Kurucz
20.02.06,14:50
Môj klient z firmy A kúpil diaľničnú nálepku na benzinovej pumpe, kde mu vydali blok z registrčnej pokladne s nulovou sadzbou DPH za diaľničnú známku do 3,5 t za 1.100 Sk. Tým pádom celú suma sa zaúčtuje do nákladov. Druhý klient z firmy B kúpil diaľničnú nálepku na pošte, kde dostal potvrdenie o nákupe známky + mi predložil zadnú časť známky, ktorá mu ostala po odlepení na čelné sklo, kde je uvedená Národná diaľničná spoločnosť, a.s., jej IČ DPH a hlavne, že známka stojí 1.100 Sk, z toho DPH 175,60. Je nákup diaľničnej známky bez DPH alebo s DPH, alebo podľa toho kde to kúpim_
Katarína STR
20.02.06,13:54
Je úplne jedno kde to kúpiš. K tomu, aby sa mohla nárokovať DPH, musíš si k bločku z registračky, alebo k bločku z pošty priložiť aj podkladovú časť nálepky z dialničnej známky, kde musí byť uvedená celková cena + vyčíslená DPH. Vtedy máš nárok na odpočet DPH.
ata111
20.02.06,13:57
Je to jedno, kde nálepku kúpiš. Je to na hlavu postavené, ale je to tak. K bločku s nulovou DPH je nutné priložiť zadnú časť nálepky, ktorá sa "normálne" vyhadzuje. Toto je daňový doklad. Mám to na 100% overené na DÚ. Ja patrím medzi tých "normálnych" a papierik po nalepení diaľničnej nálepky som nič netušiac normálne vyhodila aj s nárokom na uplatnenie DPH. Takže, čo ešte budeme musieť najbližšie odsledovať, aby sme si mohli uplatniť DPH?
Jana Acsová
20.02.06,13:58
Od 1.1.2006 sa za faktúru považuje podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie dialnic. Právo na odpočítanie dane teda dokladujete podkladovou časťou nálepky.

Dávam do pozornosti, že doklad o kúpe by bol faktúrou iba v prípade, že by doklad bol vystavený v mene Národnej dialničnej spoločnosti. Inak nevzniká právo na odpočítanie dane z pridanej hodnoty.

Zároveň upozorňujem, že neuplatnená DPH (v prípade, že sa nezachová podkladová časť nálepky) nebude daňovo uznaným nákladom (výdavkom). Preto doporučujem upozorňovať všetkých na skutočnosť, že podkladovú časť nálepky je potrebné vrátiť (predložiť do učtárne).

Údajne bude DPH uznávaná v nákladoch do 30.6.2006 (z dôvodu prechodu na nový systém uplatnenia odpočítania dane z dialničných nálepiek). Ak viete niekto o tomto usmernení, mohli by ste pripnúť link.
Dada
20.02.06,13:58
Je to jedno, kde nálepku kúpiš. Je to na hlavu postavené, ale je to tak. K bločku s nulovou DPH je nutné priložiť zadnú časť nálepky, ktorá sa "normálne" vyhadzuje. Toto je daňový doklad. Mám to na 100% overené na DÚ. Ja patrím medzi tých "normálnych" a papierik po nalepení diaľničnej nálepky som nič netušiac normálne vyhodila aj s nárokom na uplatnenie DPH. Takže, čo ešte budeme musieť najbližšie odsledovať, aby sme si mohli uplatniť DPH?

Možno začneme aj toaletný papier čítať :D
evina
20.02.06,14:17
Možno začneme aj toaletný papier čítať :D

