meha
29.08.12,15:31
Potrebujem konkrétne informácie,nielen všeobecné.
Napr.-váha batožín je v každej spoločnosti povolená rovnaká,alebo iná.
-ak si chcem zobrať lieky bežné od bolesti hlavy,kvapky do očí musí to byť niekde evidované
-v prípade ,že niekto poznáte stránku kde sú konkrétne informácie napíšte prosím
Tweety
29.08.12,13:34
Potrebujem konkrétne informácie,nielen všeobecné.
Napr.-váha batožín je v každej spoločnosti povolená rovnaká,alebo iná.
-ak si chcem zobrať lieky bežné od bolesti hlavy,kvapky do očí musí to byť niekde evidované
-v prípade ,že niekto poznáte stránku kde sú konkrétne informácie napíšte prosím
http://zena.sme.sk/c/5425847/dovolenka-co-zbalit-a-co-nie.html
misoft
29.08.12,14:29
meha
29.08.12,15:21
Veľmi pekne ďakujem.
Viper
30.08.12,06:30
Alebo si zavolaj do agentury kde si si kupila letenku a oni ti to povedia :)
deli.
30.08.12,07:31
rada by som upozornila na jeden "detail", ktorý považujem za dôležitý. Našej 4-člennej rodine sa stalo, že sme sa nenatlačili k odbavovaciemu pultu ako ostatní, pretože sme sa zdržali s malým dieťaťom (vtedy 3-r.). Boli sme teda na konci radu a stalo sa nám, že na nás už zostali posledné miesta, ktoré boli všetky 4 rozhádzané po celom lietadle. Neviete si predstaviť ten stres, keď mi oznámili, že moje 3-r. dieťa bude úplne inde ako ja medzi úplne cudzími ľuďmi a moje ďalšie 8-r. dieťa takisto, nebude ani s tatinom! Keď dala letuška rozhlásiť, kto by sa dobrovoľne presadil, NIKTO sa neprihlásil! Neželám tie pocity nikomu! Až na 4-tý krát sa ktosi ohlásil, a tak sme boli ako rodina aspoň ja+bábo a tatino + druhé dieťa. Odvtedy sa vždy tlačím k pultu ako prvá, už to nikdy nechcem zažiť. Dajte si na to pozor, nikto ma na túto skutočnosť predtým neupozornil.
buchač
30.08.12,07:38
Potrebujem konkrétne informácie,nielen všeobecné.
Napr.-váha batožín je v každej spoločnosti povolená rovnaká,alebo iná.
-ak si chcem zobrať lieky bežné od bolesti hlavy,kvapky do očí musí to byť niekde evidované
-v prípade ,že niekto poznáte stránku kde sú konkrétne informácie napíšte prosím
...ani nie ...

Tiež som mal lepky ...a to proskám pekne , inzulínové perá používam...
Dal som do priesvitneho vrecúška ( šak som sa informoval ) a pri dokladoch pripravenú kartičku v angličtine s pečiatkami ..

Do Dublinu v pohode ...v Budapešti na mňa ani nekukli ...
V Dubline zbadal henten oný na monitore podlhovasté ( nebezpečné ) predmety .....júúúúj ,že jak ma šibovali vedľa ...pomaly aj do onej sa pozerali ...:---
bodliak
30.08.12,07:54
:D
No a kam letíš ? Lebo ak do Teheránu, tak z tažky vylož aj slivovicu a playboya.
rennka
30.08.12,08:14
rada by som upozornila na jeden "detail", ktorý považujem za dôležitý. Našej 4-člennej rodine sa stalo, že sme sa nenatlačili k odbavovaciemu pultu ako ostatní, pretože sme sa zdržali s malým dieťaťom (vtedy 3-r.). Boli sme teda na konci radu a stalo sa nám, že na nás už zostali posledné miesta, ktoré boli všetky 4 rozhádzané po celom lietadle. Neviete si predstaviť ten stres, keď mi oznámili, že moje 3-r. dieťa bude úplne inde ako ja medzi úplne cudzími ľuďmi a moje ďalšie 8-r. dieťa takisto, nebude ani s tatinom! Keď dala letuška rozhlásiť, kto by sa dobrovoľne presadil, NIKTO sa neprihlásil! Neželám tie pocity nikomu! Až na 4-tý krát sa ktosi ohlásil, a tak sme boli ako rodina aspoň ja+bábo a tatino + druhé dieťa. Odvtedy sa vždy tlačím k pultu ako prvá, už to nikdy nechcem zažiť. Dajte si na to pozor, nikto ma na túto skutočnosť predtým neupozornil.
Presne toto sa stalo aj nam asi pred 10 rokmi. S tym rozdielom, ze sa nasla jedna mila pani a hned sa ponukla, ze sa so mnou vymeni, "aby chlapcek bol pri mame,, tiez mal 3 roky. Dcera 9r. sedela sama a manzel tiez sam... Odvtedy sa k check-inu vzdy ponahlame.
Heleč
30.08.12,08:24
Presne toto sa stalo aj nam asi pred 10 rokmi. S tym rozdielom, ze sa nasla jedna mila pani a hned sa ponukla, ze sa so mnou vymeni, "aby chlapcek bol pri mame,, tiez mal 3 roky. Dcera 9r. sedela sama a manzel tiez sam... Odvtedy sa k check-inu vzdy ponahlame.


