Zorenka
03.09.12,19:22
Prosím skúsených kolegov o pomoc- ako postupovať pri fakturácii služby /dopravná činnosť na stavbe/, ktorá je vykonávaná v SR firmou-platiteľ DPH na území SR, ale objednávateľ je právnická osoba so sídlom v ČR, ktorá má registráciu pre DPH v ČR. Jedná sa o zákazku-stavebnú akciu v SR, vozidlo neopustilo SR. Mám za to, že faktúra by mala byť vystavená s DPH, i keď v tomto prípade je odberateľ z ČR. /§ 16 ods 1/.Aký je Váš názor? Ďakujem.
Tweety
03.09.12,17:24
Prosím skúsených kolegov o pomoc- ako postupovať pri fakturácii služby /dopravná činnosť na stavbe/, ktorá je vykonávaná v SR firmou-platiteľ DPH na území SR, ale objednávateľ je právnická osoba so sídlom v ČR, ktorá má registráciu pre DPH v ČR. Jedná sa o zákazku-stavebnú akciu v SR, vozidlo neopustilo SR. Mám za to, že faktúra by mala byť vystavená s DPH, i keď v tomto prípade je odberateľ z ČR. /§ 16 ods 1/.Aký je Váš názor? Ďakujem.
Áno, fakturácia s dph.
Zorenka
03.09.12,17:27
Tweety, ďakujem za rýchlu odpoveď, nebola som si istá , doteraz som nerobila fa pre zahraničného odberateľa. A hlavne sa mi zdá táto doprava- preprava v zákone DPH dosť zamotaná.Takže moje ďakujem
účtovníčka_prešov
03.09.12,20:01
§ 69

Osoby povinné platiť daň správcovi dane (2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-222#f6208933), 10 a 11 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-222#f6208956) a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku.
ajuska93
13.09.12,09:03
Mám podobný problém : ČR firma platca DPH v CR, ktorej sme poskytli služby pocas veltrhu na SK ako platci SK DPH. Fakturovat im to s DPH , kedze miesto plnenia je SK alebo bez DPH ? Dakujem krasne.
tictac7
13.09.12,09:13
Mám podobný problém : ČR firma platca DPH v CR, ktorej sme poskytli služby pocas veltrhu na SK ako platci SK DPH. Fakturovat im to s DPH , kedze miesto plnenia je SK alebo bez DPH ? Dakujem krasne.

s DPH - §16 ods. 3
ajuska93
13.09.12,09:15
Na základě § 16, odst.3 zákona o DPH č.222/2004 Zb.z.SR (http://zb.z.sr/) je místem plnění při veletrzích a souvisejících službách místo
konání veletrhu pouze v případě, kdy je tato služba poskytnuta jiné než zdanitelné osobě. Jelikožnase spolecnost je
registrována k DPH v České republice, v uvedené faktuře by dle našeho názoru neměla být uvedena slovenská DPH a tato
služba podléhá zdanění v České republice na principu reverse charge. .... STANOVISKO ODBERATELA
tictac7
13.09.12,09:21
Na základě § 16, odst.3 zákona o DPH č.222/2004 Zb.z.SR (http://zb.z.sr/) je místem plnění při veletrzích a souvisejících službách místo
konání veletrhu pouze v případě, kdy je tato služba poskytnuta jiné než zdanitelné osobě. Jelikožnase spolecnost je
registrována k DPH v České republice, v uvedené faktuře by dle našeho názoru neměla být uvedena slovenská DPH a tato
služba podléhá zdanění v České republice na principu reverse charge. .... STANOVISKO ODBERATELA

odberateľ nech si prečíta aj druhú vetu (zákon sa zvykne čítať celý...), nakoľko sa jednalo o veľtrh, asi sa tam vyberalo aj vstupné, či? "miestom dodania služieb...je miesto, kde sa tieto podujatia skutočne konajú"

