vychoška
30.08.12,18:07
Dobrý deň.
Vo výhlaške MŠ SR pre ŠKD som sa dočítala,že počet detí v ŠKD ma byť najviac 25 a že za každé integrované dieťa sa odratávajú 2 detí.
Chcem sa spýtať.Môže riaditel školy nariadit vyšši počet detí v ŠKD ako pripisuje vyhláška MŠ?
Ak áno,kto za to zodpovedá?
Chcem dodať,že sa jedna o zmiešane oddelenie štyroch ročníkov.
Za odpovede a Váše skúsenosti ohľadom ŠKD Vám dakujem
aicha15
31.08.12,13:07
http://www.ssag.sk/na%20stiahnutie/zakony/390-2011.pdf
pozri si stranu 3381 bod čislo 10, niekedy bol maximálny počet v jednom oddelení 25, teraz sa to nahrádza slovami, že to určí riaditeľ školského klubu, alebo školy, v ktorom sa školský klub nachádza. Ja mám tiež počet detí dosť veľký 48. ale nie sú všetci trvale dochádzajúci. Nikdy nie je toľko detí.
vychoška
31.08.12,17:41
[QUOTE=aicha15;2133968]http://www.ssag.sk/na%20stiahnutie/zakony/390-2011.pdf
pozri si stranu 3381 bod čislo 10, niekedy bol maximálny počet v jednom oddelení 25, teraz sa to nahrádza slovami, že to určí riaditeľ školského klubu, alebo školy, v ktorom sa školský klub nachádza. Ja mám tiež počet detí dosť veľký 48. ale nie sú všetci trvale dochádzajúci. Nikdy nie je toľko detí.[/QUO



Dakujem za odpoved o tejto zmene som nevedela.Je tam ale dodatok,že pri dodržaní požiadaviek podľa osobitného predpisu32a)“-čo to znamená?
Mimochodom z nášho oddelenia deti neodchádzaju skôr domov,teda to maximum detí je ako na začiatku,tak aj na konci ŠKD a požiadavka rodičov na vychovávatelku je, aby nielen úlohy s detmi napísala,ale ich aj prekontrovala.V zmiešanom oddelení je to veľmi zložité a pri počte detí viac ako 25 stašne náročné.Tiež je uvedené,že aj pri pobyte vonku má byť max. počet 25 detí na jednu vychovávatelku ,kto by bol potom zodpovedný,ak by náhodou došlo k úrazu?
brontosaurus
31.08.12,19:12
[QUOTE=aicha15;2133968]http://www.ssag.sk/na%20stiahnutie/zakony/390-2011.pdf
pozri si stranu 3381 bod čislo 10, niekedy bol maximálny počet v jednom oddelení 25, teraz sa to nahrádza slovami, že to určí riaditeľ školského klubu, alebo školy, v ktorom sa školský klub nachádza. Ja mám tiež počet detí dosť veľký 48. ale nie sú všetci trvale dochádzajúci. Nikdy nie je toľko detí.[/QUO



Dakujem za odpoved o tejto zmene som nevedela.Je tam ale dodatok,že pri dodržaní požiadaviek podľa osobitného predpisu32a)“-čo to znamená?
Mimochodom z nášho oddelenia deti neodchádzaju skôr domov,teda to maximum detí je ako na začiatku,tak aj na konci ŠKD a požiadavka rodičov na vychovávatelku je, aby nielen úlohy s detmi napísala,ale ich aj prekontrovala.V zmiešanom oddelení je to veľmi zložité a pri počte detí viac ako 25 stašne náročné.Tiež je uvedené,že aj pri pobyte vonku má byť max. počet 25 detí na jednu vychovávatelku ,kto by bol potom zodpovedný,ak by náhodou došlo k úrazu?

To znamená, že musíte dodržať viacero iných podmienok, alebo ešte lepšie povedané, ten navýšený počet žiakov v triede nesmie byť v rozpore s inými zákonmi, vyhláškami, nariadeniami a pod., ako je napr:
... Zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
... § 24 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
... Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 527/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež.“.

Ak by sa navýšením počtu žiakov v triede mal porušiť niektorý z týchto právnych predpisov, tak v takomto prípade by navýšenie nebolo možné.

To, či niektoré deti odchádzajú domov po obede, alebo počas činnosti, alebo sú tam všetky až do konca nie je nijako podstatné. Je na vás, vychovávateľoch, ako sa k tomu čo žiadajú rodičia postavíte vy a vaše vedenie. Ak vedenie bude trvať na tom, aby ste vyhoveli rodičom, píšte s deťmi úlohy, kontrolujte im ich. Ale upozornite potom vedenie a rodičov na to, že táto činnosť si v danom oddelení ŠKD, kde sú deti zo všetkých ročníkov veľmi časovo náročná a potom sa nebudete môcť v dostatočnej miere venovať ostatným povinným činnostiam. Nehovoriac o tom, že ŠKD nemá byť len o písaní domácich úloh a tiež si neviem dobre predstaviť, ako by ste potom dodržali všetky zásady psychohygiény a pod.

