jana1972
03.09.12,12:04
Zdravím poraďákov!
Vie mi niekto povedať, ako mám presne určiť pracovný čas asistentke učiteľa?
Zástupca jej uviedol 25 hodín z 37,5 hodín týždenne; t.j. 66,67% a odôvodnil to tým, že ona nevykonáva prácu na doma ale len priamu činnosť s deťmi. Jej prac. doba je 5 hod. denne.

Lenže podľa zákona má mať úväzok ako učiteľka, t.j. 23 hod. = 100% :confused:

Viete mi poradiť, čo bude správne?
Ďakujem :)
brontosaurus
03.09.12,16:44
Stále sa treba držať zákona!

Nariadenie vlády 422/2009 Z.z. ktorým sa ustanovuje rozsah priamej vyučovacej činnosti a priamej výchovnej činnosti pedagogických zamestnancov v §3, bode 4 uvádza :
(4) Základný úväzok asistenta učiteľa, asistenta majstra odbornej výchovy alebo asistenta vychovávateľa je rovnaký ako základný úväzok učiteľa, majstra odbornej výchovy alebo vychovávateľa.
jana1972
04.09.12,04:10
Tak, toto všetko viem, to mi je jasné, ale ak je ona pri žiakoch 5 vyučovacích hodín denne = 25 hod. týždenne, prípravy na vyučovanie si nerobí, nemá dozor ani iné aktivity mimo priamej vyučovacej hodiny - tak, ako to majú učitelia, tak potom?
brontosaurus
04.09.12,04:53
Musíme rozlišovať pedagogický úväzok a pracovný čas. Jej pracovný čas, tak ako aj všetkých ostatných zamestnancov je 37,5 hod. / týždeň.
V tomto prípade je všetko na vedení školy, na tom čo má uvedené v pracovnej zmluve a náplni práce, ako aj na daných učiteľoch. Pedagogický asistent môže mať tak isto dozory na chodbách ako učiteľ. Často je ale bežné, že pedagogický asistent je aj počas prestávky v triede a robí dozor tam. Ak sú na škole deti zo zdravotným postihnutím, vozičkári, tak ich úlohou cez prestávky môže byť zabezpečenie presunu týchto detí do odborných učební, ísť s nimi na WC a pod. Je bežné, že pedagogický asistent chodí s deťmi aj na obed, pomáha pri stravovaní, robí dozor.
Pedagogický asistent pracuje podľa pokynov učiteľa. Ak mu dá učiteľ aj nejakú úlohu, pripraviť pre triedu, alebo pre dané dieťa ku ktorému je pridelený nejaký edukačný materiál, aktivitu, tak by to mal spraviť a ak je to potrebné, mal by si robiť aj prípravy.

Ale povedzme si otvorene, nie raz som počul aj názory učiteľov, že pracujú len do výšky svojho platu. Ak nemusia, dozory nemajú. Iným aktivitám okrem samotného vyučovania sa snažia vyhýbať, nakoľko skoro nikde za to nedostanú žiadne odmeny, tak načo to robiť. Učia tradične, nepridávajú skoro nikdy nič nové do vzdelávacieho procesu a prípravy si robia len sporadicky.
Toto sú samozrejme len výnimky, ale aj taký učitelia sa určite na slovensku nájdu.
Tak ak toto nikto od vašej pedagogickej asistentky nevyžaduje, tak si povie že prečo by to mala robiť.