Verca26
01.09.12,12:50
s.r.o. plátca dph kúpil ojazdený automobil za 10 000 eur bez dph. auto ide predať lízingovej spoločnosti za 12 000 eur, ktorá mu ho predá na finančný lízing. Ako mám vystaviť faktúru na lízingovú spoločnosť? 12 000 bez dph s odvolaním sa na §42? Zdaniť prirážku 2000 eur podľa § 66? alebo pripočítať dph k 12 000? Veľmi pekne ďakujem za radu.
Luba
03.09.12,06:28
Najprv odpovedz na otázky, potom sa dá ďalej uvažovať.
1/ je tento platiteľ aj obchodníkom s použitým tovarom? tipujem, že asi nie
2/ kúpil to auto v SR?
3/ od koho kúpil? resp. čo má na faktúre ako dôvod fakturácie bez DPH?
Verca26
03.09.12,07:25
Ahoj Lubi, ďakujem za odpoveď, platiteľ nie je obchodníkom s použitým tovarom, auto kúpil v SR a na faktúre nemal uvedený dôvod oslobodenia, ale predpokladám, že je to podľa §85i, auto osobné je z roku 2008 zrejme pri ňom nebol uplatnený odpočet DPH. Ide mi o to, či tú prirážku, s ktorou bude predávať auto lízingovej spoločnosti má zdaniť, alebo vystaviť faktúru s oslobodením podľa § 42.
tictac7
03.09.12,07:29
Ahoj Lubi, ďakujem za odpoveď, platiteľ nie je obchodníkom s použitým tovarom, auto kúpil v SR a na faktúre nemal uvedený dôvod oslobodenia, ale predpokladám, že je to podľa §85i, auto osobné je z roku 2008 zrejme pri ňom nebol uplatnený odpočet DPH. Ide mi o to, či tú prirážku, s ktorou bude predávať auto lízingovej spoločnosti má zdaniť, alebo vystaviť faktúru s oslobodením podľa § 42.

...ak firma nie je obchodníkom s použitým tovarom, základom je celá predajná cena, nie len prirážka. § 42 sa na to, čo tu píšeš určite nedá použiť....
Luba
03.09.12,07:36
V prvom rade by som požiadala slovenského dodávateľa, aby prerobil faktúru a jednoznačne na nej uviedol dôvod, pre ktorý je fa bez DPH. Nemôže len tak vystaviť fa za tovar bez DPH, ak je platiteľom. Buď predal auto ako použitý tovar a musí uviesť odkaz na §66 ZDPH alebo ako oslobodené od DPH a rovnako musí uviesť odkaz na to, že fakturuje s oslobodením (príp. aj odkaz na §). Bez toho sa ďalej nepohneš a od toho závisí aj ďalšia fakturácia leasingovke! Najprv musíš vedieť, ako si kúpila, aby si mohla vedieť, ako ďalej fakturovať.
Verca26
03.09.12,07:43
Som si práve volala na DÚ a povedali mi, že §42 určite nie, že ten sa už nedá použiť, ale § 85 i. Vraj keď nie je obchodník a auto kúpil s oslobodením, môže použiť § 85 i. Vraj nie je podstatné, že auto predáva drahšie !!????. Tak teda urobím fa bez dph, s odvolávkou na § 85 i. Ďakujem.
Luba
03.09.12,08:04
Ale ako ty vieš, či tvoj dodávateľ mal na mysli oslobodenie podľa §85i (bývalé §42)? Ok, vieš o ňom, že nie je obchodník s použ.tovarom, teda nemohol predať na §66. Ale na faktúre od neho to je v každom prípade povinný uviesť - žiadala by som to určite. Ak on predáva s oslobodením od DPH, tak áno, aj Ty predávaš s oslobodením (§85i). Ale ak by si kúpila na §66, musíš ďalej predať s plnou DPH. Od výšky sumy to nezáleží, to je pravda.
Verca26
03.09.12,08:22
Ďakujem veľmi pekne za radu, už som oslovila dodávateľa, nech to tam uvedie, je pravda, že na faktúru nenapísal podľa akého §-fu uvádza oslobodené plnenie. Budem trvať na tom, nech to tam doplní. (A to aj on je plátca dph)