Lubica
21.09.04,09:50
Dobrý deň,
vystavila som odberateľskú faktúru v SKK, partner to však uhradil na náš EUR účet . Prijatú platbu prepočítam kurzom NBS v deň prijatia alebo kurzom komerčnej banky (ktorý je uvedený na výpise ) ?
Vopred ďakujem za radu.
ESTER
21.09.04,12:00
Neviem istotne, ale v tomto prípade by som použila kurz komerčnej banky.
vladan
21.09.04,12:21
Lubka, môžem sa opýtať za akým účelom chceš prepočítať EUR na SKK? Lebo asi to nebude jedno, čo? :-)
Pekný deň
Palino
21.09.04,12:26
Podľa mňa úhrada na EUR účet sa prepočíta kurzom NBS. Kurz komerčnej banky sa použije len pri úhrade na účet SKK. (zákon o účtovníctve §24 ods.2)
Lubica
21.09.04,13:41
to Vladan
zmiatla ma trochu tvoja otázka - potrebujem vyrovnať vlastne svoju odoslanú faktúru v SKK a ak použijem kurz NBS tak mi vzniká kurzový rozdiel, ak použijem kurz KB ktorý tam mám pri úhrade danej faktúry uvedený tak ten kurzový rozdiel nevzniká ( jedná sa o fakturáciu slovenskému subjektu v SKK a netušila som že mi to uhradia v EUR )
ESTER
21.09.04,15:08
Viem určite, že pri výbere z devízového účtu ak požadujeme vyplatenie v Sk používa sa kurz banky komerčnej. Teda si myslím, že aj pripísanie úhrady na účet t.j. pohľadávky v Sk a jej pripísanie v cudzej mene je akoby obstaranie devíz kúpou a v takých prípadoch sa používa kurz komerčnej banky. Kurzový rozdiel Ti vlastne nevznikne.
GABRIELA
21.09.04,16:25
Nech rozmýšľam tak rozmýšľam, ja fakturujem slovenskému subjektu v EUR, oni mi platia na EUR učet, ale ja mám v podstate vždy pohľadávku v účtovníctve zo zákona vedenú v SKK. Ja to účtujem kurom NBS, kurzové straty sú daňovo neznané, kurzové zisky sa daňovo uznávajú.

Zdá sa mi to uplne to iste ako pôvodný problém.

Len nákupy devíz účtujem kurzom banky. A bankové poplatky účtujem kurzom banky. ???

No som zvedavá na ďalšie príspevky.
misurka
22.09.04,04:44
Bankové poplatky sa preratavaju kurzom NBS, takisto aj kredit. a debet.uroky
vladan
22.09.04,05:11
to Vladan
zmiatla ma trochu tvoja otázka - potrebujem vyrovnať vlastne svoju odoslanú faktúru v SKK a ak použijem kurz NBS tak mi vzniká kurzový rozdiel, ak použijem kurz KB ktorý tam mám pri úhrade danej faktúry uvedený tak ten kurzový rozdiel nevzniká ( jedná sa o fakturáciu slovenskému subjektu v SKK a netušila som že mi to uhradia v EUR )
Lubka, nebolo mi jasné, či to chceš prerátavaš na účely DPH alebo na vyrovnanie faktúry. Ja som mala podobný prípad tento týždeň, keď mi partner z ČR uhradil zálohovú faktúru vystavenú na SKK v ČK, ale na EUR účet. To je kombinácia čo? Takže pri vystavovaní vyrovnávacej (ostrej) faktúry som použila na prepočet ČK na SKK kurz našej banky a to devízy-nákup platný v deň prijatia platby na účet :-)
Pekný deň
Lila
01.10.04,08:49
Súhlasím s Palinom. Kurzom NBS. Vzniknutý kurzový rozdiel ide do nákladov alebo do výnosov. Neviem prečo by mal byť daň. neuznaným nákladom. Kde to
píšu???
Anonymka
28.09.05,12:26
Čítala som vaše príspevky ohladne devizového účtu ale ešte stále mám nejasnosti.

