Boženček
04.09.12,13:18
Dobrý deň, chcem požiadať o právnu radu. Môj známy bol odsúdený v súvislosti s drogovou činnosťou. Za tieto úkony bol prizvaný obhajca odmenený. Neskôr sa vyskytli ešte ďalšie súvislosti, ktoré boli znova predmetom vyšetrovania, začo bol obhajca znova odmenený, nakoľko musel samozrejme vynaložiť finančné prostriedky na cestovanie po rôznych miestach atď. Keďže sa nič nedokázalo, ani nezistilo, záver bol nakoniec taký, že celá záležitosť bola prokurátorom zastavená pre nedostatok dôkazov. Otázka: Je možné vymáhať čiastku, ktorá bola daná obhajcovi od štátu? Samozrejme nie od obhajcu, lebo on si svoju prácu vykonal. Ďakujem
ivka70
04.09.12,11:49
A od koho by mala byt ta ciastka vymahana?
Boženček
04.09.12,12:00
A od koho by mala byt ta ciastka vymahana?

Ďakujem za odpoveď, ale ja chcem vedieť, či je vôbec na vymáhanie právny nárok.
draik
04.09.12,13:17
Asi Vás zaujíma toto:
Trovy nevyhnutné na vykonanie trestného konania vrátane trov vykonávacieho konania znáša štát; neznáša však vlastné trovy obvineného, zúčastnenej osoby a poškodeného ani výdavky spojené so zvolením obhajcu a splnomocnenca. Štát však znáša trovy na povinnú obhajobu, ktoré vznikli obvinenému v dôsledku dovolania podaného ministrom spravodlivosti alebo generálnym prokurátorom.
Obhajca, ktorý bol obvinenému ustanovený, má voči štátu nárok na odmenu a náhradu podľa tarify určenej osobitným predpisom, ak zákon neustanovuje inak
Boženček
04.09.12,14:41
Asi Vás zaujíma toto:
Trovy nevyhnutné na vykonanie trestného konania vrátane trov vykonávacieho konania znáša štát; neznáša však vlastné trovy obvineného, zúčastnenej osoby a poškodeného ani výdavky spojené so zvolením obhajcu a splnomocnenca. Štát však znáša trovy na povinnú obhajobu, ktoré vznikli obvinenému v dôsledku dovolania podaného ministrom spravodlivosti alebo generálnym prokurátorom.
Obhajca, ktorý bol obvinenému ustanovený, má voči štátu nárok na odmenu a náhradu podľa tarify určenej osobitným predpisom, ak zákon neustanovuje inak

Veľmi ďakujem za odpoveď. Keďže to bol zvolený obhajca, nie je nárok. to som potrebovala vedieť. Ešte raz dík.