môžem len potvrdiť. My chodíme na letisko skôr, sme prvý pri check-u povieme si kde chceme sediet. A dovolenka začína v pohode ...
Ľubomír
30.08.12,08:31
môžem len potvrdiť. My chodíme na letisko skôr, sme prvý pri check-u povieme si kde chceme sediet. A dovolenka začína v pohode ...

No neviem akou spoločnosťou ste leteli, ale ja som sa s takým jednaním nestretol. Vždy boli uprednostnené deti s rodičmi. Ďalej sa dajú zakúpiť tzv. priority, kedy je pasažier odbavený prednostne a tým pádom sa do lietadla dostane medzi prvými. Doknca jedna spločnosť, ktorá lieta tento rok z PP do Burgasu pri odbavovaní vám dá miestenku. Ešte chcem podotknúť, že to boli nízkonakladovky. Žiadne vyhlasené spoločnosti.
meha
31.08.12,03:46
Všetci ste strašne zlatí ak sa nájde ešte niekto s dobrou radou len sa poteším.Čím viac budem vedieť hlavne nepísaných pravidiel,teda tých o ktorých sa nedočítam na žiadnej stránke leteckej spoločnosti ,tým lepšie.Žuvačka na "vyrovnanie tlaku"je fakt,alebo nemusí byť. Klasika akou je kinedryl je v poriadku? Dlhšie cesty autobusom totiž niekedy bez kinedrylu nezvládam.Kufor do podpalubia môže mať hocijaký rozmer,len nesmie presiahnúť stanovenú hmotnosť?
bodliak
31.08.12,05:05
Podstatná je hmotnosť kufra.
Batožina, ktorá má neštandardné rozmery (golfové palice, kočíky, veľké ruksaky) sa odovzdáva pri okienkach Nadrozmerná batožina - Oversized baggage.
Pokiaľ máš ruksak, z ktorého trčia na všetky strany popruhy, špagáty, lanká, uchyty, ... je dobré obaliť ho baliacou, alebo aspoň potravinárskou fóliou už doma. Na letisku to stojí od 5 do 8 Eur. Tieto popruhy sa radi niekde zašprajcujú, keď to ide na pásoch triediacou linkou.
Ľubomír
31.08.12,07:21
Všetci ste strašne zlatí ak sa nájde ešte niekto s dobrou radou len sa poteším.Čím viac budem vedieť hlavne nepísaných pravidiel,teda tých o ktorých sa nedočítam na žiadnej stránke leteckej spoločnosti ,tým lepšie.Žuvačka na "vyrovnanie tlaku"je fakt,alebo nemusí byť. Klasika akou je kinedryl je v poriadku? Dlhšie cesty autobusom totiž niekedy bez kinedrylu nezvládam.Kufor do podpalubia môže mať hocijaký rozmer,len nesmie presiahnúť stanovenú hmotnosť?

