zuzicka11
03.09.12,18:25
Dobry den, mam na takuto otazku. Pred 5,5 rokmi matka na mna a mojich 2 surodencov previedla svoj byt, resp nam ho darovala. Cele to islo cez pravnika. Kedze nasa matka sa zamotala do poziciek od nebankovych subjektov a uz nevedela ako von. Tak sme jej poplatili vsetko co sa dalo ,o com sme vedeli a byt sa previedol na nas surodencov, A dnes mi volal nejaky exekutor, ze matka ma nejaku dlzobu spred 8 rokov ,neplati a ze treba to zaplatit a kedze my sme jej blizka rodina a ona nam darovala byt a pritom ten dlh je starsieho data ,nez samotne darovanie samozrejme my sme o nom nevedeli. a ze ked to nezaplatime tak napadnu darovaciu zmluvu. Tak teraz nevieme co robit, My uz nemienime nic platit, naplatili sme sa uz vazne dost za nasu matku. Jej uz z dochodku tiez nic nevedia zobrat lebo uz aj tak jej beru vsetko co sa moze, ostava jej len minimum co cloveku musia nechat. Nevieme ako sa mame branit dalej. Ona v tom byte byva nadalej ale patri nam 3 surodencom. Prosime o radu lebo my naozaj nemame dalsich 1500 eur. Ak viete niekto paradit budem velmi rada ,dakujem.
riccado
03.09.12,16:35
nieco mi silno hovori, ze darovaciu zmluvu nenapadnu, lebo prespali lehotu, ktoru na to mali (3 roky) :D
zuzicka11
03.09.12,16:44
ozaj?to so mani nevedela ze na to je nejaka lehota, dakujem pekne skusim kuknut nieco na internete. Mna len pobudrilo ze otrvajuju mna co s jej dlhmi nic nemam, aj tak sme uz za nu zaplatili viac nez dost, fakt smutne cele:(((
riccado
03.09.12,16:52
§ 42 a ods. 2 OZ: Odporovať možno právnemu úkonu, ktorý dlžník urobil v posledných troch rokoch v úmysle ukrátiť svojho veriteľa, ak tento úmysel musel byť druhej strane známy, a právnemu úkonu, ktorým bol veriteľ dlžníka ukrátený a ku ktorému došlo v posledných troch rokoch medzi dlžníkom a osobami jemu blízkymi ( § 116 a 117) alebo ktoré dlžník urobil v uvedenom čase v prospech týchto osôb s výnimkou prípadu, keď druhá strana vtedy dlžníkov úmysel ukrátiť veriteľa aj pri náležitej starostlivosti nemohla poznať.

§ 42 a ods. 3 OZ: Odporovať možno tiež právnemu úkonu, ktorým bol veriteľ dlžníka ukrátený a ku ktorému došlo v posledných troch rokoch medzi dlžníkom a
a) osobou jemu blízkou ( § 116 a 117),

b) právnickou osobou, v ktorej má dlžník alebo osoba uvedená v písmene a) majetkovú účasť aspoň 10% v čase, keď sa uskutočňuje tento právny úkon,

c) právnickou osobou, v ktorej je dlžník alebo osoba uvedená v písmene a) štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu, prokuristom alebo likvidátorom,

d) právnickou osobou, v ktorej má osoba uvedená v písmene c) majetkovú účasť aspoň 34% v čase, keď sa uskutočňuje tento právny úkon,
alebo ktorý dlžník urobil v uvedenom čase v prospech osôb uvedených v písmenách a), b), c) alebo d); to však neplatí, ak druhá strana preukáže, že nemohla ani pri náležitej starostlivosti poznať úmysel dlžníka ukrátiť svojho veriteľa.
zuzicka11
03.09.12,17:01
to mam chapat tak, ze ked ona je dlzna spred 8 rokov a nam byt daroval pre 5 rokmi tak ten exekutor nic nemoze??lehota 3 roky presla a on len skusa? buduci utorok mi ma zavolat co mu mam povedat?ach jaaaaaj. Velmi pekne dakujem za pomoc
riccado
03.09.12,17:07
to mam chapat tak, ze ked ona je dlzna spred 8 rokov a nam byt daroval pre 5 rokmi tak ten exekutor nic nemoze??lehota 3 roky presla a on len skusa? buduci utorok mi ma zavolat co mu mam povedat?ach jaaaaaj. Velmi pekne dakujem za pomoc

za pokus nic neda :-) povedz mu, ze bohuzial...
Tweety
03.09.12,17:09
za pokus nic neda :-) povedz mu, ze bohuzial...
Veď toto exekútor musí vedieť, či? ALebo každá, aj keď nezákonná korunka dobrá?
riccado
03.09.12,17:13
Veď toto exekútor musí vedieť, či? ALebo každá, aj keď nezákonná korunka dobrá?

na tom nie je nic nezakonne. zalobu podat moze (a nepodava ju exekutor, ale veritel), je to jeho pravo...
Tweety
03.09.12,17:14
na tom nie je nic nezakonne. zalobu podat moze (a nepodava ju exekutor, ale veritel), je to jeho pravo...
To je mi jasné, ale exe v tom prípade by mal rátať s tým, že napadnúť zmluvu už nie je možné. Tak prečo skúša?
riccado
03.09.12,17:16
To je mi jasné, ale exe v tom prípade by mal rátať s tým, že napadnúť zmluvu už nie je možné. Tak prečo skúša?

