Kvaka
01.09.12,19:10
Dnes vyšiel v zbierke zákon č. 252/2012 Z.z.,ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
Kvaka
01.09.12,17:11
Prikladám znenie.
Kvaka
01.09.12,18:37
Zákon vyšiel tak, ako ho schválili. Je teda pravda, že dohodári môžu pri splnení podmienok maródovať výhodne. http://ekonomika.sme.sk/c/6516642/dohodari-zarobia-na-chybe-zakon-narychlo-zmenia.html
veronikasad
01.09.12,18:53
Zákon vyšiel tak, ako ho schválili. Je teda pravda, že dohodári môžu pri splnení podmienok maródovať výhodne. http://ekonomika.sme.sk/c/6516642/dohodari-zarobia-na-chybe-zakon-narychlo-zmenia.html
p. minister práce sľúbil, že do konca roku 2012 chybu opravia. Výhodne môžu marodovať počas prvých 90 dní, čo je pre zamestnancov s vyšším príjmom nevýhodné
jana32
05.10.12,06:02
Dobrý deň, prosím o radu pre svoju sestru. V roku 2013 v júli dovŕši dôchodkový vek. Pôvodne aj plánovala ísť v tomto období do dôchodku. Keď sme sa ale bavili náhodne s jednou našou priateľkou mzdárkou , tá nám povedala, že pre ňu by bolo výhodnejšie ísť do dôchodku ku 31.12.2012. Sestra pracuje na manažérskej pozícii a jej hrubý zárobok dosahuje výšku cca 1050 €. Prosím Vás veľmi pekne, kto mi viete poradiť či je to tak, prípadne poradíte kde sa informovať, veľmi nám pomôžete. Do SP som volala, ale tam mi povedali akurát, že nech sa zastaví až sa rozhodne do toho dôchodku ísť. Ďakujem - hlavne za ňu.
Jana Motyčková
05.10.12,06:33
Bez presných čísel to nikto nevypočíta. A presné čísla - to sú osobné mzdové body od r. 1984, ak od r. 1984 neodrobila aspoň 22 rokov, tak aj roky predtým, plus doby štúdia, starostlivosti o dieťa a pod.
V princípe ak v r. 2012 jej pomer mzdy voči priemernej mzde je vyšší ako bol v priemere od r.1984 do r. 2011 jej pomer mzdy voči priemernej mzde, tak by som išla do dôchodku až v r.2013. (Platí pri uvádzanej mzde 1050).
jana32
05.10.12,06:38
Jaka ďakujem, sestra aj v období do roku 2012 mala dobrú mzdu, čo sme doma pozerali tak jej mzda v rokoch 2000 - 2011 bola cca 800 €. Čiže z toho mi vychádza že jej sa asi skutočne opaltí ísť do dôchodku skôr. Hoci chápem, že odpovedať na takúto všeobecnú otázku je skutočne ťažké, Jani ďakujem
Jana Motyčková
05.10.12,13:02
Minimálne má výpis zo SP s OMB (osobný mzdový bod = pomer jej príjmu voči priemernej mzde) cca do r.2004, ďalšie roky si približne pamätá, alebo si požiada o výpis zo SP. Podľa tých OMB zistí, či priemer OMB je nad 1,25. Ak áno, môže zvážiť odchod do dôchodku v r.2012, ale extra rozdiel v tom nebude; inak treba zvažovať aj to, že ak pôjde do dôchodku až 2.1.2013, ešte celý rok 2013 môže použiť odpočítateľnú položku - teda ak bude v r.2013 pracovať.
Prepočty, či je vhodnejšie ísť do dôchodku v starom alebo novom roku tu ku koncu roku robievame (teda na drakovi) - ja alebo pán Mihál, ale ešte sme to nerobili.
