Ailise
29.08.12,16:48
Dobrý deň,

prosím vedeli by ste mi stručne objasniť tieto pojmy? (nižšie uvediem v čom)
1. Aký je hlavný rozdiel medzi brigádou a prácou na dohodu?
2. Je nejaký rozdiel, ak brigádu (alebo prácu na dohodu) vykonáva študent VŠ a absolvent VŠ?
3. Ako je to s odvodmi do SP a ZP? Pri akom type práce už hradí odvody zamestnávateľ? Ak príjem uchádzača o zamestnanie prekročí 143,40 €, tak úrad práce za neho prestáva platiť odvody a občan už nie je zaevidovaný ako uchádzač?
4. Študentovi VŠ hradí odvody škola?
5. Pri akom type práce sa odvádzajú odvody na dôchodok?
6. Pri akom type práce sa príjem zdaňuje a kedy nie?

Ja viem, že sa pýtam asi banálne otázky, ale čítala som už niečo aj tu na porade, na stránkach ÚP, radila som sa a tak, ale stále v tom mám dosť zmätok. Preto by som Vám bola naozaj veľmi vďačná.
ivka70
29.08.12,15:15
1. v podstate ziadny, brigada je ludove pomenovanie prace na dohodu
2. ano, student moze mat uzatvorenu dohodu o brig. praci studenta, kde je mozne viac hodin pracovat
3. odvody z dohod sa zatial neplatia, ale budu sa coskoro
4. nie, skola nie, za studenta plati zdravotne poistenie stat, ine poistenie nema
5. pri pracovnom pomere na zmluvu (zatial, tiez bude zmena) -teda trvaly prac. pomer, ci uz plny, ciastocny ....
6. akykolvek prijem zo zavislej cinnosti sa zdanuje, existuje moznost uplatnit si nezdanitelne minimum, potom sa moze stat, ze ak je prijem nizsi ako nezd. minimum, ziadna dan realne na strhnutie nevyjde
Ailise
29.08.12,15:47
ivka70: Ďakujem Ti veľmi pekne za perfektné vysvetlenie.