lebo on nic neriskuje, moze len ziskat (narok na odmenu)...
Tweety
03.09.12,17:16
lebo on nic neriskuje, moze len ziskat (narok na odmenu)...
Jasné, veď to som aj napísala. Zákonný nárok už nie je, ale ak urobí exe má jurášiky, ktoré by inak nemal.
zuzicka11
03.09.12,17:19
hej asi skusaju co ked sa clovek zlakne ,ja som sa aj zo zaciatku, ale ked so msa ho zacala pytat na fakt na nic nevedel odpovedat. ked so msa ho spytala o aku dlzobu ide,povedal nevie presne, ked som sa ho opytala na co cakali 8 rokov nic nepovedal a ked os msa h ospytala ako kroyk mame podniknut povedal ze najlspeie by bolo zaplatit minimalne 600 eur aby sa dalsie uroky nenabalovali. no cle mi to pride cudne a dalsia vec je s tym byto vela asi nezmozu kedze brat ma na nu este dalsie 4 roky pravo lebo s nasim povolenim so zobral pozicku a rucil byt. tka nek to exekutor skusi napadnut. nehc vymaha nadael penize od matky, ja uz vazne nie som ochotna platit nic navyse, dodnes v tom byte platime nadalej najomne lebo ani na to nema:(((((((((((((((((
Tweety
03.09.12,17:20
hej asi skusaju co ked sa clovek zlakne ,ja som sa aj zo zaciatku, ale ked so msa ho zacala pytat na fakt na nic nevedel odpovedat. ked so msa ho spytala o aku dlzobu ide,povedal nevie presne, ked som sa ho opytala na co cakali 8 rokov nic nepovedal a ked os msa h ospytala ako kroyk mame podniknut povedal ze najlspeie by bolo zaplatit minimalne 600 eur aby sa dalsie uroky nenabalovali. no cle mi to pride cudne a dalsia vec je s tym byto vela asi nezmozu kedze brat ma na nu este dalsie 4 roky pravo lebo s nasim povolenim so zobral pozicku a rucil byt. tka nek to exekutor skusi napadnut. nehc vymaha nadael penize od matky, ja uz vazne nie som ochotna platit nic navyse, dodnes v tom byte platime nadalej najomne lebo ani na to nema:(((((((((((((((((
Veľmi dobre vedia, že právne vedomie obyčajných ľudí je dosť chabé.
zuzicka11
03.09.12,17:23
este som nasla toto
Možno darovaciu zmluvu napadnúť?
Na neplatnosť darovacej zmluvy vplýva viacero skutočností. Neplatná môže byť napríklad v takom prípade, ak majiteľ nehnuteľnosti (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1623&pr=0.1&w_id=472&tstamp=1346696498&pid=785&cd=f0df69ad787740c3b8ffcbe5997581dc&f=1), teda darujúci, nedodržal nejaké zmluvné povinnosti. Darovať nemožno nehnuteľnosť, na ktorú sa vzťahuje predkupné právo. Podľa Občianskeho zákonníka ide o takzvanú relatívnu neplatnosť. Znamená to, že zmluva je braná za neplatnú dovtedy, kým sa dotknutá osoba nedovolá jej neplatnosti. Relatívnej neplatnosti sa možno dovolávať len v lehote do troch rokov. Slovenské právo však pozná aj výraz absolútna neplatnosť. Tej sa môžu dovolávať dotknuté strany, ale aj hocikto, kto zmluvu považuje za neplatnú. Pri rozhodovaní sa berú do úvahy dôvody uvedené v Občianskom zákonníku, na základe ktorých možno zmluvu považovať za neplatnú.

co si myslite o tej absolutnej neplatnosti?? ja sa v tychto veciach moc nevyznam,tazko sa orientujem ,clovek s takymito vecami nechce mat nic spolocne, preco musi stale pykat za vinu inych??? :(
zuzicka11
04.09.12,07:36
nikto mi nevie poradit ohladom absolutnej neplatnosti darovacej zmluvy??

Slovenské právo však pozná aj výraz absolútna neplatnosť. Tej sa môžu dovolávať dotknuté strany, ale aj hocikto, kto zmluvu považuje za neplatnú. Pri rozhodovaní sa berú do úvahy dôvody uvedené v Občianskom zákonníku, na základe ktorých možno zmluvu považovať za neplatnú.

dakujem
draik
04.09.12,08:00
Nepoznáme okolnosti uzatvorenia zmluvy ani jej text, preto sa nedá vyjadriť k prípadnej neplatnosti zmluvy. Ak však bola zmluva uzatvorená štandardne, teda obe strany vedeli, čo robia, chceli to, nebol tam žiaden nátlak a podobne, tak je zmluva platná. Keďže zmluva bola zavkladovaná katastrom, tak po formálnej stránke bude s najväčšou pravdepodobnosťou v poriadku.
zuzicka11
04.09.12,08:08
Dakujem pekne, ide o to ze my surodenci sme netusili o udajde zalsiej nesplatenej pozicke, ked na bol byt darovany sme boli uz v domneni ze je vsetko vyplatene, kvoli tomu brat brat aj pozicku a zalozil sa bytom ktory uz bol nas aby sme matkine pozicky a dlzoby splatili, lenze exekutor nas teraz kontaktoval ze on zobrala pozisku pred 8 romi a neplaca a ze mozu napadnut tym padom daerovaciu zmluvu, ale ked som si pytala nejake podkladyk tomu nech vieme o aku pozicku s jenda povedal ze on nic nema, to ako mam zaplatit za nieco co netusim co je??? ved mam pravo videt vsetky dokumenty. exekutor hovori ze vsetko ma matka, ale my sa neviem dopracovat k ziadnym papierom. To exekutor ocakava ze urobi bububu a my surodenci hned zaplatime minimalne 600 eur lebo tolko ziada na zaciatok? ako mrzi ma to ale nemam a uz ani nemienic platit dlhy ineho,uz naozaj stacilo:(((((((((