Laco-123
30.08.12,12:37
Dobrý deň, chcem sa spýtať na aké veľké odškodné mám nárok pokiaľ som bol zrazený na prechode ako chodec a sú aj video záznamy, ktoré dokazujú že je to 100%-ná vina tej vodičky ktorá ma zrazila a nemal som žiadnu šancu sa nárazu vyhnúť absolútne žiadnu šancu mám silné pohmoždeniny, nemám nič zlomené mal som silno udretú hlavu tak že som niekoľkokrát skončil v bezvedomí a s prstami na ruke som nemohol hýbať asi 3 dni a tá ruka ma ešte stále bolí bol som aj na MR vyšetrení a už som na pn 5 týždňov a už mi asi po týžni pn došli aj papiere z poisťovne kde má dotyčná poistené auto len by som potreboval radu ohladom tejto situácie že na čo všetko mám nárok a v akej výške ešte neviem či nebudem mať nejaké následky a či s tou rukou budem môcť 100% pracovať, a ešte ma zaujíma dopočul som sa že podľa nových zákonov keď je vodičovi dokázaná vina tak podľa nových zákonov môže mu byť obmedzená osobná sloboda chcem vedieť či je to pravda ? Za radu a odpoveď vopred ďakujem.
JUDr. Pavol Kollár
30.08.12,13:10
Dobrý deň,

čo sa týka odškodnenia, najskôr musí byť preukázaná vina vodiča a to v trestnoprávnom konaní. Pri ťažkej ujme na zdraví z nedbanlivosti ( napr. ak sa podstatne zníži pracovná spôsobilosť, atď.) je vysoko pravdepodobné, že vodič bude odsúdený na nepodmienečné odňatie slobody. V zásade výška odškodnenia nie je limitovaná.
Možné je uplatniť si odškodnenie za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia podľa množstva bodov stanovených lekárskym posudkom podľa zákona č. 437/2004 Z.z. o náhrade za bolesť a o náhrade za sťaženie spoločenského uplatnenia. Do úvahy tiež prichádza náhrada za stratu na zárobku, odškodnenie za nemajetkovú ujmu, náhrada nákladov spojených s liečením.