Namiesto žuvačky je dobrý cukrík. Kinedryl ti netreba. Cesta je pohodlnejšia ako busom. Kufor môže byť aj väčší. Keď cestuješ s partnerom tak vám váhu kufrov zrátajú. Keď ste v lilmite tak je to ok. Aspoň ja mám také skúsennosti.
Ľubomír
31.08.12,15:05
Vidím, že máš obavy s prvého letu. Neboj sa na druhý sa budeš tešiť.
ludmilla
31.08.12,18:32
... nás tiež uprednostnili už s 11 ročným synom :)
ludmilla
31.08.12,18:41
... neviem kam letíš, ale ak si veci balíte do 2-och kufrov je dobré baliť 1/2 na 1/2 t.j. v každom polovica tvojich a polovica manželových vecí, pre prípad ak by jeden kufor nedorazil do cieľa. Dokonca si robím aj zoznam vecí v kufri, ktorí mám v príručnej batožine, v prípade akejkoľvek straty kufra aj na dovolenke viem, čo presne v ňom bolo, taktiež si do príručnej batožiny zbalím fotokópie pasov, alebo si ich len uložím do emailu.
Do kufra si balíme aj jednu fľašu vody, hneď pre prvú potrebu, hlavne keď cestujeme s deťmi, ktoré sú stále smädné.
misomiso
31.08.12,18:57
rada by som upozornila na jeden "detail", ktorý považujem za dôležitý. Našej 4-člennej rodine sa stalo, že sme sa nenatlačili k odbavovaciemu pultu ako ostatní, pretože sme sa zdržali s malým dieťaťom (vtedy 3-r.). Boli sme teda na konci radu a stalo sa nám, že na nás už zostali posledné miesta, ktoré boli všetky 4 rozhádzané po celom lietadle. Neviete si predstaviť ten stres, keď mi oznámili, že moje 3-r. dieťa bude úplne inde ako ja medzi úplne cudzími ľuďmi a moje ďalšie 8-r. dieťa takisto, nebude ani s tatinom! Keď dala letuška rozhlásiť, kto by sa dobrovoľne presadil, NIKTO sa neprihlásil! Neželám tie pocity nikomu! Až na 4-tý krát sa ktosi ohlásil, a tak sme boli ako rodina aspoň ja+bábo a tatino + druhé dieťa. Odvtedy sa vždy tlačím k pultu ako prvá, už to nikdy nechcem zažiť. Dajte si na to pozor, nikto ma na túto skutočnosť predtým neupozornil.

Preco ste sa nezacheckovali vopred cez net?
bodliak
31.08.12,21:15
Tak napríklad Ryanair vyžaduje, aby si na check-in prišla s vytlačeným boarding passom, každá osoba zvlášť na A4.
Inak ťa za to skasíruju tučným poplatkom.

U serióznych dopravcov máš aspoň na výber z voľných miest, môžeš rodinku usadiť podľa situácie.
Ja si beriem miesta v blízkosti východu, lebo časový rozdiel medzi prvým a posledným vystupujúcim môže byť aj 12 minut. A pri tesných prestupoch to môže znamenať veľa.
meha
01.09.12,03:42
Letím nie ja ,ale dcéra s priateľom do Anglicka.Ako mama ,ktorej nie je jedno čo bude s jej dieťaťom sa práve preto vypytujem.A čo napr.tabletky na bolesť hlavy alebo horúčky,roztok na kontaktné šošovky?Ak by to dala mimo príručnej batožiny,môže?Neplánujeme dať lekáreň,ale aspoň jednu krabičku.
meha
01.09.12,03:43
Ľubomír ďakujem,verím že tomu tak bude.
Ľubomír
01.09.12,04:56
Letím nie ja ,ale dcéra s priateľom do Anglicka.Ako mama ,ktorej nie je jedno čo bude s jej dieťaťom sa práve preto vypytujem.A čo napr.tabletky na bolesť hlavy alebo horúčky,roztok na kontaktné šošovky?Ak by to dala mimo príručnej batožiny,môže?Neplánujeme dať lekáreň,ale aspoň jednu krabičku.

Robíš si zbytočné starosti. DO GB je to chvíľka. Kým sa rozkuká budú na zemi. Nestihne ju ani hlava rozbolieť.
bodliak
01.09.12,05:12
Letím nie ja ,ale dcéra s priateľom do Anglicka.Ako mama ,ktorej nie je jedno čo bude s jej dieťaťom sa práve preto vypytujem.A čo napr.tabletky na bolesť hlavy alebo horúčky,roztok na kontaktné šošovky?Ak by to dala mimo príručnej batožiny,môže?Neplánujeme dať lekáreň,ale aspoň jednu krabičku.

Chápem, ale keď už ide dcéra s priateľom, tak ju snáď netreba vodiť za ručičku...
A tabletky na bolesť hlavy nech jej tiež kúpi priateľ. :D

Ale vážne:
V obvyklom množstve sú lieky OK, nech sú v originálnom balení.
Roztoky, kvapky atď: Do objemu 100 ml umiestniť do priehľadného uzatvárateľného sáčku, celkovo max 10 kusov. So sebou sa berú len tie nutné veci, lieky medzi ne patria, keďže batožinu môžu stratiť, poškodiť a na niektoré lieky sa 4 dni čakať nedá.
Zvyšok šupnúť do odovzdanej batožiny.
meha
01.09.12,07:11
Dcéra o tom ,že sa vypytujem ani nevie,to by dopadlo.No mamy sú mamy.
bodliak
01.09.12,07:53
No tak pridám zopár zážitkov z ďalekých krajín za posledné roky, len heslovite:
- váženie nie len batožiny, ale aj cestujúcich, lebo sa ide "nadoraz"
- zmena trasy za letu, "pilot sa rozhodol"...
- horiaci motor (jediný)
- zvolanie "Allah akhbar" pri každej turbulencii
- "opravovanie" lietadla pred zrakmi cestujúcich búšením obrovským kladivom do podvozku
- pilot vychádza z kabíny, s kalašnikovom v ruke

