Mia3683
31.08.12,12:12
Dobrý deň,
prosím radu, skúsenosť, infošku, alebo niečo, či ste sa niekto stretli s niečím takýmto. môj sused bol na invalidnom dôchodku 14 rokov, teraz dosiahol dôchodcovský vek a tak požiadal SP o výpočet starobného dôchodku. prišiel mu výmer kde bolo uvedené, že jeho priemerný osobný bod na invalidný dôchodok bol vyšší ako na výpočet starobného dôchodku, a tak tento vyšší priemerný osobný bod z invalidného dôchodku použijú na výpočet starobného dôchodku. invalidný dôchodok bol cca 400 eur, starobný vo výmere uvádzajú 800 eur. teraz nevie, či má požiadať o prepočítanie, lebo sa bojí, či SP neurobila nejakú chybu a nebudú chciet za pár rokov naspäť nejaké peniaze.
prosím, neviete mi poradiť? bola by som nerada, keby si starý chorý pán začal konečne trošku dávať doporiadku život a potom mu príde nejaký príkaz, že má vrátiť neviem aké peniaze.
je možné, aby starobný dôchodok vyšiel o 100 % viac ako je invalidný dôchodok?
ďakujem
veronikasad
31.08.12,10:14
Koľko %-ný postih mal ako poberatel inv.dôchodku ?
Mia3683
31.08.12,10:18
nad 70% myslim, ale nie som si istá.
Kvaka
31.08.12,10:21
Dobrý deň,
prosím radu, skúsenosť, infošku, alebo niečo, či ste sa niekto stretli s niečím takýmto. môj sused bol na invalidnom dôchodku 14 rokov, teraz dosiahol dôchodcovský vek a tak požiadal SP o výpočet starobného dôchodku. prišiel mu výmer kde bolo uvedené, že jeho priemerný osobný bod na invalidný dôchodok bol vyšší ako na výpočet starobného dôchodku, a tak tento vyšší priemerný osobný bod z invalidného dôchodku použijú na výpočet starobného dôchodku. invalidný dôchodok bol cca 400 eur, starobný vo výmere uvádzajú 800 eur. teraz nevie, či má požiadať o prepočítanie, lebo sa bojí, či SP neurobila nejakú chybu a nebudú chciet za pár rokov naspäť nejaké peniaze.
prosím, neviete mi poradiť? bola by som nerada, keby si starý chorý pán začal konečne trošku dávať doporiadku život a potom mu príde nejaký príkaz, že má vrátiť neviem aké peniaze.
je možné, aby starobný dôchodok vyšiel o 100 % viac ako je invalidný dôchodok?
ďakujem
Neurobili chybu, je to tak, starobný dôchodok sa v jeho prípade určí z tých OMB, ktoré sú vypočítané z rokov, z ktorých mu bol vypočítaný invalidný dôchodok. To, že je na ID 14 rokov, svedčí o tom, že mal na výpočet dôchodku použitých 5 najlepších rokov z desiatich rokov pred priznaním ID.
Mia3683
31.08.12,10:27
ďakujem, to som nevedela, takže môže byť pokojný?
viem, že posledných 5 rokov robil vo vysokej funkcii a jeho príjem bol vtedy veľmi dobrý.
globalpartner
31.08.12,11:23
nad 70% myslim, ale nie som si istá.

Dedukujem , že 70% asi nemal lebo Id bol cca 400 E a starobný mu priznali-vypočítali 800E
Takže kedže vieme že ID sa vypočítava takým istým spôsobom ako starobný s tým , že sa prizná vo výške priznaného % poklesu vychádza mi z toho , že mal postih 50 %
Môže byť spokojný ako píše kVAKA je tam ochrana zo zákona
Kvaka
31.08.12,11:32
Dedukujem , že 70% asi nemal lebo Id bol cca 400 E a starobný mu priznali-vypočítali 800E
Takže kedže vieme že ID sa vypočítava takým istým spôsobom ako starobný s tým , že sa prizná vo výške priznaného % poklesu vychádza mi z toho , že mal postih 50 %
Môže byť spokojný ako píše kVAKA je tam ochrana zo zákonaPred 14 rokmi platil ešte zákon č. 100/1988 o sociálnom zabezpečení, jemu počítali ID podľa toho, preto je tento spôsob prepočtu ID na SD ako jeden z možných ošetrený aj v zákone č. 461/2003.
Mia3683
31.08.12,12:05
DAKUJEM. takze ak mal postih 50%, malo by to byt vsetko v poriadku. zastavim sa u neho a zistim.
agica2
11.09.12,12:34
Dobry deň,
prosim o radu, stala som sa ID na 45% a do dôchodku ešte 5 rokov, chcela by som poradiť, či sa mi zmeni osobny mzdovy bod ked sa teraz zamestnam a dostanem vyssi prijem ako som mala pred vypocitanim ID a ci sa mi to bude pocitat do starobneho dochodku,alebo ani sa mi to neoplati a ostanem pri tom istom plate ? Dakujem