hubatá
01.09.12,07:32
Dobrý deň milí poraďáci!

Mám takúto otázku: v ktorých prípadoch vydáva notárka "Osvedčenie o dedičstve" pri prvom dedičskom konaní po poručiteľovi a za akých okolností vydáva "Uznesenie o dedičstve" o prejednávanom majetku. Nemám vôbec na mysli zastavovacie uznesenie v prípade že poručiteľ zomrel bez zanechania majetku.
Poručiteľ zanechal závet a majetok tvorili hlavne nehnuteľnosti vysokej hodnoty, ale aj vklady na vkladných knižkách, peniaze z uzavretej životnej poistky, zbraň, zlato, hotovosť v trezore. Na listoch vlastníctva na katastri dedičia nehnuteľností majú uvedené ako spôsob nadobudnutia "uznesenie" a nie "osvedčenie" s čím som sa doteraz ešte nestretla (jednalo sa o prvé, základné dedičské konanie hneď po úmrtí poručiteľa, nie o novoobjavenom majetku).

Aj takto vydané "uznesenie o dedičstve" obsahuje okruh dedičov alebo okruh dedičov sa uvádza len v "osvedčení o dedičstve"?
A ešte jedna podotázka: na kataster nehnuteľností predkladá na zápis "osvedčenie o dedičstve" po nadobudnutí právoplatnosti vždy okresný súd (prvý zápis po úmrtí poručiteľa, nemám na mysli ďalšie zápisy po objavení nového majetku, ktorý dáva na zápis notár).

Môže si "uznesenie o dedičstve" dať zapísať na kataster sám aj ten ktorý dedil?

Priznám sa že cítim v tom machinácie a obchádzanie zákona. :cool:
doktor23
01.09.12,10:17
Kedysi (cca asi do roku 1996 - ale toto presne neviem) nevydávali notári Osvedčenie o dedičstve ale pripravovali podklady a rozhodoval súd uznesením. Či sa dedičia dohodli alebo nie, spravila sa zápisnica a súd vydal uznesenie. Reálne ho pripravil ten ktorý notár a sudca podpísal, ale si aj za to zodpovedal (ten sudca). Neskôr sa začali vydávať osvedčenia o dedičstve, ak sa dedičia dohodli, ak sa nedohodnú, taksito rozhoduje súd (notár pripraví, sudca podpíše). Aj v prípadoch, ak sa dohodnú, je možné vydať uznesenie (napr. ak je dedičom maloletý, alebo sa má uplatniť dedičské právo v zahraničí - napr. účet alebo cenné papiere v ČR)
hubatá
03.09.12,03:24
Nie, ani jedna z takých výnimočných vecí nenastala, uznesenie bolo vydané 2010, teda nie je staré..... preto mi je to divné, že nebolo vydané "osvedčenie o dedičstve", ale "uznesenie o dedičstve" na základe ktorého kataster previedol zmeny nehnuteľností v katastri. 82 ročný hlavný závetný dedič nezdedil zo závetu tú nehnuteľnosť vo veľmi vysokej hodnote, ktorú mal ale len garsónku, ktorú samozrejme pri svojom veku a pohybovom obmedzení nemohol využívať (ani v nej nikdy nebol, prenajímala sa a vraj mu na účet chodili len peniaze, z ktorého si zasa nevedel vybrať peniaze, len so synom). Obrovský dom s vinárňou zdedil vydedený syn a to práve "uznesením o dedičstve".

Notárka mohla vydať uznesenie len preto, že sa vydedený syn dovolal neplatnosti vydedenia? A vydávajú v tomto prípade notárky uznesenie, nevydáva ho súd? Asi súd. Len by ma zaujímalo či je v tomto uznesení uvedený potom aj okruh všetkých dedičov, keď sa vydedenie týkalo len syna ...... asi nie.
Vidím v tom podvod a podliezanie zákonov .....

Vďaka doktor 23 za fundovanú odpoveď.