Buď rada, že idú hen, za roh do GB.
Gapo
01.09.12,08:05
Namiesto žuvačky je dobrý cukrík. Kinedryl ti netreba. Cesta je pohodlnejšia ako busom
Tak s týmto by som nesúhlasil, že netreba Kinedryl. Kto neznáša cestovanie autom či autobusom nebude to znášať ani v lietadle. Zrejme si ešte neletel po "hrboľatej ceste", je to zážitok, myslíš si, že sa lietadlo ide rozpadnúť.
Poznám to dobre podľa mojej manželky. Preto niečo proti kinetóze treba, nemusí to byť zrovna Kinedryl, to je fakt.
BTW napr. Coculin.
Ľubomír
01.09.12,08:12
Tak s týmto by som nesúhlasil, že netreba Kinedryl. Kto neznáša cestovanie autom či autobusom nebude to znášať ani v lietadle. Zrejme si ešte neletel po "hrboľatej ceste", je to zážitok, myslíš si, že sa lietadlo ide rozpadnúť.
Poznám to dobre podľa mojej manželky. Preto niečo proti kinetóze treba, nemusí to byť zrovna Kinedryl, to je fakt.

Nemusíš súhlasiť. Mal som možnosť cestovať s kojencami a ani oni nepotrebovali žiadne tabletky. Let nie je nič mimoriadne. Nevidel som ani cestujúcich, ktorí by behali na WC grcať. Takže asi takto.
bodliak
01.09.12,08:29
Let nie je nič mimoriadne. Nevidel som ani cestujúcich, ktorí by behali na WC grcať. Takže asi takto.

Grcať sa nebehá na záchod. Grcá sa do sáčkov na to určených.
Ivana Š
01.09.12,08:38
Tak s týmto by som nesúhlasil, že netreba Kinedryl. Kto neznáša cestovanie autom či autobusom nebude to znášať ani v lietadle. Zrejme si ešte neletel po "hrboľatej ceste", je to zážitok, myslíš si, že sa lietadlo ide rozpadnúť.
Poznám to dobre podľa mojej manželky. Preto niečo proti kinetóze treba, nemusí to byť zrovna Kinedryl, to je fakt.
BTW napr. Coculin.

môjmu synáčikovi stačí aj obyčajný Thiamín - placebo efekt ako vyšitý
"dal som si tabletku proti vracaniu a nie je mi nevoľno"
mareko
01.09.12,09:07
Preco ste sa nezacheckovali vopred cez net?

Môžeš vysvetliť? Čo to obnáša a v čom je výhoda? To znamená, že si cez net môžem "vybrať miestenku"? Rozumiem tomu dobre? Dík.
sisima
01.09.12,09:48
ten kalašnikov, to bolo pri akej prílezitosti? :) uf... z mojej skusenosti benzinovy smrad a dym po starte na palube, a 2hodinová oprava "štartéru", ktorý museli doviezt z Viedne do Prahy 2 hodky to trvalo, a pred nami 11 hodinový let cez Atlantik... :)
sisima
01.09.12,09:50
Nemusíš súhlasiť. Mal som možnosť cestovať s kojencami a ani oni nepotrebovali žiadne tabletky. Let nie je nič mimoriadne. Nevidel som ani cestujúcich, ktorí by behali na WC grcať. Takže asi takto.

ja do lietadla bez kinedrylu nemozem, sla som len raz bez neho (z dovodu tehotenstva) a poviem ti, ze tie hodinové turbulencie nad Iranom neprajem nikomu... skončila som na wc a to nie je nic moc, ble
misomiso
01.09.12,10:40
Môžeš vysvetliť? Čo to obnáša a v čom je výhoda? To znamená, že si cez net môžem "vybrať miestenku"? Rozumiem tomu dobre? Dík.

Ano, samozrejme. Okrem takych shitnych spolocnosti, ako Ryanair, pretoze tam to funguje ako v dedinskom kine, ziadne miestenky nie su.

