plucko
04.09.12,16:42
Viete mi poradit ako viem oficialne zistit, dopatrat sa k infomacii aky (kto) je statutarny organ organizacnej jednotky zdruzenia.

Problem: Mame zaujem o odkupenie pozemkov, ktore vlastny organizacia, ktora je organizacnou jednotkou zdruzenia. Oficialne je organizacna jednotka evidovana na Satistickom urade a materske zdruzenie na Ministerstve vnutra.
Rada od Statistickeho uradu bola ze tieto udaje by mohli obsahovat stanovy materskeho zdruzenia. Stanovy materskeho zdruzenia, ktore so si vyziadal z Ministerstva vnutra tieto informacie neobsahuju.

Chcem vediet s kym mam jednat ohlade predaja pozemkov, kto je kompetentny respektivne opravneny podpisovat a konat v mene organizacnej jednotky.

Ako napriklad si pri kupnej zmluve Kataster overi kto je opravneny podpisovat a konat v mene organizacnej jednotky?

Za info vopred dakujem! :)
luja5
05.09.12,10:22
Možno Ti pomôže judikát NS SR č. 56/1997 (nájdeš cez JASPI), z ktorého citujem:

"Z ustanovenia § 6 ods. 2 zákona číslo 83/1990 Zb. vyplýva, že v stanovách občianskych združení sa okrem iného uvádzajú tiež ustanovenia o organizačných jednotkách, pokiaľ budú zriadené a pokiaľ budú konať vo svojom mene (písm. e) citovaného ustanovenia). Z uvedeného ustanovenia zákona číslo 83/1990 Zb. teda vyplýva, že stanovy občianskeho združenia môžu určiť, ktoré organizačné jednotky občianskeho združenia majú spôsobilosť konať vlastným menom, teda i nadobúdať vlastným menom práva a povinnosti, a sú teda právnickými osobami. Také organizačné jednotky však musia byť v stanovách výslovne uvedené, alebo musí byť v stanovách aspoň určené, akým spôsobom sa také jednotky ustanovujú, aby bolo možné jednoznačne zistiť, či ide v konkrétnom prípade o organizačnú jednotku vzniknutá v súlade so stanovami ako organizačná jednotka s právnou subjektivitou. Stanovy potom musia tiež jednoznačne určiť, kto je oprávnený menom takej organizačnej jednotky konať, t. j. kto je jej štatutárnym orgánom."

Tiež podobne v uznesení NS SR sp. zn. 4 Cdo 302/2009 (http://www.supcourt.gov.sk/data/att/5672_subor.pdf) v odôvodnení na stranách č. 5-6 je uvedené dosť toho k organizačným jednotkám občianskych združení, napríklad (citujem): "Na existencii právnej subjektivity ... nič nemení ani skutočnosť, že organizačné jednotky ... neboli v Stanovách označené ihneď pri vzniku združenia, ale boli do Stanov zapracované až ich neskoršími zmenami. Zmenu Stanov totiž ... riadne oznámil v zmysle § 11 ods. 1 zákona č. 83/1990 Zb. a Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky ju v zmysle § 11 ods. 3 toho istého zákona vzalo na vedomie.".

Porovnaj si to s podkladmi, ktoré máš k dispozícii, čo presne je v stanovách združenia uvedené. Myslím si, že potrebné informácie k otázke štatutárneho orgánu by si mohol získať od materského združenia, či ne/došlo k zmene stanov vo vzťahu k organizačným jednotkám (ak nie sú v stanovách, mohli by byť v prípadných zmenách stanov) ...
plucko
06.09.12,09:37
Dakujem luja5!
V stanovach nie su organizacne jednotky vobec spomenute, takze budem musiet zistit ci doslo k zmene stanov.

Nemali mi z Ministerstva vnutra poslat aj zmeny v stanovach ak taketo zmeny boli robene?

V jednych stanovach sa pise "Pravnu subjektivitu maju: - Zdruzenia ako organizacia, - clenske zvazy."
v druhych stanovach sa pise "Pravnu subjektivitu maju: - Slovensky zvaz technickych sportov, - krajsky zvaz technickych sportov,-okresny zvaz technickych sportov, - zakladne organizacie technickych sportov."

Toto sa tiez mysli ako organizacna jednotka?
luja5
08.09.12,06:56
Plucko, ja neviem, čo MV SR má alebo nemá posielať, či ak požiadaš o zaslanie stanov, majú posielať aj všetky ich zmeny, aj keď si o ne nepožiadal a ktorých môže byť aj väčší počet.
Neviem Ti ani pomôcť v otázke, či "Toto sa tiez mysli ako organizacna jednotka?", nie som odborník na túto oblasť. Pri písaní môjho predchádzajúceho príspevku som vychádzala z Tvojho zadania, že ide o organizačnú jednotku, že materské združenie je registrované na MV SR (nadväzne som predpokladala, že ide o občianske združenie) a že podľa rady ŠÚ stanovy materského združenia by mohli obsahovať údaje o štatutárnom orgáne organizačnej jednotky (nadväzne som poukázala na uznesenia NS SR, ktoré o.i. obsahujú, v akom prípade a v akom rozsahu stanovy občianskych združení alebo ich zmeny musia /teda nielen mohli by/ príslušné údaje obsahovať).
Vo veci vysvetlenia stanov odporúčam Ti obrátiť sa na subjekt, ktorý stanovy vydal. V stanovách toho môže byť aj viac relevantného, než iba to, čo si odcitoval. Myslím si, že naozaj najlepšie by si urobil, keby si sa obrátil na materské združenie;).