a inak, odberateľ nie je Tvoj správca dane, asi tak.....
ajuska93
13.09.12,09:26
Tiez som toho nazoru, ze s DPH..nie je to prvy rok co im to fakturujem, len maju akosi iniciativnu novu "ucetni" a chcela som si byt 200% ista, ze sa nemylim uz dlhe roky. Dakujem
nikolett007
20.09.12,07:15
Ahojte, poprosila by som súrne o radu. Slovenská firma, platca DPH, spolupracuje s českým dodávateľom, tiež má pridelené IČ DPH. Český dodávateľ vykonáva služby v ČR a fakturuje tieto služby Slovenskej firme. keďže majú obaja EÚ DIČ, podľa nás dodávateľ z ČR by mal vystavyť faktúru bez dph. on ale tvrdí, že faktúru môže vystaviť bez dph len vtedy, keď mi mu poskytneme, presne citujem: "- obdržení čestného prohlášení od příjemce služeb, že místem plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani je místo, kde má tato osoba sídlo nebo místo podnikání."
ja si myslím, že on keď tieto služby vykonáva v ČR, tak miesto dodania služby je ČR, nie? tak prečo si pýta takéto prehlásenie? viete mi niekto poradiť?
nikolett007
20.09.12,07:47
poraďte mi niekto prosím
Tweety
20.09.12,07:48
Prosím skúsených kolegov o pomoc- ako postupovať pri fakturácii služby /dopravná činnosť na stavbe/, ktorá je vykonávaná v SR firmou-platiteľ DPH na území SR, ale objednávateľ je právnická osoba so sídlom v ČR, ktorá má registráciu pre DPH v ČR. Jedná sa o zákazku-stavebnú akciu v SR, vozidlo neopustilo SR. Mám za to, že faktúra by mala byť vystavená s DPH, i keď v tomto prípade je odberateľ z ČR. /§ 16 ods 1/.Aký je Váš názor? Ďakujem.
ÁNo, fakturovať s dph.
nikolett007
20.09.12,07:56
ale toto čo si citovala je opačný prípad. teraz sme objednávateľom mi, a dodávateľ je v ČR, a služby pre nás vykonáva v ČR (prieskum trhu)
nikolett007
20.09.12,08:03
Ahojte, poprosila by som súrne o radu. Slovenská firma, platca DPH, spolupracuje s českým dodávateľom, tiež má pridelené IČ DPH. Český dodávateľ vykonáva služby v ČR a fakturuje tieto služby Slovenskej firme. keďže majú obaja EÚ DIČ, podľa nás dodávateľ z ČR by mal vystavyť faktúru bez dph. on ale tvrdí, že faktúru môže vystaviť bez dph len vtedy, keď mi mu poskytneme, presne citujem: "- obdržení čestného prohlášení od příjemce služeb, že místem plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani je místo, kde má tato osoba sídlo nebo místo podnikání."
ja si myslím, že on keď tieto služby vykonáva v ČR, tak miesto dodania služby je ČR, nie? tak prečo si pýta takéto prehlásenie? viete mi niekto poradiť?

tu je môj príspevok, k tomuto potrebujem radu
tictac7
20.09.12,08:13
Ahojte, poprosila by som súrne o radu. Slovenská firma, platca DPH, spolupracuje s českým dodávateľom, tiež má pridelené IČ DPH. Český dodávateľ vykonáva služby v ČR a fakturuje tieto služby Slovenskej firme. keďže majú obaja EÚ DIČ, podľa nás dodávateľ z ČR by mal vystavyť faktúru bez dph. on ale tvrdí, že faktúru môže vystaviť bez dph len vtedy, keď mi mu poskytneme, presne citujem: "- obdržení čestného prohlášení od příjemce služeb, že místem plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani je místo, kde má tato osoba sídlo nebo místo podnikání."
ja si myslím, že on keď tieto služby vykonáva v ČR, tak miesto dodania služby je ČR, nie? tak prečo si pýta takéto prehlásenie? viete mi niekto poradiť?

vychádzam z nášho zákona (ktorý je na 99% rovnaký, ako CZ, len má inak §§) - teda zober to opačne SK DPH poskytne prieskum trhu CZ DPH. Urobím kuk do § 16 a vidím, že som sa našla v ods. 17 písm. c)
Teda miesto, dodania, je tam, kde sa služba fyzicky vykonáva.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že v Tvojom prípade je služba poskytnutá v CZ, teda aj keď ste SK DPH, CZ firma bude fakturovať s CZ DPH. Vedia to aj oni, ale keďže Ty si trváš asi na svojom, preto chcú od Teba to čestné prehlásenie....

výcuc zo Smernice Rady 2006//12/ES:

Článok 44
Miestom poskytovania služieb zdaniteľnej osobe, ktorá koná ako taká,
je miesto, kde má táto osoba zriadené sídlo svojej ekonomickej činnosti.

