198Matka
30.08.12,20:45
Dobrý deň. Po smrti otca som zdedil 1/2 domu rovnako ako moja sestra. V dome však nebývam a chcel by som sa so svojou sestrou majetkoprávne vysporiadať. Ona sa však nemá k činu a obýva celý dom aj so svojím priateľom už niekoľko rokov. Bez môjho dovolenia vykonáva na dome úpravy a odmieta ma vyplatiť z domu. Nechcem si s ňou pokaziť vzťahy, ale takto ja z toho domu nič nemám. Prosím teda o radu ako tento môj problém vyriešiť. Ďakujem
Xanti
30.08.12,18:48
Pošli jej ponuku na predaj tvojej polovice ak neakceptuje, tak svoju polovicu môžeš predať hocikomu inému.

Alebo daj návrh na súd na vysporiadanie podielového spoluvlastníctva. Súd bud prikáže sestre ťa vyplatiť, alebo rozhodne o predaji domu a rozdelení penazí.
198Matka
30.08.12,18:51
ďakujem za radu

Sestra však nemá finančné prostriedky na odkúpenie mojej polovice. Úver si vziať odmieta a vyhráža sa mi, že dom nikdy nepredáme.
Xanti
30.08.12,18:52
Prečo by ste nikdy nepredali dom,
ak súd prikáže tak musí. Aj keby sa na hlavu postavila. A ak sa bude brániť tak ešte aj pokutu fasne.
Ice dive
30.08.12,18:58
Dobrý deň. Po smrti otca som zdedil 1/2 domu rovnako ako moja sestra. V dome však nebývam a chcel by som sa so svojou sestrou majetkoprávne vysporiadať. Ona sa však nemá k činu a obýva celý dom aj so svojím priateľom už niekoľko rokov. Bez môjho dovolenia vykonáva na dome úpravy a odmieta ma vyplatiť z domu. Nechcem si s ňou pokaziť vzťahy, ale takto ja z toho domu nič nemám. Prosím teda o radu ako tento môj problém vyriešiť. Ďakujem

no ak budeš chcieť po nej peniaze... tak tie vzťahy už pokazené máš... resp. budeš v blízkej dobe mať...
198Matka
30.08.12,19:11
A ešte by som sa chcel opýtať. Pred 17.rokmi bol ohodnotený dom s pozemkom na 850.000SKK. V súčastnosti to má však inú hodnotu. Mám si od nej žiadať vyrovnanie z domu po novej alebo starej cene? Oplatí sa mi zaplatiť súdneho znalca?

Chcel by som jej napísať akúsi výzvu na vyplatenie. Je možné žiadať od nej vyplatenie z domu do určitého obdobia?

Som si vedomý, že s tými vzťahmi to nie je a ani nebude "ružové". Žiaľ. Chcem sa však pripraviť, aby som bol vždy o krok vpred.
Xanti
30.08.12,19:14
No predávaš dom teraz teda terajšiu cenu môžeš žiadať, ale zníženú o to čo do domu investovala tvoja sestra. Lebo ak napríklad menila okná, a dala za to 3000 eur a ty si nedal nič tak zhodnocovala aj tvoj majetok, takže nemôžeš pýtať celkom tú trhovú cenu.

A znalec ak máš reálny záujem o vyrovnanie sa Ti vždy vyplatí, lebo aj k súdnemu konaniu budeš potrebovať znalecký posudok.
jarecko
30.08.12,19:15
A kto vlastni pozemok pod domom a pozemok napr. zahrada atd. k nemu? To je tiez interesantne.

Totiz podla nasho zakona o katastri su stavba (napr. dom) a pozemok (napr. zahrada k nemu) dve samostatne kategorie, ktore sa daju predavat nezavisle na sebe. V dnesnej dobe je pozemok v intravilane, ktory ma charakter pozemku, kde sa da stavat (takz. stavebny pozemok) dost draha zalezitost. Samozrejme zalezi ci je to v Bratislave alebo nejakej zastrcenej dedinke. Cena stavby zavisi od jej veku a technologickeho prevedenia, ale to uz vedia ohodnotit znalci.
erik333
26.12.12,07:47
dobry den prosim vas mohli by ste ma informovat ako ste dopadli ako postu povali lebo priatelka ma presne taky isty problem ako vy velmi by nam pomohlo ako zac at a co podniknut dakujem
198Matka
08.02.13,19:02
Pozemok pod domom a záhradu k nemu máme tiež na 1/2.
198Matka
08.02.13,19:24
Po dlhom čase sa opäť vraciam k môjmu problému.

