Markus Aurelius Melicher
03.09.12,22:37
Zdravím komunitu porada.sk,
potreboval by som poradiť v týchto 2 variantoch:

VARIANT 1:
Definícia subjektov:
JA-SR2 (právnická osoba-s.r.o., pridelene IČ DPH, mesačný platca) zoberiem zákazku v Nemecku pre GmbH/ s IČ DPH/
SR1 - živnostník / platiteľ DPH a neplatiteľ DPH/
SR0 -právnická osoba /s.r.o., platiteľ DPH, pridelene IČ DPH a primárne robí účtovnícke služby a výnimočne zoberie projekt s vlastnými živnostníkmi.
DE- nemecká GmbH / platiteľ dane s IČ DPH/

Jedná sa o prácu na nehnuteľnom majetku v ZAHRANIČÍ (práca vykonaná v Nemecku): montáž fotovoltaických panelov, elektroinštalačné práce na budovách, atď.

Teraz k otázkam:

1.SR1->SR2->DE
SR2 vzhľadom k tomu, že práca bola vykonaná na nehnuteľnom majetku v zahraničí posunie povinnosť platiť daň na nemeckú GmbH /DE/, ale ako to je u živnostníka, ktorý je platcom DPH? Bude mne, SR2, fakturovať za prácu vykonanú v zahraničí s DPH alebo môže použiť tiež smernicu rady SR a vyfakturovať bez DPH?

2.SR1->SR0->SR2->DE
živnostník vyfakturuje SR0, SR0 fakturuje SR2 a SR2 vyfakturuje DE.

Pokiaľ je živnostník platcom DPH, môže použiť smernicu a tak posunúť povinnosť cez SR0,SR2 na DE? Musí SR0 fakturovať SR2 s DPH alebo musí použiť smernicu ???




Citácia mojej používanej smernice rady SR:
Podľa článku 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 je osobou povinnou platiť daň osoba, ktorej je služba dodaná


VARIANT 2:
Definícia subjektov:
JA-SR2 - právnická osoba-s.r.o., pridelene IČ DPH, mesačný platca
SR1 - právnická osoba-s.r.o., pridelene IČ DPH, má živnostníkov a zamestnancov
DE- nemecká GmbH / platiteľ dane s IČ DPH/

Jedná sa o prácu na nehnuteľnom majetku v ZAHRANIČÍ-(práca vykonaná v Nemecku), konkrétne: elektroinštalačné práce na budovách.

Teraz k otázke:

SR2 figuruje ako sprostredkovateľ projektov a ma medzi SR1 zmluvu o sprostredkovaní. SR2 dohodí SR1 nemeckú GmbH, respektíve projekt, za ktorý ma províziu 10% z netto fakturovanej sumy, ktorú vyfakturuje SR1 nemeckej GmbH/DE/. SR1 použije smernicu a vyfakturuje DE bez Mwst/DPH/.
SR2 vystaví právnickej osobe SR1 faktúru podľa zmluvy o provízii s DPH alebo môže použiť vyššie uvedenú smernicu rady SR? Vlastne keby SR2 použilo smernicu, tak môže vyfaktúroval SR1 bez DPH? Jednalo by sa o sprostredkovanie elektroinštalačných prác na budovách.




Ďakujem veľmi pekne za skoré odpovede, i keď tieto situácie sú v celku komplikované.
Markus Aurelius Melicher
04.09.12,16:16
V celku mi to súri, vedeli by ste mi poradiť??

Ďakujem komunita.