Waldo
20.02.06,17:08
Prosím Vás poraďte mi.

Zamestnanec nastúpil do hlavného PP 8.12.2005. Od 01.01.2005 - 07.12.2005 nemal žiadny príjem a napísal mi čestné prehlásenie, že nepoberal žiadny príjem. Nebol evidovaný ani na úrade ráce.Ako bude u neho vyzerať ročné zúčtovanie? Za december mal HM 8000,- Sk. Má nárok na 87936,- Sk?

Ďakujem

Zuzana
ondrejvla
20.02.06,16:22
Prosím Vás poraďte mi.

Zamestnanec nastúpil do hlavného PP 8.12.2005. Od 01.01.2005 - 07.12.2005 nemal žiadny príjem a napísal mi čestné prehlásenie, že nepoberal žiadny príjem. Nebol evidovaný ani na úrade ráce.Ako bude u neho vyzerať ročné zúčtovanie? Za december mal HM 8000,- Sk. Má nárok na 87936,- Sk?

Ďakujem



Zuzana

Na odpočet nezdaniteľnej čiastky má nárok každý, teda i tento zamestnanec.
M3G
20.02.06,16:34
Prosím Vás poraďte mi.

Zamestnanec nastúpil do hlavného PP 8.12.2005. Od 01.01.2005 - 07.12.2005 nemal žiadny príjem a napísal mi čestné prehlásenie, že nepoberal žiadny príjem. Nebol evidovaný ani na úrade ráce.Ako bude u neho vyzerať ročné zúčtovanie? Za december mal HM 8000,- Sk. Má nárok na 87936,- Sk?

Ďakujem

Zuzana

Nárok má.
Len by som mu dal zdokladovať obdobie pred 8.12.2005, t.j. ak bol dobrovoľne nezamestnaný, treba to nejako podložiť papiermi. Neviem či stačí čestné prehlásenie, že za obd. do 8.12.2005 nemal žiadny príjem.
Pepa
20.02.06,16:40
Nárok má.
Len by som mu dal zdokladovať obdobie pred 8.12.2005, t.j. ak bol dobrovoľne nezamestnaný, treba to nejako podložiť papiermi. Neviem či stačí čestné prehlásenie, že za obd. do 8.12.2005 nemal žiadny príjem.
Nič mu netreba dať zdokladovať. Podpíše žiadosť o ročné zúčtovanie, kde prehlasuje "čo mal a nemal":) /a čestné prehlásenie tiež netreba/. Zodpovedá si za to zamestnanec sám. Netreba robiť prácu za DU. Toto je práca daňových úradníkov a nie mzdových účtovníkov.:)
M3G
21.02.06,23:52
Nič mu netreba dať zdokladovať. Podpíše žiadosť o ročné zúčtovanie, kde prehlasuje "čo mal a nemal":) /a čestné prehlásenie tiež netreba/. Zodpovedá si za to zamestnanec sám. Netreba robiť prácu za DU. Toto je práca daňových úradníkov a nie mzdových účtovníkov.:)

A nie je to ekvivalentné ako pri podávaní daňového priznania A alebo B? Keby som tohoto zamestnanca poslal podať si daňové priznanie, nebude od neho daňový úrad požadovať už nič??? Podľa mňa sa neuspokoja iba potvrdením o zdaniteľnej mzde z 12 mesiaca.
pingino
21.02.06,23:58
Keby som tohoto zamestnanca poslal podať si daňové priznanie, nebude od neho daňový úrad požadovať už nič???
Ak vas zamestnanec poziada o vykonanie rocneho vyuctovania, nemozete ho poslat nikde ale mu musite vykonat rocne vyuctovanie. Podpisal ziadost, a ci uviedol udaje pravdivo je na jeho zodpovednost.
liba2
22.02.06,05:47
A nie je to ekvivalentné ako pri podávaní daňového priznania A alebo B? Keby som tohoto zamestnanca poslal podať si daňové priznanie, nebude od neho daňový úrad požadovať už nič??? Podľa mňa sa neuspokoja iba potvrdením o zdaniteľnej mzde z 12 mesiaca.
Áno, neuspokoja sa. V prípade daňovej kontroly pri podaní DP FO/A, zamestnanec bude povinný všetko preukázať, zdokladovať, ale voči DÚ. Voči zamestnávateľovi nie a zamestnávateľ nemá povinnosť to vyžadovať.
misurka
22.02.06,05:56
Keď som minul. rok robila zopár známym daň. priznanie typu A a neboli zamestnaní po celý rok, mali napr. len dohody, DU nič viac nežiadal a daň im vrátená bola. To je niečo nové, že treba zdokladovať celý rok???