Nevidela som priznám sa ešte DZ na rok 2006, ešte som nepotrebovala, ale ak podkladová časť nálepky je tá časť, ktorá je vlastne kontrolným kupónom nedoporučovala by som ho vodičom odhadzovať: zákon o pozemhých komunikáciách....§6
9) Vodič motorového vozidla alebo jazdnej súpravy je povinný vyznačiť údaj o evidenčnom čísle, ktoré má motorové vozidlo alebo prvé vozidlo jazdnej súpravy, na oddeliteľnom kontrolnom kupóne.
10) Vodič motorového vozidla, ktorý používa vymedzený úsek diaľnice, cesty pre motorové vozidlá alebo cesty I. triedy, je povinný na požiadanie predložiť príslušníkovi Policajného zboru oddeliteľný kontrolný kupón.
ako aj:558/2003 VYHLÁŠKA Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR: § 3
1) Nálepka je zložená z dvoch oddeliteľných častí. Prvá časť nálepky sa umiestňuje na motorovom vozidle. Kontrolný kupón slúži na kontrolu a vodič sa ním preukazuje pri kontrole.
Jana Acsová
20.02.06,14:40
Podkladová časť nálepky nie je kontrolným kupónom. Faktúra .-) sa nachádza pod tou časťou nálepky, ktorá sa lepí na okno motorového vozidla.
Jana Acsová
20.02.06,14:43
Je úplne jedno kde to kúpiš. K tomu, aby sa mohla nárokovať DPH, musíš si k bločku z registračky, alebo k bločku z pošty priložiť aj podkladovú časť nálepky z dialničnej známky, kde musí byť uvedená celková cena + vyčíslená DPH. Vtedy máš nárok na odpočet DPH.Právo na odpočítanie dane by vzniklo aj z dokladu, kde by v hlavičke figurovala Národná dialničná spoločnosť (čiže doklad by sa vystavoval napr. v jej mene aj s vyčíslením DPH), prípadne by bola faktúra vyhotovená priamo Národnou dialničnou spoločnosťou.
joana.m
20.02.06,19:40
Ano, je nárok na odpočet dph z dialničnej nálepky na základe podkladovej časti /tej vačšej/, ktorá sa lepí na čelné sklo, preberali sme to na seminári - Novela zákona o DPH platná od 1.1.2006.
/Národná dialničná spoločnosť je platca dph, tak je aj nárok na odpočet/
Jana Acsová
20.02.06,19:46
Ano, je nárok na odpočet dph z dialničnej nálepky na základe podkladovej časti /tej vačšej/, ktorá sa lepí na čelné sklo, preberali sme to na seminári - Novela zákona o DPH platná od 1.1.2006.
/Národná dialničná spoločnosť je platca dph, tak je aj nárok na odpočet/Áno problematika DPH je spresnená § 71 ods. 4 písm. b) s účinnosťou od 1.1.2006. Právo na odpočítanie dane sa uplatní v zmysle § 49-51 ZDPH.
Jana Acsová
21.02.06,08:14
Zhrnutie problematiky:

Je úplne jedno kde to kúpiš. K tomu, aby sa mohla nárokovať DPH, musíš si k bločku z registračky, alebo k bločku z pošty priložiť aj podkladovú časť nálepky z dialničnej známky, kde musí byť uvedená celková cena + vyčíslená DPH. Vtedy máš nárok na odpočet DPH.
Je to jedno, kde nálepku kúpiš. K bločku s nulovou DPH je nutné priložiť zadnú časť nálepky, ktorá sa "normálne" vyhadzuje. Toto je daňový doklad.

Od 1.1.2006 sa za faktúru považuje podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie dialnic. Právo na odpočítanie dane teda dokladujete podkladovou časťou nálepky.
Právo na odpočítanie dane by vzniklo aj z dokladu, kde by v hlavičke figurovala Národná dialničná spoločnosť (čiže doklad by sa vystavoval napr. v jej mene aj s vyčíslením DPH), prípadne by bola faktúra vyhotovená priamo Národnou dialničnou spoločnosťou. Problematika DPH je spresnená § 71 ods. 4 písm. b) ZDPH s účinnosťou od 1.1.2006. V zmysle tohto ustanovenia sa podkladová časť nálepky považuje za faktúru. Právo na odpočítanie dane sa uplatní v zmysle § 49-51 ZDPH.
Dokladom z ERP, pošty, či iným dokladom o úhrade ceny platiteľ preukáže, kedy obstaral dialničnú nálepku, aby mohol preukázať uplatnenie práva na odpočítanie dane v príslušnom zdaňovacom období.
Mirkaska
22.02.06,11:20
DRSR vo svojom "výtvore" Informácia k novele DPH platnej od 1.1.2006 o tomto informuje a taktiež oznamuje tým podnikateľom, ktorí si kúpili diaľničnú nálepku v decembri 2005 za čias starého zákona, ktorý o dialničnej nálepke nechyroval, že si môžu nárok na DPH uplatniť v ďalšom zdaniteľnom období - t.j. v 1/06, resp. za 1Q. 2005 v súlade s príslušným ustanovením Z o DPH.
Julča
22.02.06,11:47
Chcela by som sa opýtať ako sa ten nárok na odpočet DPH uplatní. Mám doklad z ERP o kúpe DN bez DPH. K tomuto dokladu som vystavila VPD a zaúčtovala v Jú ako prev. réžiu na Slovnaft.Mám aj doklad na Nár. diaľ. spoločnosť s rozpísanou DPH. Mám k tomuto dokladu vystviť ďaľší VPD alebo ako to zaúčtovať aby mi to vstúpilo do DPH?
AGRO
22.02.06,19:18
Ja som na podkladovej časti nenašla nič o DPH. Aj tak si ju môžem uplatniť ?
A vlastne je to tam rozpisané ? Podkladovú časť mám, ale čo ďalej?
Johanka
22.02.06,19:42
Lenže na tej podkladovej časti, ktorá sa považuje za faktúru, nie je uvedený základ dane. To asi nie je v poriadku?!
abel
22.02.06,20:24
Lenže na tej podkladovej časti, ktorá sa považuje za faktúru, nie je uvedený základ dane. To asi nie je v poriadku?!
§ 71 zákona o DPH

