ivkň
31.08.12,06:02
Dobrý deň,

náš zamestnanec pracoval necelý mesiac v zahraničnej firme-DE na montážach. Zahraničná firma mu vyplatila príplatok za sťažené pracovné prostredie v hotovosti. Keď zamestnanec prišiel na SVK, doniesol kópiu dokladu za tento príplatok s tým, že keď budeme robiť faktúru za tieto práce máme tento príplatok tam zohľadniť. Tak som urobila nasledovné:
-pôvodná dohod.cena za montáže x+ príplatok za sťažené podmienky = fakturovaná suma 311/602
-príplatok odpočítaný- ako preddavok 800€ 324/311

Reálne nám tieto peniaze do pokladne neprišili (ostávajú zamestnancovi, lebo mu právom patria),tak ako to teraz urobiť aby sa tá 324 vypárovala?
Premýšľala som, či to nedať do cesťáku, len neviem do ktorej položky a navyše tam sa píšu výdaje a on mal príjem.
Alebo druhá varianta, doklad od zahraničnej firmy naúčtovať do pokladne ako preddavok 211/324, a následne už iba klasicky urobím cesťák512/211(bez tohto príplatku).

Čo by ste mi poradili?? prosím o každú radu.. Ďakujem.
KEJKA
31.08.12,04:05
urob tak, ako v prvom odstavci a zam-covi daj tieto peniaze do výplaty. Píšeš, že ich dostal on a nie firma. potom 331/324
ivkň
31.08.12,04:35
takže sa mu zdania a odpočíta poistné atď?
a_je_to
02.09.12,11:24
takže sa mu zdania a odpočíta poistné atď?

... áno, sú súčasťou základu pre zdanenie, aj pre zrážky odvodov ... aj keď ide o dosť neobvyklý spôsob vyplácania. Zamestnanec by si príplatok za sťažené prostredie mal nárokovať u svojho zamestnávateľa, nie u jeho obchodného partnera. A bez ohľadu, či mu ich obchodný partner vyplatil, alebo nie.