Ak ste vy neporušili žiadne nariadenie, deti boli správne poučené, vy ste nezanedbali žiadnu zo svojich povinností, tak za prípadný úraz, ktorý sa stane v ŠKD, nebudete osobne nijako postihnuteľné. Aj pri tej najlepšej organizácii práce a dodržaní všetkých pokynov a bezpečnosti, sa môže vždy niečo prihodiť, tomu sa jednoducho pri práci s deťmi nedá nikdy úplne zabrániť. Ale ako som už písal, dôležité je aby ste vy nič nezanedbali, lebo ak sa zistí, že ste niečo zanedbali (napr. namieso dozoru nad deťmi ste klebetili s kolegyňou) a niečo by sa stalo, tak by to už mohlo byť brané ako zanedbanie povinností.
aicha15
01.09.12,09:00
Zmiešané oddelenie mám takisto aj ja, čiže 1. - 4. U nás je to tak, že deti si úlohy píšu iba niektoré, a to nie vtedy keď je na to vyhradený čas, ale kedy chcú. Keď mám čas, tak im pomôžem a aj im to trebárs skontrolujem, ale keď máme napr. záujmovú činnosť a niektoré deti sa jej chcú vyhnúť tak si idú písať úlohy a potom ma volajú, pričom ja nemám čas, tak bohužiaľ. Nemôžem vyhovieť každému. Neviem si predstaviť byť v tvojej situácii, že ešte na konci dňa by som mala mať 25 detí. U mňa sa ten počet vždy mení, vždy je to podľa toho, ktorý ročník končí atď. Niektoré deti do klubu vôbec nechodia, chodia iba ráno. Dochádzajú totiž autobusom, a keď im ide hneď po piatej hodine tak idú hneď domov. Tohto roku máme mať dve oddelenia ale to druhé oddelenie bude len také že bude fungovať dve vyučovacie hodiny a budú sa tam striedať učiteľky. Dúfam že tých detí po spojení oddelení nebudem mať veľa a rozmýšľam čo je lepšie, isť po spojení oddelení von, alebo po spojení oddelení robiť záujmovú činnosť. Ak by bol počet detí plný, tak si napr. nemá každé dieť ani kde sadnúť. Vy by ste čo robili??? Najprv ZČ, alebo najprv RČ???
brontosaurus
01.09.12,09:28
Zmiešané oddelenie mám takisto aj ja, čiže 1. - 4. U nás je to tak, že deti si úlohy píšu iba niektoré, a to nie vtedy keď je na to vyhradený čas, ale kedy chcú. Keď mám čas, tak im pomôžem a aj im to trebárs skontrolujem, ale keď máme napr. záujmovú činnosť a niektoré deti sa jej chcú vyhnúť tak si idú písať úlohy a potom ma volajú, pričom ja nemám čas, tak bohužiaľ. Nemôžem vyhovieť každému. Neviem si predstaviť byť v tvojej situácii, že ešte na konci dňa by som mala mať 25 detí. U mňa sa ten počet vždy mení, vždy je to podľa toho, ktorý ročník končí atď. Niektoré deti do klubu vôbec nechodia, chodia iba ráno. Dochádzajú totiž autobusom, a keď im ide hneď po piatej hodine tak idú hneď domov. Tohto roku máme mať dve oddelenia ale to druhé oddelenie bude len také že bude fungovať dve vyučovacie hodiny a budú sa tam striedať učiteľky. Dúfam že tých detí po spojení oddelení nebudem mať veľa a rozmýšľam čo je lepšie, isť po spojení oddelení von, alebo po spojení oddelení robiť záujmovú činnosť. Ak by bol počet detí plný, tak si napr. nemá každé dieť ani kde sadnúť. Vy by ste čo robili??? Najprv ZČ, alebo najprv RČ???

Ja by som to na vašom mieste striedal. Jeden deň ny som šiel na školský dvor (RČ) a druhý deň by som sa venoval záujmovej činnosti (ZČ). Samozrejme, nemusí to byť presne na striedačku, zohľadňoval by som aj počasie a pod. Išlo by mi o to, aby tie deti čo odchádzajú z ŠKD domov skôr, aby to nemali tak, že stále po zlúčení bude len záujmová činnosť a ak pôjdu domov, tak vy pôjdete von a im bude ľúto že si nemôžu zahrať futbal s kamarátmi. A zas naopak, ak by ste šli stále len von, niektorým by bolo ľúto že nemôžu vyrábať rôzne zaujímavé vecičky vrámci záujmovej činnosti.

U nás je to tak, že prípravu na vyučovanie máme stále od 15:15 do 16:00. Ak si niektoré deti napíšu úlohy skôr, venujú sa samostatne inej pokojnej a nehlučnej činnosti (čítajú si knižku, riešia nejaké logické úloha a hlavolamy čo im dám a pod.)

Po spojení oddelení, nemôžete mať viac ako 25 detí (tak to platilo po starom). Ak by to malo byť viac, musí s tým súhlasiť rada školy a zvýšiť tento počet. U nás sa budeme snažiť aj naďalej, aby sme nemali viac ako 25 detí v oddelení a vedenie nás v tom podporuje. Ak by ste mali mať viac detí aj po zlúčení, nie je nič jednoduchšie, než navrhnúť to, aby učiteľky neboli s deťmi len 2, ale 3 hodiny.