Pre moje mäkké srdce som sa neposunul nikam ďalej (čo je moja chyba a som si toho vedomý)

Na výzvu sestra zareagovala. Súhlasila s odkúpením mojej čiastky (1/2 domu + záhrady a pozemku, ktorý ku domu patrí). Problémom však je, že nemá finančné prostriedky na to, aby ma vyplatila a podľa jej slov jej žiadna banka neposkytne úver.
Ponúkla mi však, že sa zaviaže a bude ma postupne vyplácať z domu postupne, po úplne smiešnej čiastke na veľmi veľa rokov. A ja mám strach, že sa celkovej sumy nikdy nedožijem.

Známa mi poradila možnosť žiadania nájomného za užívanie domu a pozemku. Je takáto možnosť reálna? Môže toto odmietnuť s vysvetlením, že sa zdržuje len vo svojej 1/2?

Ako môžem predať dom, keď moja sestra sa svojej 1/2 nechce vzdať? Rozumiem, že svoju polovicu mám právo predať tretej osobe, ale kto bude ochotný bývať v 1/2 s mojou sestrou? :(
Ice dive
08.02.13,20:02
Po dlhom čase sa opäť vraciam k môjmu problému.

Pre moje mäkké srdce som sa neposunul nikam ďalej (čo je moja chyba a som si toho vedomý)

Na výzvu sestra zareagovala. Súhlasila s odkúpením mojej čiastky (1/2 domu + záhrady a pozemku, ktorý ku domu patrí). Problémom však je, že nemá finančné prostriedky na to, aby ma vyplatila a podľa jej slov jej žiadna banka neposkytne úver.
Ponúkla mi však, že sa zaviaže a bude ma postupne vyplácať z domu postupne, po úplne smiešnej čiastke na veľmi veľa rokov. A ja mám strach, že sa celkovej sumy nikdy nedožijem.

Známa mi poradila možnosť žiadania nájomného za užívanie domu a pozemku. Je takáto možnosť reálna? Môže toto odmietnuť s vysvetlením, že sa zdržuje len vo svojej 1/2?

Ako môžem predať dom, keď moja sestra sa svojej 1/2 nechce vzdať? Rozumiem, že svoju polovicu mám právo predať tretej osobe, ale kto bude ochotný bývať v 1/2 s mojou sestrou? :(

nájom od nej môžeš žiadať, a keď nemá peniaze je to pre teba lepšia alternatíva... t.j. budeš mať aj dom aj peniaze... lebo ak ti bude povedzme splácať 30 rokov po 100 € mesačne, tak z toho nič nemáš, lebo tie peniaze dáš do spotreby a ani nepostrehneš že si niečo mal resp. dostal...
to že ona užíva 1/2 neobstojí, keďže ste vlastníkmi každý v jednej polovici t.j. z každej časti domu, nejde to rozdeliť presne na polovicu bielou čiarou...

