GABAZ
20.02.06,17:29
Potrebovala by som keby mi niekto poradil ohľadom účtovania úveru v EUR.
Úver je firme vyplácaný postupne na EURO účet . Splátky sú platené takisto z EURO účtu. Úver aj bankový účet sú v tej istej banke. Doteraz som účtovala :
1/ prijatý úver na eur účet -výpis z BÚ.............221/261 - kurz NBS
2/ čerpanie úveru v eur - výpis z úver.účtu...... 261/461 - kurz NBS
3/ splátka úveru -výpis z BÚ.................261/221 - kurz NBS
4/ splátka úveru výpis z úver.účtu........461/261 - kurz NBS
5/ splátka úrokov z bú -výpis z bú.........562/221 - kurz NBS
...
6/ prepočet zostatku úveru kurzom NBS k 31.12.2005 ........461/663

V literatúre som sa stretla s tým, že pri jednotlivých splátkach úveru sa účtujú kurzové rozdiely a potom sa ešte prepočítava úver kurzom NBS k 31.12. /Ešte uvediem, že prevody medzi EUR účtom a bankovým úverom prebehnú v ten istý deň, je to v tej istej banke./ Potrebujem vedieť, či moje účtovanie bolo správne, alebo bolo treba účtovať kurzové rozdiely z jednotlivých splátok. Ak áno, ako vyčísľujem kurzové rozdiely zo splátok.
Veľmi by mi pomohlo, keby mi niekto odpovedal - ten úver má hodnotu v prepočte 8 mil. Sk, splátky sú v prepočte na SK okolo 115.000 Sk - takže kurzové rozdiely sú dosť vysoká položka.
Nie je to až taká ojedinelá záležitosť, dúfam, že mi niekto poradí. Vopred ďakujem.
Tweety
20.02.06,16:45
Potrebovala by som keby mi niekto poradil ohľadom účtovania úveru v EUR.
Úver je firme vyplácaný postupne na EURO účet . Splátky sú platené takisto z EURO účtu. Úver aj bankový účet sú v tej istej banke. Doteraz som účtovala :
1/ prijatý úver na eur účet -výpis z BÚ.............221/261 - kurz NBS
2/ čerpanie úveru v eur - výpis z úver.účtu...... 261/461 - kurz NBS
3/ splátka úveru -výpis z BÚ.................261/221 - kurz NBS
4/ splátka úveru výpis z úver.účtu........461/261 - kurz NBS
5/ splátka úrokov z bú -výpis z bú.........562/221 - kurz NBS
...
6/ prepočet zostatku úveru kurzom NBS k 31.12.2005 ........461/663

V literatúre som sa stretla s tým, že pri jednotlivých splátkach úveru sa účtujú kurzové rozdiely a potom sa ešte prepočítava úver kurzom NBS k 31.12. /Ešte uvediem, že prevody medzi EUR účtom a bankovým úverom prebehnú v ten istý deň, je to v tej istej banke./ Potrebujem vedieť, či moje účtovanie bolo správne, alebo bolo treba účtovať kurzové rozdiely z jednotlivých splátok. Ak áno, ako vyčísľujem kurzové rozdiely zo splátok.
Veľmi by mi pomohlo, keby mi niekto odpovedal - ten úver má hodnotu v prepočte 8 mil. Sk, splátky sú v prepočte na SK okolo 115.000 Sk - takže kurzové rozdiely sú dosť vysoká položka.
Nie je to až taká ojedinelá záležitosť, dúfam, že mi niekto poradí. Vopred ďakujem.
Po účtovnej stránke to máš dobre. Len pri 6. môže byť aj 563/461.
Asi by som sa pri KR priklonila k účtovaniu z jednotlivých splátok( vznikne účt.prípad), potom ešte k 31.12.05.
Steffi
20.02.06,19:37
Pri účtovaní úveru vyčísľujem KR pri každej splátke. Mám to preverené audítorom, nemal pripomienky.


Prajem príjemný deň
GABAZ
21.02.06,05:56
Vďaka za odpoveď, skúsila som si to prepočítať a v podstate je to jedno či sa účtujú KR priebežne, alebo naraz k 31.12. Celkový dopad kurzových vplyvov na HV je úplne rovnaký. Kvôli presnosti hospodárskeho výsledku počas roka je to lepšie robiť priebežne. K poznámke Tweety - v bode 6 som uviedla kurzový zisk, lebo tak v tejto spoločnosti vychádza, samozrejme že tam môže byť aj kurzová strata. Potrebovala som si potvrdiť len to čo už mám zaúčtované. Ešte raz ďakujem za odpoveď. Už môžem byť spokojná. /Išlo o klienta, ktorý vie byť dosť nepríjemný, tak som to nechcela mať zle./
heja3
21.02.06,06:06
Práve to som ti chcela napísať, že koncom roka sa to vyrovná. Lebo keď počas roka účtuješ KS a KZ, na konci potom cez kurz 31.12. alebo len na konci roka prepočítaš kurzom zostatok na účte je to úplne rovnaké. Takže účtovanie buď počas roka(keď máš málo roboty, alebo aby klient vedel "úplne presne" ) alebo na konci roka, aby bolo zúčtované.