Mia3683
04.09.12,10:38
dobrý deň,
máme zamestnanca - muža, ktorý žiada o materskú. jeho manželka je SZČO a on chce teda poberať materskú. ale on nemôže mať materskú, ale rodičovskú, alebo sa mýlim? dieťa sa im narodilo 16.07. a zamestnávateľovi oznámil, že od 01.09. nastupuje na materskú. (podľa mna rodičovskú). a teraz čo? treba oznámiť na SP a ZP nejaké jeho prerušenie? treba aj niečo s ním spísať? včera priniesol papier - žiadosť o materskú - aby sme potvrdili, a to som si ofotila, stačí mi toto?
ďakujem
Tweety
04.09.12,08:42
dobrý deň,
máme zamestnanca - muža, ktorý žiada o materskú. jeho manželka je SZČO a on chce teda poberať materskú. ale on nemôže mať materskú, ale rodičovskú, alebo sa mýlim? dieťa sa im narodilo 16.07. a zamestnávateľovi oznámil, že od 01.09. nastupuje na materskú. (podľa mna rodičovskú). a teraz čo? treba oznámiť na SP a ZP nejaké jeho prerušenie? treba aj niečo s ním spísať? včera priniesol papier - žiadosť o materskú - aby sme potvrdili, a to som si ofotila, stačí mi toto?
ďakujem
Muži majú rodičovskú v rovnakej dlžke ako ženy materskú. Počas MD, teda u neho rodičovskej je zmena v poistení, nie prerušenie. Treba túto zmenu nahlásiť cez RLFO. Túto žiadosť treba založiť do jeho mzdových dokladov.
Mila123
04.09.12,08:45
nakukni do zákona o soc. poistení č. 461/2003 v pl. znení .....a jeho § 49 , ods.2 pís-d.....

§ 49
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-09-2012-a.html#hore)

(1) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 28 týždňov od vzniku nároku na materské. Osamelý iný poistenec, ktorý sa stará o dieťa prevzaté do svojej starostlivosti, má nárok na materské v období 31 týždňov od vzniku nároku na materské a iný poistenec, ktorý
prevzal do starostlivosti dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará,má nárok na materské 37 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenecmá nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.

(2) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti, je

a) otec dieťaťa, ak matka dieťaťa zomrela,
b) otec dieťaťa, ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok, s výnimkou, keď dieťa bolo zverené matke rozhodnutím súdu,
c) manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
d) otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
e) manželka otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela, alebo
f) fyzická osoba, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
Mia3683
04.09.12,08:48
Dakujem, a kolko teda moze byt na tej rodicovskej dovolenke? zena moz byt na materskej 28 tyzdnov, ja neviem kolko tyzdnov jeho zena cerpala? ale 6 tyzdnov odo dna porodu uz preslo, takze ona si moze svoju matersku prerusit a v rodicovskej pokracuje manzel. ale kolko?
tictac7
04.09.12,08:52
Dakujem, a kolko teda moze byt na tej rodicovskej dovolenke? zena moz byt na materskej 28 tyzdnov, ja neviem kolko tyzdnov jeho zena cerpala? ale 6 tyzdnov odo dna porodu uz preslo, takze ona si moze svoju matersku prerusit a v rodicovskej pokracuje manzel. ale kolko?

na RD má nárok tak, ako žena, teda do 3. resp. 6. rokov veku dieťaťa. To, že teraz teraz poberá materské zo SP a potom RP z ÚPSVaR, to momentálne nerieš. Je jeho povinnosťou, zamestnávateľovi oznámiť, kedy mu skončila materská a prešiel na RP (aj ženy Ti to predsa hlásia - Ty si to nepočítaš sama...)
Mila123
04.09.12,08:59
prečítaj si....

d) otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
otec dieťaťa bude poberať materské......
Mia3683
04.09.12,09:04
mne tu nikto nic nehlasi. sme stavebna firma a jedina zena ktora moze ist na matersku som ja :) takze vobec neviem ake su postupy. ok. takze teraz si ho dam do stavu, ze je na materskej a ked prejde na rodicovsku, zmenim si to na rodicovsku. ale musi mi to nejako oznamit, ano?
Mila123
04.09.12,09:06
Mia, nepoznáš ani ZP? nechcem byť hnusná.......
pojednáva o tom 7. časť ZP, podniková sociálna politika....konkr. § 166-169.....
Mia3683
04.09.12,09:17
tak nebud hnusna ... :) ale pohoda ...
mne su terminy jasne, len ked sa to krizi, ze nieco chce ona, nieco on, tak v tom jasno uplne nemam. a mimochodom, nepriniesol mi zatial nic, len mi oznamil, ze ide na matersku. nemam ziadne rozhodnutie ani nic. ako ja mam vediet, ze jeho zena nepobera este matersku a on len nechodi do roboty?
Mia3683
04.09.12,09:50
oprava, v terminoch som sa mylila, lebo kravka pozerala starsie vydanie.
a dakujem, lebo som si to nejako v hlave ulozila a mam jasnejsie. ale stale nerozumiem na zaklade coho ho mam ja dat na MD/RD. proste mi musi nieco priniest. nie?
Mila123
04.09.12,09:57
najjednoduchšie by bolo rozhodnutie zo SP.....ale to mu , ako otcovi nedajú ihneď do ruky.....

over si jeho tvrdenie na príslušnej pobočke SP.....

ZC podal písomne oznámenie o nástupe na MD?
Mia3683
04.09.12,10:06
nie, on mi nic nedal, ziadne oznamenie. len tu bol a oznamil, ze od 01.09. ide na matersku a poziadal ma, aby som mu potvrdila ziadost o matersku do SP, ze sme jeho zamestnavatel.