4) Za faktúru sa považuje aj ...
...
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby, cenu vrátane dane a sumu dane.
Čiže stačí cena celkom a základ dane.
Braňo
22.02.06,21:01
A podľa názoru audítora sa od 1.1.2006 už jedná o službu, ktorú treba účtovať na 518 a nie poplatok 538.
tonkat
27.02.06,11:36
A ako to v praxi účtujete? Fa za nákup DZ 3700 ,-:
3025,20 518/321
574,80 518 nedaň./321
Keď mi ju šofér vráti uplatním si DPH 574,80 343MD a -518 nedaň. MD. Keď mi ju nevráti, lebo aj také prípady mám, nemôže ísť DPH do N a ostáva na 518 nedaň. Je to tak správne?
Tweety
27.02.06,12:07
A ako to v praxi účtujete? Fa za nákup DZ 3700 ,-:
3025,20 518/321
574,80 518 nedaň./321
Keď mi ju šofér vráti uplatním si DPH 574,80 343MD a -518 nedaň. MD. Keď mi ju nevráti, lebo aj také prípady mám, nemôže ísť DPH do N a ostáva na 518 nedaň. Je to tak správne?
Prečo nedaňový náklad?
tonkat
27.02.06,12:16
Lebo nemôžem si dať do nákladov plnú výšku známky t.j. 3600 korún a ešte si aj uplatniť DPH,nie?
Tweety
27.02.06,12:18
Lebo nemôžem si dať do nákladov plnú výšku známky t.j. 3600 korún a ešte si aj uplatniť DPH,nie? DZ je daňový výdavok. Ak si platca dph a táto bola voči tebe uplatnená, máš nárok na odpočet dph z tejto známky.:eek:
tonkat
27.02.06,12:27
DZ je daňový výdavok. Ak si platca dph a táto bola voči tebe uplatnená, máš nárok na odpočet dph z tejto známky.:eek:
Áno, ale tá suma 3600 je cena s daňou, teda ja si dám do nákladov ZD + DPH a ešte si aj vypýtam DPH od štátu?
Ja tú známku účtujem 2x. Raz keď mi príde faktúra za diaľničné známky - tak ako som uviedla a druhýkrát,keď mám podkladovú časť nálepky, cez interné doklady z titulu DPH. Možno to robím zle, ale niektorí vodiči mi nevrátili podklad. časť nálepky, tak si ju nemôžem dať ani do nákladov (myslím DPH), keď nemám nárok na odpočet. Ako to vlastne je?
Tweety
27.02.06,12:36
Áno, ale tá suma 3600 je cena s daňou, teda ja si dám do nákladov ZD + DPH a ešte si aj vypýtam DPH od štátu?
Ja tú známku účtujem 2x. Raz keď mi príde faktúra za diaľničné známky - tak ako som uviedla a druhýkrát,keď mám podkladovú časť nálepky, cez interné doklady z titulu DPH. Možno to robím zle, ale niektorí vodiči mi nevrátili podklad. časť nálepky, tak si ju nemôžem dať ani do nákladov (myslím DPH), keď nemám nárok na odpočet. Ako to vlastne je?
Ak máš fa za nákup DZ: účtuješ základ dane(náklad daňovo uznaný) + daň.
alebo ešte si chcela účtovať aj cez IUD? Možno sa nerozumieme.
Napíš, prosím ako to máš.
Katarína STR
27.02.06,12:40
Áno, ale tá suma 3600 je cena s daňou, teda ja si dám do nákladov ZD + DPH a ešte si aj vypýtam DPH od štátu?
Ja tú známku účtujem 2x. Raz keď mi príde faktúra za diaľničné známky - tak ako som uviedla a druhýkrát,keď mám podkladovú časť nálepky, cez interné doklady z titulu DPH. Možno to robím zle, ale niektorí vodiči mi nevrátili podklad. časť nálepky, tak si ju nemôžem dať ani do nákladov (myslím DPH), keď nemám nárok na odpočet. Ako to vlastne je?

