meamea
30.08.12,18:54
Dobry den, prosim o radu ohladom dedicstva po svojich rodicoch ktory neboli rozvedeni, zili spolu 35 rokov ale mali zrusene BSM. Po zruseni BSM moja mama odkupila byt v ktorom zili s mojim otcom az do jeho smrti. Podielali sa spolu na vsetkych nakladoch na byt, dokonca moj otec sa podielal vacsou castou na nakladoch pretoze mamine prijmy to neumoznovali. Otec zomrel a mama zomrela dva mesiace po nom. Mam nevlastneho brata ktory je biologickym synom mojej mamy nie vsak mojho otca. Predpokladam ze po maminej smrti mi patri urcite polovica bytu po rodicoch ale docitala som sa ze aj moj otec mal dedicske pravo na tento byt pretoze zil s matkou rok v spolocnej domacnosti a podielal sa na nakladoch. Aky podiel z bytu mi teda patri? Dakujem.
Xanti
30.08.12,17:02
No otec by mal nárok na dedičstvo keby žil v čase úmrtia mamy. Ale on zomrel prvý. Takže dediť budete dvaja po mame, ty a tvoj nevlastný brat - každý polovicu.
Tweety
30.08.12,17:04
No otec by mal nárok na dedičstvo keby žil v čase úmrtia mamy. Ale on zomrel prvý. Takže dediť budete dvaja po mame, ty a tvoj nevlastný brat - každý polovicu.
Súhlasím, samozrejme za predpokladu, že nezanechala závet, ktorý by to upravoval.
ivka70
30.08.12,17:07
Po otcovi si dedila rovnakym podielom ty a tvoja mama - jeho manzelka (predpokladam, ze ine deti nemal).
Ak otec nic nevlastnil, nebolo ale co dedit.
Po matke uz dedia vsetky jej dedi rovnakym podielm, takze s bratom dedite majetok na polovicu.
Otec nemohol dedit po matke, kedze zomrel 2 mesiace pred nou.
Dedil by, keby on zomrel neskor ako matka.
meamea
30.08.12,17:13
no prave, tym ze otec zomrel skor, jeho podiel na byte prechadza na mna... a teraz ked zomrela mama tak mi patri polovica po mame ale aj podiel po otcovi???
Tweety
30.08.12,17:19
no prave, tym ze otec zomrel skor, jeho podiel na byte prechadza na mna... a teraz ked zomrela mama tak mi patri polovica po mame ale aj podiel po otcovi???
AKý podiel na byte? veď mali zrušené BSM, takže byt už v čase otcovej smrti patril len mame. Tento sa bude dediť rovnakým dielom na vás obidvoch.
meamea
30.08.12,17:41
ja som myslela, ze tym ze otec zil s mamou v spolocnej domacnosti rok pred smrtou, vztahuje sa na neho 2. dedicska skupina a jeho podiel dedim ja? zakon toto presne neupravuje... Je tvoj nazor odhadom alebo si pravnik? vdaka
ivka70
30.08.12,17:43
ja som myslela, ze tym ze otec zil s mamou v spolocnej domacnosti rok pred smrtou, vztahuje sa na neho 2. dedicska skupina a jeho podiel dedim ja? zakon toto presne neupravuje... Je tvoj nazor odhadom alebo si pravnik? vdaka

Ty stale pleties dedenie otca, ale otec predsa nemohol dedit po mame, ked zomrel skor ako ona.
To, ze zil s nou v spolocnej domacnosti nic nemeni na stave vlastnictva k bytu.

Zakon to upravuje presne :)len ty sa nejako snazis vycitat z neho aj to, co tam nie je
doktor23
31.08.12,11:18
Aká 2. dedičská skupina? Ak existuje 1. dedičská skupina, druhá už do úvahy neprichádza. Po otcovi dedí mama a Ty - ak je čo dediť (ale byt nie, ten je len mamin)