Najdôlešitejšie - aj keď budete mať vśetky údaje, dnes vám nikto ešte nevypočíta výšku dôchodku od r.2013. Tá totiž závisí od aktuálnej dôchodkovej hodnoty platnej v r.2013 a tá bude známa až keď bude známy nárast priemernej mzdy v 3. štvrťroku. Takže panika, ktorá vznikla (už som pár telefonátov mala), že dôchodky priznané v r. 2013 (pri vyšších príjmoch) budú nižšie, je ešte predčasná, aj keď určité podmienky tohoto predpokaldu sú naplnené (múdra veta).
lubos bukovinsky
18.10.12,13:42
DOBRY DEN ja som sa dnes trosku nahneval...doteraz som bol studentom na vysokej skole..skoncil som vysoku skolu a bolo mi povedane ze pokial si najdem zamestnanie mam narok na socialnu davku ktora sa pohybuje okolo 60€..dnes je kazda korunka dobra a tak som sa rozhodol poziadat o toto moje pravo...dnes mi prisla odpoved zo socialnej poistovne ze vraj "nemam narok" na nic!! romovia po skole maju automaticky narok na vsetko??!!! a poctivy clovek - student nema narok na nic?!!! poradte mi ..vazne nemam na rok na ziadnu aspon aj ked mizernu pomocnu ruku od tohto statu????
JankaO
18.10.12,13:50
O sociálnu podporu je treba požiadať úrad práce soc. vecí a rodiny a nie sociálnu poisťovňu.
Kvaka
18.10.12,13:51
lubos bukovinsky
18.10.12,13:54
takze mam narok na co??ako sa to povie uradnickym jazykom?..a preco ma poslali z uradu prace na socialnu poistovnu? a tam ma poslali spet na urad prace a vraveli mi ze mam cakat rozhodnutie ktore mi dnes prislo ze vraj nemam narok na nic? tomu nerozumiem...
JankaO
18.10.12,13:58
A čítal si ten link, ktorý ti Kvaka dala? Záleží od toho, čo si žiadal, ak si žiadal dávku v nezamestnanosti, tak ti prišla aj odpoveď.
lubos bukovinsky
18.10.12,13:58
neviem ci som mal na mysli davku hmotnej nudzi..ale bolo mi povedane ze student ktory ukonci skolu a ma nad 26 rokov ma vraj narok na nejaky minifinancny prispevok od statu vo vyske cca 60€...
lubos bukovinsky
18.10.12,14:02
takze pokial som to dobre pochopil...clovek - absolvent ..nema narok na nic...pokial: 1. nebol poisteny v nezamestnanosti najmenej dva roky...a po 2. ak nieje ako maugli v lese s troma detmi na krku? :)) ma slusny clovek narok na nejaku pomoc od statu?? pokial si najde zamestnenie po aboslovani skoly?
Kvaka
18.10.12,14:06
neviem ci som mal na mysli davku hmotnej nudzi..ale bolo mi povedane ze student ktory ukonci skolu a ma nad 26 rokov ma vraj narok na nejaky minifinancny prispevok od statu vo vyske cca 60€...
Ak máš 26 rokov, tak budeš mať nárok, pozri si to v tom odkaze, musíš o to požiadať, ale nie SP, ale príslušný Úrad práce...
lubos bukovinsky
18.10.12,14:08
tak ja to skusim zajtra opet..myslim ze som uz pochopil :) dakujem..ked nie bude pytat dalsie rady :P :)
Kvaka
18.10.12,14:09
tak ja to skusim zajtra opet..myslim ze som uz pochopil :) dakujem..ked nie bude pytat dalsie rady :P :)Dávka v hmotnej núdzi bola 60,50 € pre jednotlivca.
kuki87
29.10.12,11:45
z úradu práce ho poslali do sociálnej poisťovni kvôli rozhodnutiu o dávkach v nezamestnanosti...čo mu aj prišlo že nemá nárok na dávky v nezam. a preto môže poberať dávky v hmotnej núdzi...na úrade práce potrebujú to rozhodnutie a až potom mu schvália dávky v hmotnej núdzi