Tonka, nič neúčtuj 2x.
To, čo zaplatíš za dialničnú známku je už cena s DPH, teda si ju na tej faktúre rozúčtuješ na ZD a DPH. ZD ide do nákladov a DPH si nárokuješ.
Tú podkladovú časť si len priložíš k tej faktúre.
Už neúčtuješ v interných dokladoch nič.
tonkat
27.02.06,12:56
Ak máš fa za nákup DZ: účtuješ základ dane(náklad daňovo uznaný) + daň.
alebo ešte si chcela účtovať aj cez IUD? Možno sa nerozumieme.
Napíš, prosím ako to máš.
Účtujem faktúru aj interný doklad. Na faktúre nemám vyčíslenú daň, lebo je to od Česmadu, tak ani nemôže byť vyčíslená. Tak účtujem len náklad. KeĎ mi vrátia podkladové časti účtujem cez interný doklad nárok na odpočet DPH. Tak si myslím, že nemôžem mať aj na fa celú sumu ako náklad a ešte si aj uplatniť DPH. Možno by som to mohla účtovať rovno na faktúre, ale tam mi nebudú sedieť počty známok, lebo niektoré sme prefakturovali na inú osobu, tak z nich si nebudem uplatňovať DPH. No máme to komplikované, lebo niečo sme predali a niečo šoféri zahodili. Babo raď.
Tweety
27.02.06,13:03
quote=tonkat]Účtujem faktúru aj interný doklad. Na faktúre nemám vyčíslenú daň, lebo je to od Česmadu, tak ani nemôže byť vyčíslená. Tak účtujem len náklad. KeĎ mi vrátia podkladové časti účtujem cez interný doklad nárok na odpočet DPH. Tak si myslím, že nemôžem mať aj na fa celú sumu ako náklad a ešte si aj uplatniť DPH. Možno by som to mohla účtovať rovno na faktúre, ale tam mi nebudú sedieť počty známok, lebo niektoré sme prefakturovali na inú osobu, tak z nich si nebudem uplatňovať DPH. No máme to komplikované, lebo niečo sme predali a niečo šoféri zahodili. Babo raď.[/quote]

Ja by som to robila takto. Fa od Česmadu, ktorá je bez dph: 518/321. IUD-preúčtovanie na dph. 343/518.(máš podkladovú časť nálepky.):cool:
tonkat
27.02.06,13:59
Ďakujem vám za ochotu, urobila som to nakoniec na tej faktúre, ale som tam rozpísala zvlásť účtovanie refakturovaných DZ, zvlášť tých, kde si uplatňujeme DPH a zvlášť tie, z ktorých stratili podkladovú časť. Tam som zúčtovala do nákladov len ZD a DPH som dala ako pripočitateľnú položku. Myslím, že to v niektorom príspevku tak AVO uvádzala, že keď si neuplatním DPH, lebo nemám podklad, tak táto DPH nemôže byť daňový výdavok.
Jana Acsová
27.02.06,16:44
Zároveň upozorňujem, že neuplatnená DPH (v prípade, že sa nezachová podkladová časť nálepky) nebude daňovo uznaným nákladom (výdavkom). Preto doporučujem upozorňovať všetkých na skutočnosť, že podkladovú časť nálepky je potrebné vrátiť (predložiť do učtárne).

Údajne bude DPH uznávaná v nákladoch do 30.6.2006 (z dôvodu prechodu na nový systém uplatnenia odpočítania dane z dialničných nálepiek). Ak viete niekto o tomto usmernení, mohli by ste pripnúť link. Viď príspevok č. 4 tohto istého zadávateľa ...
Timcsi
07.03.06,10:27
Údajne bude DPH uznávaná v nákladoch do 30.6.2006 (z dôvodu prechodu na nový systém uplatnenia odpočítania dane z dialničných nálepiek). Ak viete niekto o tomto usmernení, mohli by ste pripnúť link.