no predať môžeš, nikto normálny ti nekúpi polovicu domu za trhovú hodnotu, avšak sú "experti" čo kúpia dosť pod cenu tú 1/2 alebo aj menší podiel, čím získajú právo mať trvalý pobyt, právo užívať... no a potom si to aj sestra "užije", lebo bývať na hromádke s cca 30 menšinovými spoluobčanmi nie je žiadna sranda a možno potom sestra radšej aj daruje...
198Matka
08.02.13,20:17
Čo by si na mojom mieste urobil ty?
198Matka
08.02.13,20:19
Si predstav, že mi ponúkla presne 20eur mesačne!!!!to je smiešne. S tým nájmom sa mi to zdá zatiaľ ako najlepšia alternatíva. ďakujem!
Ingrid Ondruskova
08.02.13,20:29
mám veľmi podobný problém s mojou sestrou: býva s mojimi rodičmi vo veľkom rodinnom dome a už dnes je mi jasné, že po smrti rodičov sa nedohodneme...už teraz sa k tomu stavia "divne" : že nemám peniaze a hotovo! čo je aj pravda, je veľmi rozšafná, celý život žije z ruky do úst, ako môžem chcieť, aby ma vyplatila? možno ju tiež napadne úžasná myšlienka...vyplácať ma po 20 eurovkách!!!už to vidím, asi skončíme na súde, budem sa modliť, aby si moji rodičia ešte pekne dlho v zdraví požili...
hubatá
08.02.13,20:48
Ale to nikoho nezaujíma že nemá peniaze.... Ty ich máš?
Čím dlhšie odďaľujete tieto problémy, tým je to horšie: ako súd rozhodne tak bude a ak nie, nastupuje exekútor a pekne-krásne si rozmyslí či si pustia do kožucha exekútora. Netreba sa báť, súd prikáže urobiť aj znalcovi aktuálny znalecký posudok, dopredu platiť znalca je blbosť, lebo trhové ceny sa menia.

Pre Ingrid: zrejme počíta sestra s tým, že "dochová" rodičov a s tým ťa bude vydierať, prípadne v slabej chvíli rodičia napíšu závet v jej prospech.
alaya1
09.02.13,06:24
mám veľmi podobný problém s mojou sestrou: býva s mojimi rodičmi vo veľkom rodinnom dome a už dnes je mi jasné, že po smrti rodičov sa nedohodneme...už teraz sa k tomu stavia "divne" : že nemám peniaze a hotovo! čo je aj pravda, je veľmi rozšafná, celý život žije z ruky do úst, ako môžem chcieť, aby ma vyplatila? možno ju tiež napadne úžasná myšlienka...vyplácať ma po 20 eurovkách!!!už to vidím, asi skončíme na súde, budem sa modliť, aby si moji rodičia ešte pekne dlho v zdraví požili...


Mala by si poziadat rodicov, aby veci dali na pravu mieru, kym su nazive. Poviem ti, je to jedna katastrofa, ked to rodicia nechaju na deti v myslienke, ze ved sa maju radi. Ti, co im majetok ostane, sa podelit veru nechcu. Je to velmi neprijemne, bolestive a zial, narusi to vazby na furt.
alaya1
09.02.13,06:26
Hubata, ja som nieco podobne prezila. je to jednoduche pre ludi bez emocii, sudnosti a taktu. Inak je to des. lahko sa ti pise, tazsie je to prezit.
kopretinka
09.02.13,07:05
Po dlhom čase sa opäť vraciam k môjmu problému.

Pre moje mäkké srdce som sa neposunul nikam ďalej (čo je moja chyba a som si toho vedomý)

Na výzvu sestra zareagovala. Súhlasila s odkúpením mojej čiastky (1/2 domu + záhrady a pozemku, ktorý ku domu patrí). Problémom však je, že nemá finančné prostriedky na to, aby ma vyplatila a podľa jej slov jej žiadna banka neposkytne úver.
Ponúkla mi však, že sa zaviaže a bude ma postupne vyplácať z domu postupne, po úplne smiešnej čiastke na veľmi veľa rokov. A ja mám strach, že sa celkovej sumy nikdy nedožijem.

Známa mi poradila možnosť žiadania nájomného za užívanie domu a pozemku. Je takáto možnosť reálna? Môže toto odmietnuť s vysvetlením, že sa zdržuje len vo svojej 1/2?

Ako môžem predať dom, keď moja sestra sa svojej 1/2 nechce vzdať? Rozumiem, že svoju polovicu mám právo predať tretej osobe, ale kto bude ochotný bývať v 1/2 s mojou sestrou? :(
odborné rady si dostal,zbytočne sa vypytuješ,čo by sme my urobili na tvojom mieste.to nikto dopredu nevie.buď to daj na súd,alebo sa tam nasťahuj s celou rodinou,alebo daj svoju polovicu do prenájmu.Zober z ulice nejakého bezdomovca,alebo tmavú menšinu,doveď ho k sestre a povedz,že odteraz tam bude bývať.môžeš to urobiť.