sisulasisa
02.09.12,15:02
Klientka má živnosť v Rakúsku a celý minulý rok mala aj príjmy z nej.Podala DP typ B na Slovensku.Platí si v Rakúsku odvody a teraz jej došlo RZZP za rok 2011 a nedoplatok .Je to tak správne?Má platiť odvody aj tu aj V Rakúsku do ZP? Veľmi pekne dakujem za radu.
KEJKA
02.09.12,13:26
aj mňa to zaujíma, kedže ZP má byť len v jednom štáte............
Anelas
02.09.12,17:09
urcite nema platit ZP na Slovensku z prijmov v Rakusku. Napadaju ma dve otazky:
- ak nema zivnost na Slovensku - odhlasila sa zo slovenskej ZP?
- bolo spravne vyplnene danove priznanie - vynatie prijmov dosiahnutych v Rakusku?
sisulasisa
02.09.12,18:04
DP za rok 2011 typ B má vyňaté príjmy v riadku 87/príimy zo zahraničia/ a odhlásená neviem či je.Volala som s pani zo ZP a povedala mi,že všetky opatrovateľky podávajú námietku,lebo im prišli RZZP za rok 2011 a majú nedoplatky.DP je vyplnené správne,ona argumentuje tým,že ked podali DP na Slovensku tak si tu musia platiť aj ZP.Vôbec tomu už nerozumiem,tieť mám info,že len v jednom štáte EU
KEJKA
02.09.12,20:53
mala byť zo ZP odhlásená. Ak bola, tak sa to dorieši. ZP podľa mäa platiť nebude.
Anelas
03.09.12,04:07
ak bolo priznanie spravne, potom zostava uz len overenie, ci je spravne odhlasena zo ZP. osobne si myslim, ze odhlasena je - opatrovatelky si strazia kazde euro, vedia co maju robit ked odchadzaju pracovat do zahranicia. skor predpokladam chybu na strane ZP. Alebo to bude ako s prijmami z dividend zo zahranicia, ktore budeme platit od roku 2011 - tie zaplati Slovak slovenskej ZP, aj ked tu je odhlaseny a plati si ZP v inom state... Vobec by som sa tomu v dnesnej dobe nedivila - princip poistenia iba v jednej krajine EU im predsa nevyhovuje.

argument, ze ak podala priznanie na Slovensku, musi platit ZP je vtipny. evidentne sme my uctovnici stale ti jedini, ktori musia ovladat vsetky zakony - ostatni sa hraju na svojom piesocku a nevidia za roh....
sisulasisa
03.09.12,04:36
Dakujem vám za vaše názory.Ak sa to dorieši veľmi rada vám to poviem.Tiež ma koniec tohto nezmyslu zaujíma.Pekný deň.
xeva
05.09.12,18:31
Klientka má živnosť v Rakúsku a celý minulý rok mala aj príjmy z nej.Podala DP typ B na Slovensku.Platí si v Rakúsku odvody a teraz jej došlo RZZP za rok 2011 a nedoplatok .Je to tak správne?Má platiť odvody aj tu aj V Rakúsku do ZP? Veľmi pekne dakujem za radu.
Áno, je to správne. Pri súbehu činností v dvoch členských štátoch EÚ musí o tom, podľa ktorej legislatívy bude takáto osoba postupovať, rozhodnúť kompetentná inštitúcia. V SR je to Sociálna poisťovňa. Ak určí, že sa bude postupovať podľa slovenskej legislatívy, vydá tejto osobe doklad PD A1. V opačnom prípade odporučí poistenca na kompetentnú inštitúciu v danom štáte, kde sa má uchádzať o jeho vydanie. Žiadny iný doklad, ako PD A1/E 101 nie je v prípadoch súbehov činností akceptovateľný na ukončenie poistenia, ani na zachovanie resp. vznik poistenia v SR. To sa týka aj zdravotného poistenia. Do VZ na zdravotné poistenie sa započítavajú napr. príjmy z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti zdaňované podľa §6 zákona o dani z príjmov a aj príjmy, ktoré z dôvodu zamedzenia dvojitého zdanenia nepodliehajú na Slovensku dani z príjmov. Teda obdobne ako VZ pre SP. Pri odpovedi som predpokladala príslušnosť k právnym predpisom SK.
Stefan2005
05.09.12,19:15
Klientka má živnosť v Rakúsku a celý minulý rok mala aj príjmy z nej.Podala DP typ B na Slovensku.Platí si v Rakúsku odvody a teraz jej došlo RZZP za rok 2011 a nedoplatok .Je to tak správne?Má platiť odvody aj tu aj V Rakúsku do ZP? Veľmi pekne dakujem za radu.
Áno, je to správne. Pri súbehu činností v dvoch členských štátoch EÚ musí o tom, podľa ktorej legislatívy bude takáto osoba postupovať, rozhodnúť kompetentná inštitúcia. V SR je to Sociálna poisťovňa. Ak určí, že sa bude postupovať podľa slovenskej legislatívy, vydá tejto osobe doklad PD A1. V opačnom prípade odporučí poistenca na kompetentnú inštitúciu v danom štáte, kde sa má uchádzať o jeho vydanie. Žiadny iný doklad, ako PD A1/E 101 nie je v prípadoch súbehov činností akceptovateľný na ukončenie poistenia, ani na zachovanie resp. vznik poistenia v SR. To sa týka aj zdravotného poistenia. Do VZ na zdravotné poistenie sa započítavajú napr. príjmy z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti zdaňované podľa §6 zákona o dani z príjmov a aj príjmy, ktoré z dôvodu zamedzenia dvojitého zdanenia nepodliehajú na Slovensku dani z príjmov. Teda obdobne ako VZ pre SP. Pri odpovedi som predpokladala príslušnosť k právnym predpisom SK.

