jaja6
03.09.12,09:08
ahojte poradaci, chcela som vas poprosit o jednu radu, nasa spolocnost ma zavazky z obchodneho styku v japonskych jenoch a eurach voci materskej firme. Tieto zavazky ideme hradit v dolaroch z dolaroveho uctu dna 15.9.2012 nasej materskej firme. Materska firma chce vediet teraz, ze kolko je to dolarov. da sa to prepocitat a akym kurzom ci az pri uhrade ? dakujem velmi pekne vopred.
Tweety
03.09.12,07:09
Prepočítaš aj záväzok aj úhradu.
jaja6
03.09.12,07:55
ale aky kurz pouzit pri prepocte?
Tweety
03.09.12,08:01
ale aky kurz pouzit pri prepocte?
Zákon o účtovníctve
§ 24
(1) Účtovná jednotka je povinná oceňovať majetok a záväzky ku dňu ocenenia, a to

a) ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu spôsobmi podľa § 25,
b) ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, spôsobom podľa § 27,
c) k inému dňu v priebehu účtovného obdobia spôsobom podľa § 27, ak sa to vyžaduje podľa osobitného predpisu.33)

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a) (ďalej len "referenčný kurz")

a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis, 34)
b) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka,
c) v deň, ktorým je rozhodný deň, ku ktorému sa preberá majetok a záväzky od zahraničnej zanikajúcej právnickej osoby.
jaja6
03.09.12,09:29
mozem ja vobec podla zakona o uctovnictve prepocitavat zavazok v cudzej mene na druhu menu hocikedy kedy sa mi zachce? podla predchadzajucich riadkov citacie zo zakona by som mohla postupovat podla bodu 2) a ) a pouzit kurz v den predch.dnu uskutocnenia uctovneho pripadu, ked napr.dodavatel sa s nami dohodol na prepocitani zavazkov k dnesnemu dnu (podpisana dohoda o prepocitani), pouzijem kurz zo vcerajska?
Tweety
03.09.12,10:07
mozem ja vobec podla zakona o uctovnictve prepocitavat zavazok v cudzej mene na druhu menu hocikedy kedy sa mi zachce? podla predchadzajucich riadkov citacie zo zakona by som mohla postupovat podla bodu 2) a ) a pouzit kurz v den predch.dnu uskutocnenia uctovneho pripadu, ked napr.dodavatel sa s nami dohodol na prepocitani zavazkov k dnesnemu dnu (podpisana dohoda o prepocitani), pouzijem kurz zo vcerajska?
Nie. záv. prepočítaš ku dňu uskutoč. ÚP, resp. k 31.12..