Tinau
20.02.06,13:08
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Budem robiť daňové priznanie človeku, ktorý v auguste 2005 zomrel. Potrebovala by som vedieť, či mu môžem uplatniť odpočítateľnú položku za celý rok? A kde by som to v zákone našla. A predsa ešte jedna otázka je potrebné doložiť kópiu úmrtného listu?
Ďakujem veľmi pekne.
alušik
20.02.06,12:11
Tina, odpočítateľná položka na daňovníka sa nijako nekráti podľa obdobia. Takže ju uplatníš v plnej výške 87.936,- Sk. Myslím, že kópiu úmrtného listu netreba.
brezňanka
20.02.06,12:32
Mám podobný prípad, a bojím sa uplatniť celú odpočítateľnú položku. Alušik máš to aj nejako overené? Bojím sa aby pozostalý nemal ďalšie starosti, vďaka tomu, že som zle urobila daňové priznanie.
Peterka
20.02.06,12:37
Odpočítateľná položka nie je viazaná na život,t.j. aj keď zarobí 1 Sk, tak má nárok ma odpočítateľnú položku bez ohľadnu či v priebehu roka zomrel alebo sa narodil.Samozrejme že podmienky pre starobných dôchodcov platia.
Muška
20.02.06,12:38
Môžete uplatniť celú čiastku, zákon neprikazuje deliť uvedenú odpoč. čiastku.
Prečítajte si § 11 http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html
alušik
20.02.06,12:39
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane

(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:

a) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku :place w:st="on">sumy:place> životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku :place w:st="on">sumy:place> životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33 zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie125,
c) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené podľa osobitného predpisu, 35)
d) účelové sporenie.
e) poistné na životné poistenie.

(2) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a), ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku, 22) (ďalej len dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia a je vyšší ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a). Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a), zníži sa základ dane podľa odseku 1 písm. a) len vo výške rozdielu medzi vyplatenou sumou dôchodku a sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a).

(3) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) až e) len u daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.

(4) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane len o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine tejto nezdaniteľnej časti základu dane za každý kalendárny mesiac, na ktorého začiatku boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane alebo ak má manželka (manžel) vlastné príjmy v príslušnom zdaňovacom období, o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine rozdielu vypočítaného podľa odseku 1 písm. b).

Nie je tu žiadne krátenie podľa obdobia. Mala som takýto prípad pred 3 rokmi a tiež som vtedy nad tým rozmýšľala, či áno alebo nie. Ale zákon je napísaný našťastie aspoň v tomto prípade jasne.;)
brezňanka
21.02.06,06:23
Ďakujem veľmi ste mi pomohli. Ste super.
endrju
21.02.06,08:00
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Budem robiť daňové priznanie človeku, ktorý v auguste 2005 zomrel.

Nebol už náhodou "prešvihnutý" termín (§49 ods. 4 zákona o dani z príjmov) na podanie daňového priznania v tomto prípade? Alebo majú pozostalí odklad?
Tinau
21.02.06,11:44
Nebol už náhodou "prešvihnutý" termín (§49 ods. 4 zákona o dani z príjmov) na podanie daňového priznania v tomto prípade? Alebo majú pozostalí odklad?

je to v ods. 5 a ak to správne chápem, tak v prípade, že daňovník zomrie v období kedy mal podať daňové priznanie za predchádzajúci rok (január-marec) je potrebné podať ho najneskôr do troch mesiacov po úmrtí.
endrju
21.02.06,15:48
je to v ods. 5 a ak to správne chápem, tak v prípade, že daňovník zomrie v období kedy mal podať daňové priznanie za predchádzajúci rok (január-marec) je potrebné podať ho najneskôr do troch mesiacov po úmrtí.
ods. 5 hovorí o nesplnenej povinnosti za predchádzajúce zdaňovacie obdobie pred vyrubením dane.
ods. 4 hovorí o povinnosti vysporiadania náležitostí za aktuálne zdaňovacie obdobie.
Preto si myslím, že ide o dve rôzne veci.

Diskusia o tejto otázke je však mimotemy prvého príspevku, takže nerád by som ju rozširoval ďalej. Moja otázka ma napadla len ako "vrtácka" reakcia po prečítaní prvého príspevku a vyhodnotení jeho obsahu z pohľadu mojich znalostí.
Martina80
23.02.06,08:01
Prosím Vás,
neviem si poradiť. Kolegyni zomrel manžel v septembri 2005. Môže si naňho uplatniť nezdaniteľnú čiastku , z ktorej odráta jeho príjem z invalidného dôchodku???? Ja si myslím, že áno. Tak ako má daňovník nárok na celú nezdaniteľnú čiastku aj v prípade smrti.
alušik
23.02.06,08:07
Určite si môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela, ale pozor, nie za celý rok...

Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane len o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine tejto nezdaniteľnej časti základu dane za každý kalendárny mesiac, na ktorého začiatku boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane alebo ak má manželka (manžel) vlastné príjmy v príslušnom zdaňovacom období, o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine rozdielu vypočítaného podľa odseku 1 písm. b).
Natka
06.03.06,12:22
Prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť, akú sumu si môže uplatniť SZČO na manželku, keď bola na materskej do konca októbra 2005 a začal jej hlavný pracovný pomer od novembra 2005. Zamestnávateľ jej uplatnil nezdaniteľnú čiastku na zamestnanca za november aj december. Koľko si môže uplatniť manžel SŽČO za ňu? A ako jej mám spraviť ročné zúčtovanie dane (uplatniť celých 87 936?) Zákon o dani z príjmov "ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky". Berie sa hrubý príjem, alebo čistý? Napr. zarobila za november a december 19 320,- Sk v hrubom, tak SZČO (manžel) si môže uplatniť 87 936 mínus 19 320, t.j. 68 616 ako odpočítateľnú položku na manželku?
JAJA11
06.03.06,12:38
Prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť, akú sumu si môže uplatniť SZČO na manželku, keď bola na materskej do konca októbra 2005 a začal jej hlavný pracovný pomer od novembra 2005. Zamestnávateľ jej uplatnil nezdaniteľnú čiastku na zamestnanca za november aj december. Koľko si môže uplatniť manžel SŽČO za ňu? A ako jej mám spraviť ročné zúčtovanie dane (uplatniť celých 87 936?) Zákon o dani z príjmov "ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky". Berie sa hrubý príjem, alebo čistý? Napr. zarobila za november a december 19 320,- Sk v hrubom, tak SZČO (manžel) si môže uplatniť 87 936 mínus 19 320, t.j. 68 616 ako odpočítateľnú položku na manželku?

Áno, v podstate sa odpočítateľná položka na manželku rozdelí medzi ňu a zvyšok, čo si ona neodpočítala, si uplatní manžel. Ale pozor, aby nemala aj iné príjmy, ktoré sa počítajú do príjmov manželky-manžela.
Natka
06.03.06,13:08
A jej ročné zúčtovanie dane? Ako na to? Uplatniť iba nezdaniteľnú časť za 2 mesiace?
JAJA11
06.03.06,13:16
A jej ročné zúčtovanie dane? Ako na to? Uplatniť iba nezdaniteľnú časť za 2 mesiace?

Podľa mňa sa u nej neprepočíta podiel na 2 mesiace, jej sa odpočíta nezd. časť do výšky hrubého príjmu, t.j. tých 19 320, či koľko to bolo a ak nemala žiadne iné príjmy, ktoré sa považujú za jej príjem, tak manžel dostane potvrdenie o príjme manželky a uplatní si celý zvyšok, ktorý si ona nemohla z dôvodu, že bola na materskej uplatniť.