... to znamená, že občan zdravotne poistený v dvoch štátoch nemôže byť, ale odvody na ZP poistenie platiť musí v oboch štátoch, a v SR aj duplicitne z príjmu v zahraničí, ktorý z pohľadu dane z príjmov bol vyňatý ?

Ak je to tak, správne z príslušnosti slovenských právnych predpisov to môže byť, ale spravodlivé nikdy!
xeva
05.09.12,19:43
... to znamená, že občan zdravotne poistený v dvoch štátoch nemôže byť, ale odvody na ZP poistenie platiť musí v oboch štátoch, a v SR aj duplicitne z príjmu v zahraničí, ktorý z pohľadu dane z príjmov bol vyňatý ?

Ak je to tak, správne z príslušnosti slovenských právnych predpisov to môže byť, ale spravodlivé nikdy!
Áno, zdravotne poistený môže byť iba v jednom štáte, aj poistenie platí iba v tomto jednom štáte, vo výške podľa predpisov krajiny, ku ktorej má určenú právnu príslušnosť. V prípade SK spadajú do VZ aj zahraničné príjmy, ktoré sú vyňaté zo zdanenia.
Anelas
06.09.12,05:10
ja co mam opatrovatelku, tak vsetky tie formulare na ZP a SP si vybavovala. prehadzovali si ju jedni medzi druhymi, bez jednoznacnych informacii a pokynov.....ale bojovala a definitivne sa zo slovenskeho ZP a SP odhlasila. Ak by jej prislo vyuctovanie nedoplatku v slovenskej ZP, to uz neviem co by som na zakony tohto statu povedala...
Stefan2005
06.09.12,06:27
j... uz neviem co by som na zakony tohto statu povedala...