V serioznych spolocnostiach si vopred vyberies miesto aj jedlo, priplaca sa iba za miesta u nudzovych vychodov. Navyse potom necakas v rade na letisku, respektive cakas, ale iba na odovzdanie batoziny.
bodliak
01.09.12,10:42
Vnútroštátny let v Kongu. To nebola udalosť, to je tam normálne.
bodliak
01.09.12,10:45
pozri príspevok #17, tam to je
Gapo
01.09.12,11:25
Nemusíš súhlasiť. Mal som možnosť cestovať s kojencami a ani oni nepotrebovali žiadne tabletky. Let nie je nič mimoriadne. Nevidel som ani cestujúcich, ktorí by behali na WC grcať. Takže asi takto.
Neviem, ale mal som dojem, že som to nenapísal po tatársky. "Kto neznáša"
Máš snáď s tým nejaký problém, alebo je to iba tvoja ješitnosť, že som si dovolil oponovať.
To že je niekto kojenec, neznamená, že musí mať kinetózu. Ako vidím nevieš čo to je, tak potom neraď. Lebo zavádzaš.
Ak by si sedel vedľa mojej manželky a hodila by ti za krk šabľu, neviem ako by si ju presvedčil, že let nič nie je. :D Takže takto. :D:D:D
Gapo
01.09.12,11:34
ja do lietadla bez kinedrylu nemozem, sla som len raz bez neho (z dovodu tehotenstva) a poviem ti, ze tie hodinové turbulencie nad Iranom neprajem nikomu... skončila som na wc a to nie je nic moc, ble
Raz pri lete z Frankfurtu do Prahy sme pri prelete nad hraničným pohorím spadli dosť hlboko, až grcalo pol lietadla vrátane letušiek. Ale let nie je nič to je fakt, iba tie niekedy sprievodné nepríjemnosti. :D
Ľubomír
01.09.12,12:07
Neviem, ale mal som dojem, že som to nenapísal po tatársky. "Kto neznáša"
Máš snáď s tým nejaký problém, alebo je to iba tvoja ješitnosť, že som si dovolil oponovať.
To že je niekto kojenec, neznamená, že musí mať kinetózu. Ako vidím nevieš čo to je, tak potom neraď. Lebo zavádzaš.
Ak by si sedel vedľa mojej manželky a hodila by ti za krk šabľu, neviem ako by si ju presvedčil, že let nič nie je. :D Takže takto. :D:D:D


Ja problém nemám, ale ty asi musíš stále zadrapovať.
Ľubomír
01.09.12,12:10
Tiež jeden dokonalý?
Ľubomír
01.09.12,12:13
Kinedryl byti pomohol v takej sitacii? To určite!
Gapo
01.09.12,15:49
Bez komentára!
Gapo
01.09.12,15:50
Mne nie ale tomu čo mu býva zle, hej. Vidím, že vieš ......
misomiso
01.09.12,17:59
No ja teda neviem, ja som stravil uz par tyzdnov v lietadle, zazil som uz napoje a jedla vo vzduchu, ale grcat som zazil jediny raz v zivote jednu babu, pocas uplne pokojneho letu, asi jej nesadlo nejake jedlo, co sa ti moze stat aj doma v obyvacke.

Kinedril strasne uspava, co je fajn, pocas letu, ale potom, ak by s tym mal clovek vystupit a fungovat, tak musi ratat s tym, ze napriklad po prilete na letisku strati pas, a ani si to nevsimne...
sisima
02.09.12,08:20
aha ;)
sisima
02.09.12,08:20
aha ;)
sisima
02.09.12,08:20
aha ;)
sisima
02.09.12,08:34
kinedryl aj uspava, co je super pri dlhých letoch, ale zase nie natoľko, aby si mal niekde stratiť pas :) davkuje sa po 2-3 hodinach, takze si to vies odsledovat. manzelovi zle nebyva vobec, ale na tom nasom "26 hodinovom" lete z Kuby s CSA (co som tu uz xkrat spominala) velmi ocenil, ze z neho okamzite zaspal... ma 2m a tie stiesnene podmienky boli pre neho utrpenim...
mne byva zle aj v aute, cez Čertovicu napríklad vobec nemozem ist..:eek:

kedysi davno som absolvovala najotrasnejší let v zivote, a to len tu za roh som letela, do Tunisu, sedela vedla mna stara tucna teta, ktorá svoju aromu potu prekryla asi 10 vrstvami "ruského parfému" tak ten smrad tam odrovnal viacerých... ale ustála som to...
misoft
02.09.12,08:45
No bisťu - ustáť ruský parfém - klobúk dolu. :D:D:D
Gapo
02.09.12,10:15
Len tak pre informáciu, aby to niekto nepovažoval za rýpanie. :D

