Agni1
31.08.12,10:46
Prajem Vám všetkým príjemný deň.
Prosím poraďte mi, ako mám získať späť peniaze, ktoré som požičala sestre. Mám 48 rokov, som bez trvalého pracovného pomeru a mala by som nastúpiť do posledného ročníka spoplatneného Ing. štúdia na VŠ. Zarábam si rôznymi brigádami. Je to však len minimum. Sestra je zamestnaná a rada si požičiava peniaze od rodiny, ktoré potom nevráti. Ja som jej požičala už 2 krát a urobila mi to isté. Napriek tomu som sa nepoučila a požičala som jej 200 €, ktoré som mala odložené na školné z malého dedičstva po mame. Teraz mi treba zaplatiť školné a mne chýbajú prostriedky. Tento raz som sa však rozhodla, že to nenechám len tak, ale neviem, akým spôsobom mám prinútiť sestru, aby mi dlžobu vrátila. Nemám ňou podpísaný žiadny dokument iba na internetbanking-u mám v poznámke uvedené " dlh .....(meno sestry)". Niekde som vyčítala, že jej mám poslať doporučene Pokus o zmier, ako poslednú možnosť vrátenia mi peňazí. Prosím Vás preto o radu a prípadne o vzor, ako takýto Pokus o zmier v mojej situácii napísať. Veľmi pekne ďakujem.
Ferdosondo
31.08.12,08:52
Agni asi sa budeš hnevať.
V podstate obidve neviete robiť s peniazmi. Sestra si požičiava a nevracia a Ty požičiavaš svoje peniaze, ktoré máš určené na niečo úplne iné a to dokonca osobe(sestre), ktorej sa nedá veriť.

Pred tým písomným upozornením, by som ju vyzval slovne.
Tweety
31.08.12,09:03
Prajem Vám všetkým príjemný deň.
Prosím poraďte mi, ako mám získať späť peniaze, ktoré som požičala sestre. Mám 48 rokov, som bez trvalého pracovného pomeru a mala by som nastúpiť do posledného ročníka spoplatneného Ing. štúdia na VŠ. Zarábam si rôznymi brigádami. Je to však len minimum. Sestra je zamestnaná a rada si požičiava peniaze od rodiny, ktoré potom nevráti. Ja som jej požičala už 2 krát a urobila mi to isté. Napriek tomu som sa nepoučila a požičala som jej 200 €, ktoré som mala odložené na školné z malého dedičstva po mame. Teraz mi treba zaplatiť školné a mne chýbajú prostriedky. Tento raz som sa však rozhodla, že to nenechám len tak, ale neviem, akým spôsobom mám prinútiť sestru, aby mi dlžobu vrátila. Nemám ňou podpísaný žiadny dokument iba na internetbanking-u mám v poznámke uvedené " dlh .....(meno sestry)". Niekde som vyčítala, že jej mám poslať doporučene Pokus o zmier, ako poslednú možnosť vrátenia mi peňazí. Prosím Vás preto o radu a prípadne o vzor, ako takýto Pokus o zmier v mojej situácii napísať. Veľmi pekne ďakujem.
Záleží aj od toho, či ste dohodli termín, na ktorý si požičala, či nie. Ak už uplynul, máš právo svoje peniaze vymáhať. Skús najprv slušne požiadať o vrátenie, ak to nepomôže, zašli oficiálny list s tým, že ak dlh nevyrovná do vtedy a dovtedy, budeš ho nútená vymáhať súdne.
sito
31.08.12,09:04
:eek:

:confused:

:mee::mee::mee:
:mee::mee::mee:
:mee::mee::mee:
mattto
31.08.12,09:04
vyzvi ju písomne (doručuj do vlastných rúk), že žiadaš vrátiť sumu XX požičanú dňa (podľa výpisu z bank. ú.) na ten a ten účet do takého a takého dňa.