... toto by mali byť výsledky odvodovo-daňovej reformy v praxi... odvody na zdravotné poistenie z vyňatých príjmov, z predaja rodinného domu, .... čo sa ešte z toho všetkého ešte v praxi vykľuje :confused: ?
xeva
06.09.12,07:40
Anelas - od začiatku legalizácie opatrovania v Rakúsku boli nariadenia Únie, ktoré túto oblasť upravovali - od 1408/71, 883/2004,987/2009 - od 1.5.2010 až po 465/2012. Pravdou je, že uplatňovaná prax na SK sa líšila, nielen na pobočkách, ja sama som tu na Porade bola obvinená jednou z diskutujúcich ,v téme vymeriavací základ pre SP pri živnosti na SK a v A , z neznalosti problematiky, lebo ona sa každoročne školila vo Viedni, takže... Pravda je taká, že žiadna z mojich klientiek za celý čas od roku 2008 sa nedočkala prekvapenia v podobe nedoplatkov poistenia tu na SK alebo v A. Koniec "boju", aký podstúpila tvoja klientka by mala dať práve posledná novela, platná od júna tohoto roka, aj keď v minulosti, pri správnom použití určovacích kritérií sa mi nikdy nestalo, že by sme neuspeli. Teda neuspeli sme v prípadoch, vopred odsúdených na neúspech, ale ak si klientka na základe informácií JPP z auta trvala na svojom a ja som jej želanie splnila. Aj to trvalo dlhšie, teraz je lehota na stanovisko strán určená.
Anelas
06.09.12,08:35
Xeva, ja len dufam, ze problemom bude koniec. Chcela som len uviest situaciu, kedy sme vynalozili neuveritelne vela energie a casu - ja aj moja klientka, aby jej vztahy v ZP a SP boli v sulade so zakonom a aby neplatila viac ako ma. Lebo to stale vyzeralo, ze SP aj ZP robili vsetko pre to, aby sa z poisteni tu neodhlasila....

Nie som odbornik na tuto oblast, len viem, ze by moja klientka nemala tu ZP uz platit
xeva
06.09.12,08:46
Anelas - tá opatrovateľka má živnosť na SK aj v A ? alebo je tu resp. v A zamestnaná ?
xeva
06.09.12,08:52
Pretože to nie je tak, že niekto chce byť tam alebo tam poistený a automaticky mu SP , ak "chce" byť poistený napr. v Rakúsku vyhovie. Na to sú tie kritériá, ktoré sa pri rozhodovaní použijú.
Anelas
06.09.12,10:50
moja klientka ma uz iba zivnost v A. Na Slovensku zivnost zrusila a potom nastali tie problemy, aby ju vobec odhlasili zo ZP a SP. Ako som pisala, vzdy jej na instituciach povedali nieco ine, raz taky formular, raz iny...ak by to bolo vsetko im jasne, asi by sme my neboli z toho taki vyplaseni a vobec sme to neriesili. Cele to vyzeralo ako nevola SP a ZP uznat, ze ona je poistena v A a tu poistenie nechce platit, lebo prijmy tu ma iba z prenajmu nehnutelnosti ako obcan.
xeva
07.09.12,16:32
Zrejme to bolo začiatkom roka 2O11, keď sa robili zmeny ZP v súvislosti s prenájmom aj u "občanov". Odhlásenie na základe rakúskej E 101/PD A1 však SP aj ZP robili.
Anelas
05.10.12,08:05
áááá už nám to prišlo. RZ ZP 2011 - doplatiť cca 500 EUR, pritom klientka mala príjmy zo živnosti iba na území Rakúska. Volala som do poisťovne, pani na hotline mi povedala, že oni nevidia v dávke od daňového úradu, že tie príjmy zo živnosti boli iba z Rakúska. Mám napísať Námietku na výsledok RZ ZP a do 15 dní sa vyjadria.

V daňovom priznaní mám uvedené príjmy zo živnosti v VI. Oddiely, tabuľka číslo 1, riadok 2. Potom mám vyňatý celý základ dane z Rakúska v X. Oddiely, riadok 87 a ešte som v XIV. Oddiely vypísala presne aké mala v Rakúsku príjmy, aké mala v Rakúsku zaplatené poistné - teda výdavky....Ale túto informáciu Zdravotná poisťovňa od Daňového úradu nemá.

Dokonca by som ževraj mala kontaktovať aj Daňový úrad - aby opravili dávku pre Zdravotnú poisťovňu...to sa mi zdá byť dosť divné, ale ak toto vyriešim tak, že klientka žiadnych 500 EUR platiť nebude, tak napíšem komulenktochce od radosti....