Kinetóza nebo také nemoc z pohybu je fyzický stav jedince, kdy vjem pohybu vestibulárním systémem (http://cs.wikipedia.org/wiki/Ucho) nesouhlasí s vizuálními (http://cs.wikipedia.org/wiki/Oko)vjemy. Příznakem kinetózy může být závrať (http://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1vra%C5%A5), vyčerpání či zvedání žaludku. Podle příčin vedoucích ke kinetóze se zpravidla mluví o:

mořské nemoci,
nevolnosti v autě/autobuse,
nevolnosti v letadle,
vesmírné nemoci (syndromu adaptace na stav beztíže SAS),
nevolnosti v simulátoru.

Ak systém zachovania rovnováhy zistí nesúlad medzi informáciami, ktoré sa dostanú do vnútorného ucha, a medzi zrakovými vnemami, objavia sa príznaky kinetózy. Postihnutá osoba zbledne, potí sa, napína ju na dávenie a zmočňujú sa jej závraty. Ak slabosť rýchlo neustúpi, začne skutočne dáviť.Kinetóza je nepríjemný stav, ktorému sa len ťažko dá predísť.
Kinetózu možno zjednodušene charakterizovať ako prechodný nenormálny stav organizmu, ktorý vzniká v dôsledku pohybu tela v priestore. Môže sa objaviť pri cestovaní akýmkoľvek dopravným prostriedkom vrátene jazdy na zvieratách, ako aj pri jazde na rôznych atrakciách v zábavnom parku alebo pri použití rýchlovýťahu. Kinetózu mnohým evokuje loď so svojím kolísavým pohybom a podľa reakcie väčšiny ľudí na pohyb lode sa kinetóze hovorí aj „morská choroba“. U niektorých ľudí sa dokonca „stav nevoľnosti z pohybu“ objavuje iba na lodi a cestovanie ostatnými dopravnými prostriedkami zvládajú bez väčších problémov. Kinetóza postihuje viac ženy a deti ako mužov, ale celkom malé deti do troch rokov bývajú voči nej imúnne, pretože ich mozog je ešte vo vývoji.