v prípade súdneho konania bez zmluvy, svedkov, dôkazov to veľmi ťažko dokážeš, môžeš viac-menej dúfať, že sestra to dobrovoľne vráti. Inak to ber ako zaplatenú skúsenosť a už NIKDY NIKOMU nepožičiavaj peniaze
Agni1
31.08.12,09:46
Milý Ferdosondo. Ja sa absolútne nehnevám a akceptujem akúkoľvek odpoveď. Slovne ( telefonicky )bola sestra vyzvaná.
misoft
31.08.12,13:06
Ak sa ani po tejto výzve nerozhýbe - možno po tomto sa asi rozhýbe, keď sa k nej dovalíš s týmto v ruke :D
http://trampoliny123.sk/401-large/baseballova-palka-jasenove-drevo-.jpg
Tweety
31.08.12,13:07
Nepoznáš také, že ženu ani kvetinou neudrieš?
misoft
06.09.12,15:05
Ale kvetináčom HEJ!
kezeso
18.10.12,13:36
200 € - to nie je koniec sveta...
Ja som požičal viac, ale rodina je rodina.
Chobot
18.10.12,19:29
Prajem Vám všetkým príjemný deň.
Prosím poraďte mi, ako mám získať späť peniaze, ktoré som požičala sestre. Mám 48 rokov, som bez trvalého pracovného pomeru a mala by som nastúpiť do posledného ročníka spoplatneného Ing. štúdia na VŠ. Zarábam si rôznymi brigádami. Je to však len minimum. Sestra je zamestnaná a rada si požičiava peniaze od rodiny, ktoré potom nevráti. Ja som jej požičala už 2 krát a urobila mi to isté. Napriek tomu som sa nepoučila a požičala som jej 200 €, ktoré som mala odložené na školné z malého dedičstva po mame. Teraz mi treba zaplatiť školné a mne chýbajú prostriedky. Tento raz som sa však rozhodla, že to nenechám len tak, ale neviem, akým spôsobom mám prinútiť sestru, aby mi dlžobu vrátila. Nemám ňou podpísaný žiadny dokument iba na internetbanking-u mám v poznámke uvedené " dlh .....(meno sestry)". Niekde som vyčítala, že jej mám poslať doporučene Pokus o zmier, ako poslednú možnosť vrátenia mi peňazí. Prosím Vás preto o radu a prípadne o vzor, ako takýto Pokus o zmier v mojej situácii napísať. Veľmi pekne ďakujem.

Môžeš využiť inštitút platobného rozkazu. Za 16,50 EUR ti ho súd vystaví v pomerne krátkej dobe, len tú pôžičku budeš musieť nejakým spôsobom dokázať (napr. výpisom z účtu). Pohľadaj na porade témy na platobný rozkaz, písal som o tom už veľa, aj z vlastnej skúsenosti.
mirka134
19.10.12,11:25
Prajem Vám všetkým príjemný deň.
Prosím poraďte mi, ako mám získať späť peniaze, ktoré som požičala sestre. Mám 48 rokov, som bez trvalého pracovného pomeru a mala by som nastúpiť do posledného ročníka spoplatneného Ing. štúdia na VŠ. Zarábam si rôznymi brigádami. Je to však len minimum. Sestra je zamestnaná a rada si požičiava peniaze od rodiny, ktoré potom nevráti. Ja som jej požičala už 2 krát a urobila mi to isté. Napriek tomu som sa nepoučila a požičala som jej 200 €, ktoré som mala odložené na školné z malého dedičstva po mame. Teraz mi treba zaplatiť školné a mne chýbajú prostriedky. Tento raz som sa však rozhodla, že to nenechám len tak, ale neviem, akým spôsobom mám prinútiť sestru, aby mi dlžobu vrátila. Nemám ňou podpísaný žiadny dokument iba na internetbanking-u mám v poznámke uvedené " dlh .....(meno sestry)". Niekde som vyčítala, že jej mám poslať doporučene Pokus o zmier, ako poslednú možnosť vrátenia mi peňazí. Prosím Vás preto o radu a prípadne o vzor, ako takýto Pokus o zmier v mojej situácii napísať. Veľmi pekne ďakujem.

no ja by som ti ešte poradila skus jej napísať písomne list ako predžalobnu upomienku a zároven jej daj termín dokedy ti ich má vrátiť . A ešte aspon mne sa to teraz osvedčilo s jedným dlžníkom ze som mu napísala že som ho udala na polícii - je to lacnejšie ako sud a mi sme ho vlastne týmto vystrašili / povedali sme, že sme ho udali na polícii za podvod / a peniaze nám do týždna zaslal.
prajem ti aby ti to dobre dopadlo
Agni1
19.10.12,19:22
Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem za dobré rady.