Článok 196
DPH platí každá zdaniteľná osoba alebo nezdaniteľná právnická osoba,
ktorá je identifikovaná pre DPH, ktorej sa poskytujú služby uvedené
v článku 44, ak služby poskytuje zdaniteľná osoba, ktorá nie je usadená
na území členského štátu.


Odvolaj sa na vyššie uvedené -fa má byť bez DPH
majoneza
20.09.12,08:32
ale toto čo si citovala je opačný prípad. teraz sme objednávateľom mi, a dodávateľ je v ČR, a služby pre nás vykonáva v ČR (prieskum trhu)

Nie som uctovnik ani pravnik, ale moj nazor:

Nie je opacny pripad, horeuvedene priklady o veltrhoch a stavbach su vynimky (najdete ich v § 16 zakona). Pre prieskum trhu plati vseobecny princip, je miesto dodania sluzieb pravnickej osobe je sidlo tej pravnickej osoby. Podla mna miesto dodania sluzieb je na Slovensku. Ak cesky dodavatel nie je platcom DPH na Slovensku (lebo nerobia tu velky obrat) maju ti vystavit fakturu "reverse charge" bez DPH, ti priznavas aj odvedies DPH akoze pre nich na Slovensku (co aj odpocitas zo svojej DPH). Faktura by mala obsahovat text podobne ako:


Faktúra podľa 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 – miesto dodania služby je Slovenska Republika. Odberateľ vykazuje a plati DPH priamo DÚ v mieste dodania sluzby.




§ 15
Miesto dodania služby
Na začiatok


(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.


(2) Miestom dodania služby osobe inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde má dodávateľ služby sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná z prevádzkarne dodávateľa služby, miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby prevádzkareň. Ak dodávateľ služby nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jeho bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.


(3) Miesto dodania služby sa určí podľa odseku 1 alebo 2, ak § 16 neustanovuje inak.


(4) Na účely určenia miesta dodania služby podľa odsekov 1 a 2 a § 16 sa
a) zdaniteľná osoba, ktorá vykonáva aj činnosti, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 2 ods. 1 písm. a) alebo b), považuje za zdaniteľnú osobu pre všetky služby, ktoré sú jej dodané,
b) právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, považuje za zdaniteľnú osobu.


§ 3
Zdaniteľná osoba
Na začiatok


(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.


(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
majoneza
20.09.12,08:41
Ak si pamatam, firma, ktora reverse-charguje musi dokladovat, ze poskytli sluzby platcom DPH na Slovensku (a potom mohli ockavat, ze ty splnis povinnost odviest DPH z obchodu, co mozu ocakavat ked ty aj tak mozes odpocitat), keby si nebola platcom DPH, uz je in pristup. Preco im nestaci ne ten ucel fotokopia osvedcenia o pridelenie IC DPH, alebo vytlacit vypis zo stanky drsr.sk ja neviem povedat.
majoneza
20.09.12,08:49
Nie som Slovak, ale ja rozumiem para 16 ods 16/17 takto, ze ak odberatel nie je z mimo EU, potom plati, ze "Miestom dodania služieb ... je miesto, kde má táto osoba sídlo, bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava." Je predmetom slovenskej DPH. Nie su platcami, tak poslu ti FA bez DPH a musis to robit ty podla principu reverse-charge. Chcu dokladovat, ze si platcom DPH na Slovensku.


(16) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 17 vrátane prijatia záväzku zdržať sa zámeru ich vykonávania alebo zdržať sa ich vykonávania úplne alebo čiastočne, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, bydlisko alebo sa obvykle zdržiava mimo územia Európskej únie, je miesto, kde má táto osoba sídlo, bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.


(17) Služby, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 16, sú tieto:


c) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
tictac7
20.09.12,08:53
dobre rozumieš :-) opravujem