tomiki
03.09.12,15:54
Dobrý deň,

som živnostník a od budúceho roka si chcem uplatňovať skutočné náklady. Je možné si do skutočných výdavkov zahrnúť aj úrok z hypotéky, ktorý platím každy mesiac banke. V byte mám trvalý pobyt a je to zároveň aj miesto výkonu mojej živnosti.

Vopred ďakujem.
Ice dive
03.09.12,14:02
nie nemôžeš, nakoľko byt ti slúži prevažne na bývanie a nie je nástrojom na dosahovanie príjmu a taktiež ho nemáš zaradený v majetku...
riešením by bolo založiť sro a do sro presmerovať príjmy zo živnosti... následne si ako SZČO zriadiš živnosť prenájom nehnuteľností a svojej sro prenajmeš svoj byt ako sídlo/kanceláriu a pod...
potom si ako SZČO zaradíš byt do obchodného majetku a začneš byt odpisovať pričom náklad s prevádzkou bytu môžu byť potom aj úroky z hypotéky... len potom pozor na to, že ak budeš chcieť byt predať tak budeš musieť tieto úroky dodaniť, pokiaľ byt bude ešte zaradený v obchodnom majetku... (bez zdanenia ho budeš môcť predať po 5 rokoch od vyradenia z obchodného majetku)
Lubo44
03.09.12,14:07
Môžeš si uplatniť úrok ako daňový výdavok, ale musíš dokázať, že v byte vykonávaš činnosť na dosahovanie a udrživanie príjmov a tiež pomer akým byt využívaš na bývanie a na podnikanie. Podľa toho aký ti vyjde podiel môžeš potom zahrnúť aj úrok v tom istom pomere do nákladov.

Takže je to dosť komplikované, hlavne to rozdelenie na súkromnú a podnikateľskú časť bytu. Samozrejme záleží tiež na to predmete činnosti, či sa daná činnosť dá vôbec vykonávať z vlasntého bytu.
Ice dive
03.09.12,14:26
Môžeš si uplatniť úrok ako daňový výdavok, ale musíš dokázať, že v byte vykonávaš činnosť na dosahovanie a udrživanie príjmov a tiež pomer akým byt využívaš na bývanie a na podnikanie. Podľa toho aký ti vyjde podiel môžeš potom zahrnúť aj úrok v tom istom pomere do nákladov.

Takže je to dosť komplikované, hlavne to rozdelenie na súkromnú a podnikateľskú časť bytu. Samozrejme záleží tiež na to predmete činnosti, či sa daná činnosť dá vôbec vykonávať z vlasntého bytu.

no pozor byt ale musí byť zaradený v takom istom pomere aj v obchodnom majetku SZČO
tomiki
03.09.12,14:47
Byt je jednoizbový... Som programátor/webdizajnér, takže sedím (skoro) celý deň doma za PC.
Tweety
03.09.12,14:57
Byt je jednoizbový... Som programátor/webdizajnér, takže sedím (skoro) celý deň doma za PC.
Ale to ešte neznamená, že si môžeš úrok z hypo dať do účtovníctva.
Lubo44
03.09.12,15:16
Byt je jednoizbový... Som programátor/webdizajnér, takže sedím (skoro) celý deň doma za PC.
No v tomto prípade to ružovo nevidím. Keďže máš len jednoizbový byt, predpokladám že v jednej izbe aj podnikáš aj bývaš. Neviem ako by si to mohol rozdeliť.
KEJKA
03.09.12,15:30
50/50, cez deň pracuje, v noci spí...................alebo naopak.:)
tomiki
03.09.12,15:33
Smola. Zadal som otázku aj na http://drsr.sk (http://drsr.sk/) , tak som zvedavý, čo mi odpíšu. Fér mi to teda veľmi nepríde. Náklady na bývanie spolu s hypotékou ma stoja mesačne cca. 400 EUR...
Dáša_
03.09.12,15:34
a nemusel by potom byť byt vyňatý z bytového fondu, t.j. vedený ako nebytový priestor? resp. jeho časť? A aké by potom boli dane z nehnutelností?
Lubo44
03.09.12,15:37
Nie som si istý, ale myslím že by to malo byť tak ako píšeš.
Lubo44
03.09.12,15:40
Smola. Zadal som otázku aj na http://drsr.sk (http://drsr.sk/) , tak som zvedavý, čo mi odpíšu. Fér mi to teda veľmi nepríde. Náklady na bývanie spolu s hypotékou ma stoja mesačne cca. 400 EUR...
Sám píšeš, že náklady na bývanie. Každý živnostník má zo zákona miesto podnikania svoje trvalé bydlisko. To ale neznamená, že všetky náklady na byt, dom a pod. si môže každý aj uplatniť ako daňové výdavky. :(
Tweety
03.09.12,15:45
Smola. Zadal som otázku aj na http://drsr.sk (http://drsr.sk/) , tak som zvedavý, čo mi odpíšu. Fér mi to teda veľmi nepríde. Náklady na bývanie spolu s hypotékou ma stoja mesačne cca. 400 EUR...
A prečo nefér? Veď každý podnikateľ má náklady na bývanie, a myslíš, že si ich uplatňujú? To máš akési čudné predstavy o podnikaní a o zahrňovaní nákladov na bývanie do podnikania.
tomiki
04.09.12,16:10
Odpoveď z drsr.sk

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Zákon NR SR č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v § 2 písm. h, (ďalej len ZoDP) definuje daňový výdavok ako výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, preukázateľné vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka, alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, alebo 14, ak zákon neustanovuje inak. Pojem zaúčtovanie a zaevidovanie obsahuje aj povinnosť rešpektovania vecnej a časovej súvislosti s dosahovanými príjmami.
Ak daňovník obstaral nehnuteľnosť z hypotekárneho úveru, môže si zaplatené úroky uplatniť ako preukázateľne vynaložené výdavky na obstaranie nehnuteľnosti v súlade s § 19 ZoDP.
V prípade, ak počas vlastnenia nehnuteľnosti daňovník túto využíva aj v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov môže si úroky zaplatené v súvislosti s hypotékou, z ktorej využívanú nehnuteľnosť obstaral uplatniť do daňových výdavkov len v prípade, ak má túto nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku (§ 2 písmeno m, ZoDP). Samozrejme v prípade, ak mal zaradenú len časť nehnuteľnosti v obchodnom majetku, môže si uplatniť len pomernú časť úrokov zodpovedajúcu časti v akej je nehnuteľnosť zaradená v obchodnom majetku.
Ing. Jozef Ďuriš
Odbor služieb pre verejnosť
Kompetenčné centrum Finančných operácií
Banská Bystrica
Tweety
04.09.12,16:17
No vidíš, máš teda čierne na bielom, že ak ten byt nemáš zaradený do podnikania, nemôžeš si úrok uplatniť do daň. výdavkov.
Máš to teda potvrdené aj od´FS aj od poraďakov.
tomiki
04.09.12,16:22
Je hádam problém zaradiť nehnuteľnosť do obchodného majetku?
Tweety
04.09.12,16:23
Je hádam problém zaradiť nehnuteľnosť do obchodného majetku?
Nie, nie je. Ale teraz ju nemáš. A o to išlo.
tomiki
04.09.12,16:25
Ako to môžete vedieť?
Tweety
04.09.12,16:33
Ako to môžete vedieť?
Neuviedol si, že ho máš v majetku SZČO.