Ešte nie je žiadne usmernenie?
Lebo v našom prípade ani jeden šofér nevrátil podkladovú časť (a ide o nemalú sumu, tj.DPH).
Takže zatiaľ celú fakturovanú sumu za DZ máme v daňovo uznat.nákladoch (cez faktúru sme si obstarali tie DZ, kde nebola vyčíslená DPH). A keď dobre rozumiem, musíme sami z tej fakturovanej sumy vypočítať výšku DPH, a keďže nemáme žiadne podkladové časti, budeme musieť tú čiastku (sumu DPH) preúčtovať ako daňovo neuznateľný náklad????
Jana Acsová
07.03.06,11:32
Ešte nie je žiadne usmernenie?
Lebo v našom prípade ani jeden šofér nevrátil podkladovú časť (a ide o nemalú sumu, tj.DPH).
Takže zatiaľ celú fakturovanú sumu za DZ máme v daňovo uznat.nákladoch (cez faktúru sme si obstarali tie DZ, kde nebola vyčíslená DPH). A keď dobre rozumiem, musíme sami z tej fakturovanej sumy vypočítať výšku DPH, a keďže nemáme žiadne podkladové časti, budeme musieť tú čiastku (sumu DPH) preúčtovať ako daňovo neuznateľný náklad????Nie je žiadne usmernenie. T.j. daňový subjekt by mal preukázať právo na odpočítanie dane faktúrou, ktorou je podkladová časť nálepky. DÚ nebude akceptovať zanedbanie pracovných postupov vo firme, resp. porušenie interných pravidiel obehu dokladov. Ak sa podkladová časť nálepky nedostane do učtárne (na uplatnenie práva na odpočítanie dane) je to možné posúdiť ako porušenie zásad obehu dokladov na firme.
mimuška
23.10.06,10:46
Mám doklad o kúpe diaľničnej známky (kúpa na benzínke) bez DPH.
Ide ale o dial.známku pre českú diaľnicu. Je aj v takom prípade na nálepke DPH?
Môžem dať celú sumu do nákladov , alebo mám vypočítať DPH a dať do nákladov iba sumu bez DPH ?
Vďaka za pomoc
sta
23.10.06,10:52
Celú sumu dáš normálne do nákladov. DPH sa nepočíta. :rolleyes:
ANNAP
27.02.07,08:21
Od 1.1.2006 sa za faktúru považuje podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie dialnic. Právo na odpočítanie dane teda dokladujete podkladovou časťou nálepky.

Dávam do pozornosti, že doklad o kúpe by bol faktúrou iba v prípade, že by doklad bol vystavený v mene Národnej dialničnej spoločnosti. Inak nevzniká právo na odpočítanie dane z pridanej hodnoty.

Zároveň upozorňujem, že neuplatnená DPH (v prípade, že sa nezachová podkladová časť nálepky) nebude daňovo uznaným nákladom (výdavkom). Preto doporučujem upozorňovať všetkých na skutočnosť, že podkladovú časť nálepky je potrebné vrátiť (predložiť do učtárne).

Údajne bude DPH uznávaná v nákladoch do 30.6.2006 (z dôvodu prechodu na nový systém uplatnenia odpočítania dane z dialničných nálepiek). Ak viete niekto o tomto usmernení, mohli by ste pripnúť link.

je niečo nové v tomto smere? meuplatnila som si DPH na dialničné nálepky
podkladová časť sa ku mne nedostala, celú sumu mám na 518, môžem to nechať? alebo časť DPH nebude daňovým nákladom-pripoč.položkou?
bebatka
27.02.07,15:42
Jaaaaj, moja. ale podkladou cast nalepky si musis aj tak odkladat a vozit si ho pekne v aute....bez ohladu na DPH....takze radsej "normalne" neodhadzuj... :o))
Jana Acsová
27.02.07,15:47
Jaaaaj, moja. ale podkladou cast nalepky si musis aj tak odkladat a vozit si ho pekne v aute....bez ohladu na DPH....takze radsej "normalne" neodhadzuj... :o))Menej familiárne, ale pre istotu naozaj neodhadzovať, ale určite nenosiť v aute. V aute, resp. tam, kde je vodič zvyknutý voziť kontrolný kupón.
Je to uvedené aj v tejto téme. Napr.:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=187976&postcount=7
Jana Acsová
27.02.07,15:48
[/b]

je niečo nové v tomto smere? meuplatnila som si DPH na dialničné nálepky
podkladová časť sa ku mne nedostala, celú sumu mám na 518, môžem to nechať? alebo časť DPH nebude daňovým nákladom-pripoč.položkou?Nemôžete to nechať v daňových výdavkoch. Jedná sa o nesplnenie si povinností. Žiadna výnimka neplatí.