m262
26.05.04,08:57
Prajem dobrý deň,

potrebovala by som poradit.
Pracovnička je toho času na rodičovskej dovolenke. Syn ma 12 mesiacov a ona planuje nastupit do zamestnania.Organizacia, v ktorej pracovala zredukovala počet pracovnych miest a nie je možné vrátiť sa na pôvodné miesto v zmysle platnej pracovnej zmluvy. Može ju zamestnávateľ preradiť na iné miesto alebo rozviazať s ňou pracovný pomer § 63 odst.1 písm.a ?

Za pomoc ďakujem
Peťo
27.05.04,12:18
Nie je to moja parketa, ale skúsme si spolu prečítať § 163 ZP o skončení prac.pomeru mimo i. aj so ženou na rodičovskej dovolenke. Potom si to dajme do súvisu s § 64 ods.1 pís. c/ o zákaze výpovede, ale hneď pozri ten istý § ods. 3 pís. a , kedy sa zákaz vypovede nevzťahuje. Teda môj názor, keby ste boli dali výpoveď tejto pracovníčke pred tehotenstvom tak , že by vypovedná doba mala uplynuť v ohrannej dobe , prac.pomer by jej skončil najskôr uplynutím rodičovskej dovolenky. To ale nie je Váš prípad. Pokiaľ je menovaná ešte na rodič.dovolenke, mohol by prísť do úvahy citovaný § 163 ZP, s výpovedným dôvodom uvedeným v § 63 ods. 1 pís.a. Tu by som si ale dal veľký pozor, či by naozaj išlo o zrušenie alebo premiestnenie zamestnavateľa alebo jeho časti, aby to nebolo príčinou príp.pracovnopráv.sporu. Tretia možnosť, zamestnankyňa nastúpi do práce po rod.dovolenke, jej pôvodne miesto je zrušene, navrhnetie jej iné pracovné miesto odpovedajúce jej prac.zmuve. Keď sa dohodnete je všetko v poriadku, keď sa nedohodnete , je dôvod na rozviazanie pracovného pomeru s obvyklým postupom. K zmene dohodnutého obsahu prac.zmluvy môže zásadne dôjsť len vtedy, keď súhlasia obidvaja účastníci prac.pomeru.O preradeni na inú prácu ako bolo dohodnuté v prac.zmluve /aj bez súhlasu zamestnanca/ hovorí § 55 ZP. Taký jej môj nezáväzný názor. Všetko dobré.