Harold22
31.08.12,17:40
Neviem,ci zle pocitam alebo sa nevyznam v istych "matematicko - etickych" ukonoch,preto sa chcem podelit s tymto zvlastnym prikladom aj s ostatnymi a dopatrat sa vysledku.
Ak na opravnej skuske z otazok,ktore su zaznamenane aj v protokole o skuske,dostane ziak ciastkove vysledky 5 + 5 + 5 + 3,zda sa mi,ze by vysledna znamka zo skusky mala byt 4,cize dostatocny.
Potom vsak nechapem,preco riaditel ako predseda komisie (pritom nema s danym predmetom nic spolocne,lebo to ani nie je jeho aprobacia),rozhodne,ze vysledna znamka bude 3 (dobry).V protokole o skuske je teda aj s jeho podpisom zaznamenane,ze 5+5+5+3 = 3 (dobry).
Nutne je vsak povedat,ze neslo o omyl,ale o "pravo silnejsieho",kedy napriek namietkam a rozhodnutiu skusajucich dat ziakovi 4,riaditel s kludnym svedomim oznamil - Dajte mu 3.
Pytam sa teda,ci matematicky priemer znamok je len,co sa tyka opravnej skusky,vonkajsim pozlatkom alebo ma byt zodpovedajuci ziakovym vedomostiam a do akej miery status riaditela rozhoduje o tom,ze matematicky vysledok sa musi podriadit rozhodnutiu "najvyssieho".
Jedna sa o moralny kodex alebo o porusovanie zakona?
Paula
31.08.12,16:18
Vrátil si ma do čias dávnych a číslami podobných (5+5+4+4)... Pri vypisovaní vysvedčenia urobila svojvoľne triedna učiteľka žiačky z mojej štvorky trojku a zakrúžkované výsledné čísielko natvrdo prepísala aj v triednej knihe - či ako sa to vtedy nazývalo .Tiež som pozerala asi takto :eek: ale po pravde, až tak ma to šokovalo, že som nebola schopná zakričať na protest.
Neporadila som Ti...prepáč:).
Melnick
31.08.12,16:23
Môj názor: priemer je priemer a malo by byť jedno čo rátam, nie ????
Tweety
31.08.12,16:30
Môj názor: priemer je priemer a malo by byť jedno čo rátam, nie ????
Majka si si istá, či si nemyslela pri tom na nášho pána priemera?:--- Veď 1 plus 1 nemusí byť stále 2. Ale súhlasím, matematika a funkcia nepustia.
pepsikova
31.08.12,16:46
...čo sa týka "priemeru" známok, v našej škole sa počíta z toho, kto sú rodičia...chápeš?..
Paula
31.08.12,17:26
A tak sa vyrábajú/množia/vychovávajú/podporujú, atd.... lajdáci, špekulanti a im podobní, však?
gerdusha
01.09.12,10:51
vynatok z metodickeho pokynu c. 22/2011

Pri celkovom hodnotení sa pri určovaní stupňa prospechu v jednotlivých predmetoch hodnotí kvalita vedomostí a zručností, ktorú žiak dosiahol na konci hodnotiaceho obdobia, pričom sa prihliada na systematickosť práce počas celého obdobia. Stupeň prospechu sa neurčuje na základe priemeru klasifikácie za príslušné obdobie.
Martin1310
01.09.12,13:31
Ja som mal volakedy este na zš priemer z matematyky 4,3 a dostal som dokonca za 1 nebol som zrovna poslušný žiak ale matyku som vedel perfektne lenže učitel sa ma snažil za moje lajdáctvo potrestať a stalo sa že mi dal aj tri päťky za den.
Moja jednotka na vysvedčení však bola trnom v oku triednej a vyzvedala.No a učitel jej povedal že všetki tie päťky boli výchovného charakteru a matematiku viem na jednotku.
Nella_2
01.09.12,16:28
Ja som mal volakedy este na zš priemer z matematyky 4,3 a dostal som dokonca za 1 nebol som zrovna poslušný žiak ale matyku som vedel perfektne lenže učitel sa ma snažil za moje lajdáctvo potrestať a stalo sa že mi dal aj tri päťky za den.
Moja jednotka na vysvedčení však bola trnom v oku triednej a vyzvedala.No a učitel jej povedal že všetki tie päťky boli výchovného charakteru a matematiku viem na jednotku.
Klobúk dolu pred takým učiteľom :)
logomania
01.09.12,19:11
Mne sa stalo presne to isté ako Paule keď som začínala učiť. Ja som dala žiačke 4 a jej triedna to prepísala a na vysvedčení napísala 3. Ja som to zistila, keď nechala vysvedčenia na stole v zborovni. Ja som sa však odmietla podpísať vo výkaze pod klasifikáciu, pretože známka bola iná ako som dala ja. Viac som sa o to nezaujímala - neviem ako to vyriešili - ale možné je aj to, že ma tam niekto podpísal.

"Načo ste sa zaťažovali opravnou skúškou mali ste mu dať na konci roka 3, ak viete, že riaditeľ si presadí svoje !:D" A teraz vážne - treba zdôvodniť známku ktorú dávate a trvať na nej - z uvedených čiastkových známok aj bez rátania priemeru vidieť, že to nemôže byť 3 :confused:.
Takto riaditeľ učiteľovi pripravil ťažkú pôdu pod nohami do nového šk. roka. Žiak sa bude smiať :mee:, že aj keď mal nábeh na 5 má 3 aj tak a znova sa nebude učiť ......
Melnick
02.09.12,14:13
Svetlá výnimka - ten učiteľ. :)
Melnick
02.09.12,14:20
vynatok z metodickeho pokynu c. 22/2011

Pri celkovom hodnotení sa pri určovaní stupňa prospechu v jednotlivých predmetoch hodnotí kvalita vedomostí a zručností, ktorú žiak dosiahol na konci hodnotiaceho obdobia, pričom sa prihliada na systematickosť práce počas celého obdobia. Stupeň prospechu sa neurčuje na základe priemeru klasifikácie za príslušné obdobie.

a) S napísaným sa stotožňujem. Známka by nemala byť priemerom, ale ohodnotením celoročného snaženia sa a vedomostí žiaka.

b) Ak ide o výpočet priemeru, stojím si za svojim vyjadrením.


c) To Tweety : No Majka vieš, ten náš pán priemer a aj ostatní jemu podobní ma posielajú svojimi výpočtami naspäť do 1. triedy ZŠ. Ja totiž ich matematike nie a nie porozumieť.:D:D:D
Darina1234
02.09.12,14:25
ja neviem, ale hlupak sa moze celorocne snazit a nevie nic, mudry sa nemusi celorocne snazit, ale vie viac ako hlupak, napriklad z matiky,
Onko
02.09.12,15:48
No zo známok 5, 5, 5 a 3 by som ja uvažoval dať dokonca výslednú päťku. Priemer brať do úvahy netreba, ako hovorí aj metodický pokyn, podstatné je, koľko učiva teda celkovo vie. A pri týchto známkach, ak je učivo rozdelené do štyroch rovnocenných častí a teoreticky tri nevie vôbec a jedny z polovice, tak to je výsledne 12,5%, čo je jasná nedostatočná. Rovnakým spôsobom by teoreticky šlo z tých známok vytiahnuť trojku, ak by štyri známky neboli rovnocenné, ale posledná by mala podstatný význam. Odôvodniť si výslednú známku musí vedieť ten, kto ju bude podpisovať.