tonia
20.02.06,13:24
Zdravím všetkých!
Mám takýto problém! Chcela by som začať podnikať vo výrobe a predaji predlôh na krížikové vyšívanie. Bohužiaľ nemám talent na kreslenie a tým sa to všetko komplikuje, pretože z čoho robiť predlohy, keď neviem kresliť! Tak ma napadlo, či by som nemohla použiť obrazy od rôznych maliarov a spraviť z nich predlohy. Ale to by som asi porušila nejaké autorské práva, nie?
Čo by ste mi poradili? Ďakujem za každú pomoc!
Schiziak
27.02.06,13:41
Pokial viem tak copyright automaticky konci po vyprsani nejakych 80 rokov po smrti autora, ak nebol registrovany a udrzovany svojim vlastnikom. Vlastnikom (c) nemusi byt priamo autor ale aj niekto kto ho od autora odkupil. Ta doba od smrti sa v priebehu casu lisila, da sa to na nete presne zistit.

Okrem toho veci vytvorene pred urcitym rokom, 1xxx neviem kolko, nemaju copyright.

Na svete totiz neexistuje len copyright, ale aj jeho opak, ktory sa oznacuje ako tzv. "public domain", to je kulturne dedicstvo, ktore patri vsetkym (napr verim tomu, ze tam patri aj ludova tvorba), a potom okrem toho je este mnoho priatelskych licencii niekde "medzi", medzi nimi napriklad taka "creative commons" (cc), ktora ma k sebe pripojeny text "some rights reserved", na rozdiel od "all rights reserved" ako pri copyrighte. Na webe cez stranku (cc) si mozes najst prace, ktore mozes, za dodrzania podmienok tej-ktorej (cc) licencie priamo pouzit. Navyse ak ziskas povolenie od priamo od autora na tzv. "derivative work", mozes to v pohode pouzit ak si dohodnete podmienky kedy, ako atd. Nie som si isty, ale vacsina "klasickych" veci ako napr. van Goghove Slnecnice by mohli byt "public domain". Samozrejme pre istotu sa porad s nejakym pravnikom. Ale viem urcite, ze copyrighty ma v skutocnosti pomerne "malo" veci, ked berieme do uvahy celu tvorbu ludstva, zhruba len vsetko co bolo vytvorene relativne nedavno pred 100-200 rokmi.
Anife
27.02.06,15:51
tonia v prvej fáze sa netráp študovaním autorského zákona na ochranu autorských práv ale ako prvé urob že sa obrátiš na spoločnosť "LITA". Tam Ti určite odborne vysvetlia a poradia.

A čo je LITA ?:

* LITA je autorská spoločnosť, od roku 1993 pôsobí ako občianske združenie registrované na Ministerstve vnútra SR, ktoré na základe zmlúv o zastupovaní tvorí v súčasnosti viac ako 1500 autorov (spisovateľov, scenáristov, režisérov, animátorov, choreografov, prekladateľov, autorov výtvarných diel a fotografie, architektov a autorov diel úžitkového umenia), jej činnosť sa riadi Stanovami LITA, ktoré schvaľuje valné zhromaždenie členov,
* v mene autorov udeľuje súhlas na použitie diel licenčnými zmluvami a zabezpečuje výber odmien a náhrad odmien. Všetky vybraté prostriedky distribuuje zastupovaným autorom podľa rozúčtovacieho poriadku, schváleného volenými orgánmi LITA,
* v súlade so znením Zákona NR SR č. 618/2003 Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon) udelilo Ministerstvo kultúry SR LITA oprávnenie na výkon kolektívnej správy práv - povinnej kolektívnej správy práv a dobrovoľnej kolektívnej správy práv
* na úhradu nákladov spojených s výkonom kolektívnej správy práv (udeľovanie privolení na použitie autorských diel, výber autorských odmien a náhrad autorských odmien, vedenie dokumentácie o používaní autorských diel, rozúčtovanie odmien a náhrad odmien medzi nositeľov práv, vymáhanie príjmov z bezdôvodného obohatenia a poradenstvo pre zastupovaných autorov) je LITA oprávnená vykonať zrážku z vybraných odmien a náhrad vo výške, ktorú stanovuje Výbor LITA,
* na základe recipročných zmlúv s autorskými spoločnosťami z celého sveta zabezpečuje LITA výkon autorských práv desaťtisícov zahraničných autorov na Slovensku,
* LITA je členom medzinárodných organizácií, ktoré združujú spoločnosti zastupujúce autorov.

Prajem Ti úspešné podnikanie.
anto
27.02.06,16:00
existuje aj počítačový sofvér na www.rksoft.sk (http://www.rksoft.sk) ktorý veľmi pomôže pri kreslení návrhov na vyšívanie
tonia
03.03.06,13:48
Ďakujem Vám za odpoveď, určite ste mi pomohli! Skúsim nazbierať čo najviac informácií a potom si to nechám ešte všetko prejsť hlavou a uvidím ako ďalej!
Matejko1
06.03.06,12:14
Ak vieš trochu po anglicky - na www.deviantart.com je množstvo grafického umenia - skús kontaktovať autorov, a opýtať sa ich, či by ti nedali súhlas s reprodukciou... trochu diplomacie a možno to bude zadara...

P.S: Riešenie trochu pritiahnuté za uši - ale právne funkčné - diela sa môžu rozmnožovať bez autorovho súhlasu, ak sú určené ako pomôcky pre telesne postihnutých - preto ak na spodok krabice pridáš text v znení napr.: "Táto pomôcka je určená ako hmatové zhmotnenie grafických umeleckých diel pre nevidiacich", malo by to fungovať. Príp. používaj diela, ktoré boli dokončené minimálne 70+1 rok od smrti autora ( ten jeden rok je kvôli právnickému zaokrúhlovaniu na bežné roky )
Ľubica 025
08.08.08,08:00
Jeden môj známy sa chystá v jeseni sprevádzkovať internetový predaj s hračkami. Stránka je teraz v štádiu príprav, na úvodnú stránku si chce dať obrázky postaviček Pat a Mat z rozprávky A je to! Má ich stiahnuté z iných stránok. Poruší tým autorské práva na postavičky? Kde sa to dá zistiť? Poraďte.