Tiež dávam do pozornosti časť o deťoch do troch rokov.
sisima
02.09.12,15:01
no jo, ja som istý pacient, aj na lodi som to mala, a kinedryl opat nesklamal... a nezaspala som ;)
v niektorých výťahoch mi je tiez bľuvne, ale napríklad v rýchlovýťahu na Burj al Khalife som vobec nic necitila a ten "výlet" do výšin som si vychutnala ;)
a na ťave, či koni mi tiez nebýva zle... na kolotoče nechodím ;)
misomiso
02.09.12,18:47
Lod sa neda porovnat s lietadlom. Na lodi je po urcitom case zle kazdemu, nejestvuje clovek, ktory by nedostal "morsku chorobu" ak je dlhsie na lodi. Potom ked to clovek prekona, je to vraj uz O.K.. Ja som sa na lodi plavil vzdy iba tak do 2 hodin, takze to za dalo vydrzat, ale uz som zazil, ze mi bolo zle. V lietadle nikdy, hoci som v nom stravil niekolkostonasobne viac casu.
Gapo
03.09.12,10:25
Mojej manželke je to jedno, auto, autobus, loď či lietadlo, všade je zelená a predtým bez Kinedrilu a teraz Coculínu nejde ani na krok. Takže viem o čom to je a že sme toho čosi najazdili, nalietali a naplavili, tak to poznám dôverne a nik ma nepresvedčí o opaku, že to nič nie je. Jednoducho ten kto tým netrpí nepochopí a keď nezažil 4 hodinový let s nadskakujúcim lietadlom,
tak sa niet o čom baviť.
ludmilla
03.09.12,15:56
Tí, ktorí si myslia, že kinetóza sa lietadla netýka sú na veľkom omyle. Je to normálna "cestovná choroba" a je to úplne jedno či cestuješ autom, autobusom, vlakom, loďou alebo lietadlom. Neprejavuje sa u kojencov a detí do 2 rokov, pretože tie nemajú dostatočne vyvinuté dráhy pre rovnováhu, takisto sa menej vyskytuje u ľudí nad 50 rokov, pretože zmyslové orgány sa vplyvom procesov starnutia degenerujú.
Ženy trpia týmto problémom častejšie ako muži, hlavne tehotné a pred začiatkom menštruácie - práve vplyvom hormónov. Ďalšia skupina, ktorú trápi kinetóza častejšie sú ľudia trpiaci migrénou a netrénovaní - tí, ktorí jednoducho málo cestujú.
K tomu, aby niekto zistil, že človek týmto problémom trpí nemusí vidieť niekoho zvracať, pretože vracanie je len jedným so symptómov kinetózy:
Ľahká kinetóza - bolesť hlavy, ľahká závrať, studený pot, časté zívanie, nechuť do jedla
Stredná kinetóza - nevoľnosť spojená s vracaním, závrať, zrýchlený tep, hyperventilácia
Ťažká kinetóza - silné vracanie, poruchy koordinácie, len samotný pohľad na jedlo vyvolá zvracanie
ludmilla
03.09.12,15:58
... ale tu vôbec nejde o dopravný prostriedok, ale o zmyslové orgány a orgán rovnováhy a tým je jedno, či si na lodi, ....
ludmilla
03.09.12,16:45
Kinetóza tu nieje dobre pochopená, tí skôr narodení by vedeli asi o nej viac rozprávať, pretože tí spomínajú na časy, keď každému druhému človeku bolo v aute zle, pretože to boli časy, kedy auto bolo luxusom, nemohol si ho dovoliť každý a preto ľudia neboli zvyknutí na tento spôsob pohybu.
Citlivé nervy a receptory vo svaloch hlásia pri ceste dopravným prostriedkom, že človek sa nepohybuje, sedí, stojí. Oči vidia okolie, ktoré sa mihá za oknami a hlásia rýchly pohyb. Vestibulárny orgán - orgán rovnováhy podáva hlásenie pri každej zákrute, stúpaní do kopca, zrýchlení stúpaní, klesaní, turbulenciách a práve toto hlásenie sa nemusí zhodovať s vyššie uvedenými hláseniami ostatných zmyslových orgánov.
Ten, ktorý sa tomuto spôsobu dopravy neprispôsobil, tomu do mozgového centra zodpovedného za rovnováhu prídu protichodné hlásenia. A takéto správy, ktoré spolu nesúvisia spustia nevoľnosť, závrate, bolesti hlavy, zvracanie, ... je to jednoduchá reakcia človeka, ktorý sa neprispôsobil daným zrýchleným, zmeneným podnetom.
Ide vlastne o konflikt medzi dvomi alebo viacerými zmyslovými pocitmi. Nejde vôbec o chorobu i keď symptómy na ňu poukazujú, ale ide o normálnu reakciu.
Ide o zdravý vestibulárny orgán, samotné zvracanie tiež dáva zmysel, pretože práve vyprázdnenie žalúdka sa zníži prietok krvi v žalúdočno-črevnom trakte a tým majú mozog a svaly vďaka stresovému reflexu viac krvi k dispozícii, preto samotnú kinetózu môžeme chápať ako varovný signál "zdvihnutý prst", ktorý varuje naše telo, že je v nebezpečenstve a človek by mal opustiť toto prostredie.
Čiže úplne zjednodušene pre účtovníkov:): Pohyby, na ktoré nie sme zvyknutí a individuálne ťažkosti v spracovaní podnetov v mozgu príde k dátovému konfliktu - ku konfliktu vstupu INPUT - pohybové podnety, ktoré roznietili sprievodné závrate, nevoľnosti, ... výstup - OUTPUT
potom existujú aj pseudokinetózy, sú podobné závratiam z pohybui, ktoré sú vyvolané len podnetmi videnia, napr. 3D Kino, rôzne simulátory áut, lietadiel, počítačové hry, tie vznikajú pri neporušenom vestibulárnom orgáne, ak sú poruchy vo vestibulárnom orgáne, tak ani pri týchto situáciách sa centrá v mozgu neaktivujú.
misomiso
03.09.12,16:45
Vobec nie je jedno, ci si ma lodi alebo v lietadle. Asi tazko je to vysvetlovat, ked s tym nemas velmi skusenosti.

Mne prislo v liedadle zle od zaludka iba jediny raz - a to na zemi! Ked sme leteli z Azie, v Amesterdame bola vichica 140 km/h, boli tam vtedy aj nejaki mrtvi, co na nich popadali stromy.

My sme pristali ako jedno z poslednych lietadiel, uz asi 2 hod pred nasim pristatim ziadne lietadla nestartovali. Kedze bolo cele letisko beznadejne preplnene, vsetky parkoviska a choboty aj drahy obsadene lietadlami, nechali nas stat na konci poslednej volnej drahy v poliach, asi 4 km od budovy. Ziadne vystupvanie, nebolo kam. Bolo to vtedy najvacie lietadlo, 747 a ten vietor ho na tom makkom, odpruzenom podvozku pomaly rozkyval ako lod. Trvali to viac ako hodinu viacerym nam prislo asi po pol hodinke zle. Pred tym pristavanie vo vichrici, viete si predstavit, ake to boli turbulencie - nikto nic.

