maike
29.08.12,21:30
Spôsobila som dopravnu nehodu. Vznikla škoda na aute, do ktoreho som buchla. Ja si platim zakonnu aj havarijnu poistku. Chlapik, do ktoreho som buchla, si dal auto opravit a škodu si nechal preplatiť z mojej zákonnej poistky. Nepreplatili mu celú škodu, lebo tam zarátali amortizáciu. Nedoplatok 545 Eur. Chlapík nemal v case nehody havarijnú poistku. Teraz ziada odo mna, aby som mu ten rozdiel 545 Eur zaplatila. Inac ak to nezaplatim, tak to da na sud a vraj to urcite prehram, pretoze vraj on ma pravo to odo mna pytat. Prehram urcite sud a este budem platit aj sudne trovy.

Stretli ste sa s tym uz niekto? Nedava to zmysel. Ved ja si platim všetky poistky, z ktorých majú byt hradene takéto náklady. A co mam este viac platit? Ten rozdiel by si mohol on dat uhradit z havarijnej poistky. Ale ja nemozem za to, ze si ju neplati.
Existuje fakt nejaky paragraf v zakone, podla ktoreho si moze od mna tie peniaze vymahat?

Dakujem vopred za vase postrehy.
m
bubkoch
29.08.12,19:35
nic mu neplat ! nema ziaden pravny narok cokolvek od teba pytat ...

aby som doplnil, poistovna mu preplatila skutocnu skodu, nie naklady na uvedenie do povodneho stavu ... presne podla obcianskeho zakonnika ...
ked poskodeny tvrdi, ze jeho skutocna skoda bola vyssia ako mu zaplatila poistovna, musi to dokazat (znalec a pod.), faktura zo servisu tym dokazom nie je ...

podla zakona o PZP moze zalovat priamo poistovnu, ale dokazne bremeno je na nom ...
moze zalovat aj teba, poistovna bude prizvana ako vedlajsi ucastnik konania a ked mu sud potvrdi ze skutocna skoda za ktoru vinnik zodpoveda, bola vyssia ako plnenie poistovne, zaviaze POISTOVNU na zaplatenie doplatku, nie vinnika ...

avsak, ty mozes kludne spat len v pripade, ze si si splnila vsetky zakonne povinnosti, r.j. nahlasenie udalosti v poistovni do 15 dni, nemala si alkohol ani dlzne poistne ...
Ice dive
29.08.12,19:49
nic mu neplat ! nema ziaden pravny narok cokolvek od teba pytat ...

aby som doplnil, poistovna mu preplatila skutocnu skodu, nie naklady na uvedenie do povodneho stavu ... presne podla obcianskeho zakonnika ...
ked poskodeny tvrdi, ze jeho skutocna skoda bola vyssia ako mu zaplatila poistovna, musi to dokazat (znalec a pod.), faktura zo servisu tym dokazom nie je ...

podla zakona o PZP moze zalovat priamo poistovnu, ale dokazne bremeno je na nom ...
moze zalovat aj teba, poistovna bude prizvana ako vedlajsi ucastnik konania a ked mu sud potvrdi ze skutocna skoda za ktoru vinnik zodpoveda, bola vyssia ako plnenie poistovne, zaviaze POISTOVNU na zaplatenie doplatku, nie vinnika ...

avsak, ty mozes kludne spat len v pripade, ze si si splnila vsetky zakonne povinnosti, r.j. nahlasenie udalosti v poistovni do 15 dni, nemala si alkohol ani dlzne poistne ...

ešte doplním... potom čo ťa zažaluje, je potrebné proti žalobe podať odpor a prizvať poisťovňu... súd automaticky poisťovňu neprizíva...
misoft
29.08.12,21:59
...a potom mu to dať vyžrať aj s úrokmi :D!
maike
30.08.12,05:44
Dakujem za rady.
draik
30.08.12,11:39
mimotemy
Na druhej strane sa tomu poškodenému ani nečudujem, že je nasrdený. Niekto mu spôsobí škodu, po ktorej je potrebná výmena dielov, čo pri staršom vozidle automaticky znamená vysokú amortizáciu. Poškodený tak musí doplatiť z vlastného vrecka (ak si sám neplatí aj havarijku) a ešte sa mu do budúcna zníži hodnota vozidla pri prípadnom predaji, lebo bolo havarované. Odôvodnenie, že novými dielmi sa zvyšuje hodnota vozidla (preto náhrada v časovej cene), je mimo reality.
Ice dive
30.08.12,19:05
zase prrr pr pr.... zákon hovorí o tom, že sa platí skutočná škoda... t.j. ak niekomu dokrkveš 10 ročný blatník nečakaj, že poisťovňa ti preplatí fungl nový lebo má peniaze... veľa ľudí chodí x rokov po kadejakých kamarátoch a známych čo majú garážové dielne v hornej dolnej, a do autorizovaného servisu nevkročia ani za svet... ale keď majú škodu tak v domnení, že poisťovňa platí a nie oni tak šup šup do autorizovaného servisu, a potom sa nestačia čudovať.... stále sa hovorí, že poisťovne nepreplatia celú škodu... ale je stále viac ľudí, čo na poistnej udalosti dokážu ešte aj zarobiť...
Xanti
30.08.12,19:10
... ale je stále viac ľudí, čo na poistnej udalosti dokážu ešte aj zarobiť...mimotemy Súhlasím, i mne sa podarilo. :D
Nabúrala som, poisťovňa zaplatila 8000 sk vtedy ešte, auto sa predalo za 12000 sk, a pritom nenabúrané sme ho mali problém predať za 18000 sk :D takže som aj zarobila. :D
majkii
01.09.12,15:43
v tejto téme http://www.porada.sk/archive/index.php/t-187496.html som napísal postup, ako by som postupoval v prípade, ak by poškodený požadoval doplatiť rozdiel medzi poistným plnením a nákladmi na opravu. Postup uvádzam bez zmien, aj keď išlo o iný prípad.

"1) Listom poškodenému by som oznámil, že vec o náhradu rozdielu medzi vyplateným poistným plnením a vynaloženými prostriedkami na opravu, ktorý požaduje, postupuje poisťovni. V liste by som pripomenul, že si splnil zákonné povinnosti a plnú výšku škody vrátane vzniknutého rozdielu si má uplatniť v poisťovni, v ktorej bolo motorové vozidlo poistené.

2) Poisťovni by som listom oznámil, že poškodený si dodatočne uplatňuje rodziel mezi plnením a nákladmi na uvedenie poškodenej veci do pôvodného stavu. Zároveň by som požiadal poisťovňu o právne zastupovanie, nakoľko si poškodený uplatňuje náhradu od škodcu.

Netreba sa nechať zastrašiť súdom. Je zrejmé, že poškodený nechce ísť do sporu s poisťovňou čo je preňho škoda. Proti poisťovni by rozhodne mal podať žalobu ak sa skutočne chce domôcť celkovej náhrady škody. V čechách majú združenie, ktoré zatupuje poškodených v sporoch s poisťovňami o nedostatočné vyplatenie poistného plnenia http://www.pomocposkozenym.cz/pravni-poradenstvi . Toto by poškodenému skôr pomohlo."
igorino33
10.10.12,18:55
zdravim ludia nechcem zakladat novu temu tak sa spytam tu pred necelym rokom odskocil kamienok z mojho auta na auto co slo za mnou spisali sme zapis o nehode bez pol. generali to odmietla uhradit tak si poskodeny uplatnil narok z hav poist. mne teraz prisiel papier ze mam zaplatit celu skodu hav poistovni inak ma da na sud a neviem co robit poradte pls dik