Áno, neuspokoja sa. Zamestnanec bude povinný všetko preukázať, zdokladovať, ale voči DÚ. Voči zamestnávateľovi nie a zamestnávateľ nemá povinnosť to vyžadovať.
liba2
22.02.06,06:10
Keď som minul. rok robila zopár známym daň. priznanie typu A a neboli zamestnaní po celý rok, mali napr. len dohody, DU nič viac nežiadal a daň im vrátená bola. To je niečo nové, že treba zdokladovať celý rok???
NIE, doplním aj svoj príspevok, mala som na mysli prípadnú daňovú kontrolu podaného daň. priznania FO/A u občana, kedy ich zdokladovanie bude zaujímať.:D
misurka
22.02.06,06:13
Tak som to zle pochopila.
NIE, doplním aj svoj príspevok, mala som na mysli prípadnú daňovú kontrolu podaného daň. priznania FO/A u občana, kedy ich zdokladovanie bude zaujímať.:D
Janna
22.02.06,06:36
Ja som robila daňové priznanie A pre chalana, ktorý mesiac pracoval a zvyšok bol dobrovoľne nezamestnaný.
Na DÚ som sa pýtala, ako zdokladovať ostatné mesiace - povedali, že treba napísať čestné prehlásenie od kedy do kedy bol dobrovoľne nezamestnaný a to sa dáva ako príloha k daňovému priznaniu + samozrejme potvrdenie o zdaniteľnej mzde.
Johanka
22.02.06,08:21
To je výmysel , bez opory v zákone. Prílohou daňového priznania typu A sú iba potvrdenia od zamestnávateľov.
M3G
22.02.06,08:46
Ak vas zamestnanec poziada o vykonanie rocneho vyuctovania, nemozete ho poslat nikde ale mu musite vykonat rocne vyuctovanie. Podpisal ziadost, a ci uviedol udaje pravdivo je na jeho zodpovednost.

Ešte sa mi nestalo, že by ma zamestnanec požiadal o vykonanie ročného zúčtovania.....
väčšinou im tie žiadosti píšem ja a oni ani nevedia, čo to vlastne podpisujú. Takže do tej žiadosti si napíšem, čo chcem.
Barbara
22.02.06,09:09
Nič mu netreba dať zdokladovať. Podpíše žiadosť o ročné zúčtovanie, kde prehlasuje "čo mal a nemal":) /a čestné prehlásenie tiež netreba/. Zodpovedá si za to zamestnanec sám. Netreba robiť prácu za DU. Toto je práca daňových úradníkov a nie mzdových účtovníkov.:)



súhlasím, lenže keď prídu do podniku daňováci na kontrolu, stejne nás budú "buzerovať", že treba doložiť hentaký, onaký papier, a zamestnancov budeme musieť my nahánať a prehánať, aby donesli to čo daňováci potrebujú, takže lepšie to mať v predstihu.:D

takže ja mám na vše doklad!:D
liba2
22.02.06,09:13
Ešte sa mi nestalo, že by ma zamestnanec požiadal o vykonanie ročného zúčtovania.....
väčšinou im tie žiadosti píšem ja a oni ani nevedia, čo to vlastne podpisujú. Takže do tej žiadosti si napíšem, čo chcem...... lebo sa spoliehajú na to, že všetko dostanú "na tácke naservírované". Medzi zamestnancov treba vnášať aj osvetu, vysvetliť im, že sa musia začať starať o svoje veci, ako majú nato ísť, čo musia predložiť aby svoje dane dostali späť a pod. Samozrejme tvoja pomoc im bude vítaná. Ale v žiadnom prípade by som to za nich nevyplňovala.