Prave ten pomaly, rytmicky pohyb, ktorym je charakteristicka lod je neprijemny. Typicka turbulencia - to je ako cesta po rozbitej ceste v BA na Fabii, to je mozno neprijemne, ak chces jest citat alebo pisat na NB, ale kinetozu to nesposobuje.
ludmilla
03.09.12,17:20
... ale ve´d nie každý musí trpieť kinetózou a ty patríš určite aj k veľmi cestovateľsky trénovaným ľuďom
ludmilla
03.09.12,17:20
Ako kinetózam predchádzať?
Keď zmeny pohybu nesledujeme očami, mozog nemôže priradiť pohyby do vnútorného ucha, tieto pohyby sú registrované ako chybné hlásenie a spustia tie známe ťažkosti.
Ideálne je zareagovať ihneď pri prvých príznakoch, pre každý typ dopravného prostriedku existuje možnosť prevencie:
Auto
Najlepšie, ke´d auto človek šoféruje sám, keď je spolujazdcom mal by zamerať svoj zrak na cestu alebo na nejaký pevný bod na horizonte, pravidelne zastaviť, nadýchať sa čerstvého vzduchu, nečítať, sledovať cestu v smere jazdy.
Autobus
sedieť v prednej časti, sledovať cestu alebo zamerať pohľad na pevný bod na horizont
Vlak
sedieť v smere jazdy, občas sa poprechádzať a pozerať cez okno na nejaké pevné body
Loď
najlepšie je zdržiavať sa v strede lode, buď tesne nad vodou alebo hlbšie v kajute - tu sú vlny miernejšie, alebo vonku, dýchať čerstvý vzduch a fixovať zrak na pevný bod na horizonte, pohybovať sa s loďou, nie proti
Lietadlo
Sedieť v uličke v prednej časti lietadla a pohybovať sa, prechádzať sa

Ďalšie typy
- v spánku je zmysel pre rovnováhu "vypnutý"
- počuvanie tichej hudby cez slúchadlá
- zátky do uší proti rôznym hlasným zvukom
- prázdny žalúdok a naopak plný žalúdok tiež zhoršia pocity
- držanie hlavy vzpriamene - nie zohnutá hlava
- vyhýbať sa silným vôňam
- nepiť alkohol, kávu, mliečne produkty
- rôzne tabletky antikinetiká, antiemetiká
- zázvor - má antiemetické účinky pôsobí upokojujúco na nevoľnosť a zoslabuje pocity ako závrať, studený pot. Zázvor je tradičným prostriedkom pri kinetózach, osvedčený hlavne u námorníkov, žuvali malinké kúsky čerstvého zázvoru, dá sa aj piť vo forme zázvorového čaju.
meha
03.09.12,19:07
Prosím,prosím a čo s liekmi?Konkrétne medipyrin,očné kvapky,roztok kontaktných šošoviek? Nedám ich do príručnej ,ale môžu ísť do kufra ,ktorý ide do podbalubia?
ludmilla
03.09.12,19:40
Keď ich potrebuješ počas letu tak do príručnej batožiny roztok kvapky do objemu 100 ml, v plastikovom sáčiku ak ich počas letu nepotrebuješ tak do podpalubia. Roztok pre kontaktné šošovky je tekutina ako každá iná je to vlastne fyziologický roztok NaCl 0,9%, dostaneš ho kúpiť v lekárni, tento roztok môžeš použiť pre kontaktné šošovky a takisto na zvlhčenie očí a poprípade aj do nosa na suché sliznice a nepotrebuješ iné fľašky stačí len 1 o objeme 100 ml.
Tomaso.
05.09.12,08:55
vacsina spolocnosti funguje aj s online-checkinom kde si clovek sedadla vyberie par dni pred letom. Pri pulte na leticku si potom zoberiem uz len letenku s mojimi miestami.
Neviem ale ako charterove lety - s tym som este neletel.
meha
07.09.12,10:36
Ďakujem všetkým,prvý let dopadol skvele aj vďaka Vaším radám.
milkami
08.10.12,06:20
Pomôžte mi súrne - potrebujem urobiť check in letenky pre otca, ktorý má OP už bez obmedzenia - neviem čo zadať do kolonky platnosť cestovného dokladu, keď dám nič - nemôžem letenku vytlačiť:mee: