e.va
01.09.12,19:02
Zdravím som SZČO a začal som poberať čiastočný invalidný dôchodok.Chcel by som sa spýtať ,aké budem platiť odvody ,keď budem podnikať a či mám nárok aj na stravné 3,80€ za odpracovaný deň tak ako som mal ako SZČO.
Prípadne poraďte či nezaložiť radšej s.r.o. alebo zostať pri živnosti,čo by mohlo byť pre mňa výhodnejšie.Poraďte.

Ďakujem.
Mila123
01.09.12,17:19
od 01 09 2012 je stravné už 4 €
do ZP máš sadzbu 7%.....
aký bude predpokladaný príjem ? budú aj zamestnanci?
e.va
01.09.12,19:21
Zatiaľ nie,ale budem musieť svoju neschopnosť pracovať nejak vyriešiť,brigádnikmi resp.niekoho zamestnať.Predpokladaný príjem cca 10 000 € ročne.
veronikasad
02.09.12,06:06
Zatiaľ nie,ale budem musieť svoju neschopnosť pracovať nejak vyriešiť,brigádnikmi resp.niekoho zamestnať.Predpokladaný príjem cca 10 000 € ročne.
Nezabudni si splniť oznamovaciu povinnosť v zdr.poisťovni - odniesť kopiu rozhodnutia o priznaní ID.

Ak budeš mať zamestnancov, postup je rovnaký ako u "zdravého" SZČO. Oznamovacie povinnosti voči SP, ZP (ak budú na prac.zmluvu), rozšírenie registrácie dane zo závislej činnosti na DU + mesačné výkazy do poisťovní a na DU
e.va
02.09.12,08:31
Ja by som sa rád vrátil k pôvodnej otázke stravné si budem môcť uplatniť ako invalidný dôchodca/45%/a SZČO v plnej výške čiže 4 €?
Do ZP platím ako SZČO 47,58 €/14%/ a ako invalid.dôchodca-SZČO mám platiť 23,79 € /t.j.7%/?
Odvod do SP platím ako invalid.dôchodca-SZČO v plnej výške?
Xanti
02.09.12,10:58
Ja by som sa rád vrátil k pôvodnej otázke stravné si budem môcť uplatniť ako invalidný dôchodca/45%/a SZČO v plnej výške čiže 4 €? ANO
Do ZP platím ako SZČO 47,58 €/14%/ a ako invalid.dôchodca-SZČO mám platiť 23,79 € /t.j.7%/? ANO
Odvod do SP platím ako invalid.dôchodca-SZČO v plnej výške? ANO v texte.
e.va
02.09.12,12:29
Ďakujem za odpovede.
Hm,takže celý dôchodok padne na odvody.To je fajn,z dôchodku nevyžiješ, ak chceš vôbec prežiť tak zaplať.
Nie je nejaký spôsob napr.cez založenie s.r.o.Súčasnú firmu by som previedol na s.r.o. aj z dôvodu že budem musieť niekoho aj zamestnať a aby som mohol lepšie spávať tak nech za prípadné škody neručím svojím majetkom, ale len majetkom s.r.o.Nemám o tom moc vedomosti a zatiaľ by som bol v s.r.o. sám aj konateľom. Zaujímalo by ma čo ako konateľ a majiteľ s.r.o. platím za odvody a koľko?
veronikasad
02.09.12,15:16
Ďakujem za odpovede.
Hm,takže celý dôchodok padne na odvody.To je fajn,z dôchodku nevyžiješ, ak chceš vôbec prežiť tak zaplať.
Nie je nejaký spôsob napr.cez založenie s.r.o.Súčasnú firmu by som previedol na s.r.o. aj z dôvodu že budem musieť niekoho aj zamestnať a aby som mohol lepšie spávať tak nech za prípadné škody neručím svojím majetkom, ale len majetkom s.r.o.Nemám o tom moc vedomosti a zatiaľ by som bol v s.r.o. sám aj konateľom. Zaujímalo by ma čo ako konateľ a majiteľ s.r.o. platím za odvody a koľko?
Aký ročný príjem=tržby predpokladáš v roku 2012, resp. ak si už živnostníkom, aký si mal za rok 2011 ?
e.va
02.09.12,15:37
Tržby cca 50 000 € bez DPH.
jarmilazel
07.09.14,21:14
táto otázka zodpovedá takmer presne situácii môjho manžela - SZČO, priznaná miera funkč. postihnutia 45% a otázka ako ďalej s firmou. Čo všetko by prinieslo prevedenie na s.r.o.?
Peggynka
07.09.14,22:09
Zadaj si novú otázku.