42
Dobrý deň, otec dostal výpoveď k 01. 09. podpísal ju, s tým, že dostane nejaké odstupné. V tejto firme pracoval vyše 20 rokov, približne pred 15.rokmi mal pracovný úraz (odrezal si prsty na ruke) uznali mu polovičný dôchodok, no keďže stále pracoval a snažil sa nezaťažovať poranenú ruku, presílil tú druhú... čiže v podstate ho bolia obidve. chcem sa preto spýtať či by mu nejako pomohlo, keby sa hodil na PN??? je to dosť dôležité, keďže má už vyše 52 rokov, do starobného dôchodku ďaleko a prácu si zrejme nenájde, keďže teraz sa nevedia zamestnať ani zdravý ľudia... pomohla by mu tá PN aspoň do určitého času, či je to zbytočné??? Prosím o radu...