Zriadili sme si dev.účet - EUR za účelom, že budeme fakturovať v EUR. Ale aj tak budeme musieť prepočítavať na slovenskú menu a kurzové rozdiely vzniknú tak, či tak, nie?
Prvý výpis je takýto: Poplatok za vedenie účtu,výpisy a trans. - 1,89 EUR
Nemali sme tam nijaký vklad. Takže ako toto zaúčtujem?
Účtujem v programe MRP PÚ pre Windows.
Vie mi niekto poradiť?:o
Tatiana
28.09.05,12:40
Poplatky bankové a ostatné služby súvisiace s bankou zaúčtuješ na 568 xxx/221 xxx. Kurz dáš NBS - deň, kedy bol bankový výpis vystavený. Zvyčajne to býva posledný deň v mesiaci.
marmal
28.09.05,12:44
My mame tiez devizovy ucet ale nemame system MRP, tak uvediem ako to uctujem ja. Zoberiem kurz NBS z toho dna, z ktoreho je vypis, vynasobim poctom v tomto pripade EUR a zauctujem 568 ***/221*** teda poplatky banky a prislusny ucet.
Anonymka
28.09.05,12:44
Jasné, a čo v prípade, že na ten deň nebol kurz? Lebo som pozerala na www.nbs.sk (http://www.nbs.sk) a na 24.9.05 nie je kurz. Tak teraz čo? A ešte jedna otázka, keď vytlačím zoznam - bankovú knihu, tam mám všade sumy uvedené v SKK. To ani neviem nikde pozorovať sumy v EuR? Iba na výpise?
liba2
28.09.05,12:48
Jasné, a čo v prípade, že na ten deň nebol kurz? Lebo som pozerala na www.nbs.sk (http://www.nbs.sk/) a na 24.9.05 nie je kurz. Tak teraz čo? A ešte jedna otázka, keď vytlačím zoznam - bankovú knihu, tam mám všade sumy uvedené v SKK. To ani neviem nikde pozorovať sumy v EuR? Iba na výpise?Pre 24.9.05 platí kurz vyhlásený pre predchádzajúci pracovný deň, t.j. 23.9.05.
Tatiana
28.09.05,12:48
Jasné, a čo v prípade, že na ten deň nebol kurz? Lebo som pozerala na www.nbs.sk (http://www.nbs.sk) a na 24.9.05 nie je kurz. Tak teraz čo? A ešte jedna otázka, keď vytlačím zoznam - bankovú knihu, tam mám všade sumy uvedené v SKK. To ani neviem nikde pozorovať sumy v EuR? Iba na výpise? Podľa toho aký máš program. Nepoznám Tvoj - ale väčšinou programy sú stavané tak, že si tam zadáš v akej chceš mene aby Ti to znázorňovalo. A ešte k tomu kurzu. Dáš ho tam taký - aký bol deň predtým.
Anonymka
28.09.05,12:53
Dík, prečo vlastne na niektoré dni nie sú kurzy?
liba2
28.09.05,12:56
Dík, prečo vlastne na niektoré dni nie sú kurzy?Kurzy sú vyhlásené na každý deň. Platí také pravidlo, že v nepracovných dňoch je platný posledný vyhlásený kurz, t.j. z posledného pracovného dňa.
Kačena I.
28.09.05,13:20
Jasné, a čo v prípade, že na ten deň nebol kurz? Lebo som pozerala na www.nbs.sk (http://www.nbs.sk/) a na 24.9.05 nie je kurz. Tak teraz čo? A ešte jedna otázka, keď vytlačím zoznam - bankovú knihu, tam mám všade sumy uvedené v SKK. To ani neviem nikde pozorovať sumy v EuR? Iba na výpise?
Skus sa pozrieť, či sa ti nedá nastaviť účtovanie aj v zahraničnej mene. MRP nepoznám, ale v mojom programe v nastaveniach si zadám, že budem učtovať aj zahraničný obchod a zadám menu. Potom ak účtujem napr. výpis z banky, zadávam len EUR a program si sťahuje kurz a preratáva na SK. Tak máš banku aj v EUR aj v SK.
Anonymka
28.09.05,13:56
Už som to našla, si super, ďakujem ti za radu. Pekný deň!