kolomankraslan
04.09.12,06:57
Dobry den chcel by som sa surne spytat ci na majetkove vyrovnanie existuje take nieco ako advokat prideleny statom / predpokladam ze nie /

Mam taky problem ked sme boli manzelia ja som uz mal pred manzelstvom byt ktory som dostal od rodicov darovacou zmluvou.
teraz prichadza ten problem v roku 2008 bola zobrata hore pozicka v hodnote 35000 eur co cini mesacnou splatkou 220 euro . od decembra 2011 uz nezijeme spolu a v maji sme mali rozvod .
tato pozicka je na byt cize rucena bytom a bola vzana na 30 rokov a popritom sme si este museli zobrat dalsiu pozicku 9000 eur v roku 2008 co je na jej mene co je mesacne 150 eur na 10 rokov cize tam uz zbyva 6 rokov splatit.
No moja otazka znie tak lebo ona nema v ohlade platit velku pozicku co sme brali na byt takze ju platim sam a uz nevladzem neda sa .
na zmluve sme pisany ako dvaja vlastnici hypoteky nie ako 1 a rucitel.
Prosim poradte mi skade sa mam obratit, co mam robit alebo ako viem ze my odpisete chod za advokatom bol som sadol som pozdravil a hned 300 eur v lufte a ja nemam peniaze takze vas ziadam o pomoc co a ako vopred vam dakujem za komentare a prispevky
s pozudravom ostavam.
JUDr. Pavol Kollár
04.09.12,05:21
Sám si s problémom neporadíte, pretože sú to zložité právne vzťahy, v ktorých sa laik ťažko orientuje. Ak ste zaplatil 300 eur za nič, tak si peniaze pýtajte späť, ak vám nebola poskytnutá žiadna právna služba. S advokátom sa musíte tiež vedieť dohodnúť a najlepšia dohoda je, aby Vám advokát účtoval tarifnú odmenu z hodnoty veci za poskytnutý úkon právnej služby. To znamená, že ak niečo advokát vybaví -napr. napíše kvalifikovaný návrh na súd, zúčastní sa súdneho pojednávania, tak až vtedy mu zaplatíte za to čo skutočne urobil. Tá tarifná odmena je stanovená vyhláškou Ministerstva spravodlivosti SR o odmenách a náhradách advokátov za poskytnuté právne služby č. 655/2004 Z.z.
kolomankraslan
04.09.12,07:16
Dobry den a podla vas ako by som mal v tejto veci postupovat ako som to rozpisal ake mam sance na co a podobne ohladom tej pozicky a ostatneho.
Prosim poradte mi co a ako dalej a nejakeho advokata ak by sa dalo ktory by ma vedel zastupit na sude a dalsia otazka takyto proces je jednorazovy alebo sa moze natahovat do nekonecna
vopred vam dakujem za odpoved a s pozdravom ostavam.
hena22
04.09.12,07:23
Doplňujúce otázky:
1. Odkedy dokedy ste boli manželmi
2. mali ste počas manželstva stále BSM
3. na čo ste použili pôžičky
4. máte aj nejaký ďalší majetok
5. čo je s Tvojím starým bytom, bývate v ňom alebo máte nový
kolomankraslan
04.09.12,07:59
dobry den odpovedam na otazky:

1. manzelmi sme boli od 2003-2012
2. neviem presne co to BSM je ale byt mam , a mal som na mene ja na katastri ona nema meno napisane nie je majitelkou bytu a byt som dostal ako dar s darovacou zmluvou
3. požičky sme použili na rekonstrukciu bytu, prerabanie a podobne a ostatne co ostali to na dovolenky
4. nie nemame dalsi majetok , mali sme auto kupene v auguste na jej meno v septembri sme sa rozisli v decembri dala prepisat auto na otca a v januari podala ziadost o rozvod.
5. ja byvam v starom byte a platim pozicku a ona dostala od otca novy byt co je samozrejme nie na jej mene.

dakujem za skore odpovede
hena22
04.09.12,08:09
OK, takže byt je Tvoj aj Ti ostane, o to sa báť nemusíš. Ale to, čo sa do neho investovalo (myslím stavebné úpravy, nie nábytok) treba vyčísliť, laicky povedané, tú časť pôžičky by si mal splatiť Ty, pretože Ty z toho máš úžitok.
Zvyšok pôžičiek by sa mal rozdeliť rovným dielom, minuli ste ho spoločne. A takisto by sa mal deliť nábytok, hotovosť a pod., všetko rovným dielom. Je na Vašej dohode, ako si jednotlivé veci oceníte, ak sa nedohodnete, urobí to súd, ale bude Vás to stáť veľa peňazí, oboch.

čo sa týka auta, ako ho prepísala? Darovala ho? To by bol neplatný úkon podľa mňa. ale ja nie som právnik
kolomankraslan
04.09.12,08:38
No ked sa odstahovala zobrala odzialto skoro vsetko co sa tyka z kuchyne nabytok ako lavica a podobne z obyvacky garnituru , pracku vlastne mne tu nezostalo nic casom som si dokupil nejak
toto vsetko co zobrala som si napisal na papier a dal som jej to podpisat a aj ja a jeden svedok takze to mam na papieri co vsetko zobrala odtialto.
cize s pozickou nic neviem spravit ako hovorite alebo ako skor vyberam z vasich slov a akurat mozem predat byt lebo ho neviem splacat.
a to s autom neviem ako bolo lebo sme uz neboli spolu zobrala si auto a zratu uz bolo na jeho otca mene a potom bola podanna ziadost o rozvod.
hena22
04.09.12,11:10
Ja som nepovedala že celú pôžičku máš splatiť Ty. Vyčísli, koľko sa z nej minulo na stavebné úpravy bytu a to je Tvoj záväzok. Plus polovica zvyšku a polovica tej druhej.
A čo sa týka aktív, odhadni aj cenu auta, toho nábytku čo exmanželka zobrala a aj toho čo Ti ostal (len to čo ste kupovali za trvania manželstva) a polovica hodnoty by mala byť Tvoja. Ak Ti ostalo menej, žiadaj finančné vyrovnanie.
Takisto pohľadaj výpisy z účtov ku dňu právoplatnosti rozvodu, aj tie peniaze by sa mali deliť rovným dielom.
Nehádž flintu do žita, možno nejaké financie ešte dostaneš. A ak nie, určite sa dá rozmýšľať o optimalizácii pôžičky, predĺžení splátok alebo prekrytí výhodnejšou. Ale na to by si už potreboval finančného poradcu.