rasto1971
04.09.12,17:52
V roku 1994 som sa stal členom Bytového družtva a od tohto roku som mal na uvedenej adrese nahlásený aj trvalý pobyt. V 1/2012 som byt odkúpil do osobného vlastníctva a v 4/2012 som byt predal. Som povinný zaplatiť daň z predaja nehnuteľnosti? Ak áno čo si môžem dať do nákladov znižujúsich základ dane? Byt som predával kompletne vybavený (chladnička, práčka, nábytok koberce.....) a bol prerobený. Zdokladovať všaak tieto náklady viem len na cca 15%.
Prosím o radu.

Ďakujem

Rasťo.
Mila123
04.09.12,16:34
podľa môjho názoru máš povinnosť podať DP, ak si byt predal aj so zariadením, môžeš si to dať do výdavkov.....
a zbytok zdaníš podľa § 8 ZDP, a ešte ti príde nedoplatok na RZZP......
účtovníčka_prešov
06.09.12,06:42
§ 9 Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

máš povinnosť podať DP
pivko
19.09.12,13:52
Kedy sa podáva DP ? do koľkých dní od predaja? alebo až v januáry?
Katy a R
19.09.12,14:03
Kedy sa podáva DP ? do koľkých dní od predaja? alebo až v januáry?
.. má na mysli daň z príjmu, nie daň z nehnuteľnosti. (do konca marca 2013:))
Doplním: že ak si myslel daň z nehnuteľnosti :confused: - tak tam je oznamovacia povinnosť - do 30 dní od nadobudnutia (na MÚ)- a potom do konca januára nasl roka treba podať DP.
pivko
19.09.12,14:24
A čisto teoreticky , príde sa na to ak predám nehnuteľnosť v ktorej som nemal 5r. trvalý pobyt a nepodam DP , nezaplatím daň???
Mária27
19.09.12,14:56
Pri týchto družstevných bytoch sa mi to s daňou z príjmov nezdá. Ak si nájomcom drustevného bytu aspoň 5 rokov, pri prevode členských práv s nájmom bytu (za trhovú cenu bytu) daň z príjmu neplatíš. Ak si vlastníkom bytu 5 rokov, daň neplatíš. Ale ak si nájomcom družstevného bytu viac ako 5 rokov, odkúpiš byt do vlastníctva a po 2 mesiacoch ho predáš, už je treba platiť daň?
pivko
19.09.12,15:09
Ja viem tak že po novom musiš byť majiteľom bytu 5r. od zápisu do katastra a potom daň neplatíš. je jedno či tam máš trv. pobyt ,alebo nie.
Katy a R
19.09.12,15:25
Pri týchto družstevných bytoch sa mi to s daňou z príjmov nezdá. Ak si nájomcom drustevného bytu aspoň 5 rokov, pri prevode členských práv s nájmom bytu (za trhovú cenu bytu) daň z príjmu neplatíš. Ak si vlastníkom bytu 5 rokov, daň neplatíš. Ale ak si nájomcom družstevného bytu viac ako 5 rokov, odkúpiš byt do vlastníctva a po 2 mesiacoch ho predáš, už je treba platiť daň?
.. nuž, majiteľom bytu sa nestávaš nadobudnutím členských práv, ale "štempľom" z katastra. :mee:

doplním http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=platenie%20dane%20z%20pr%C3%ADjmu%20pri%20prevod e%20%C4%8Dlensk%C3%BDch%20pr%C3%A1v&source=web&cd=4&cad=rja&ved=0CDgQFjAD&url=http%3A%2F%2Fmaxxima.sk%2Fdan-z-predaja-nehnutelnosti&ei=8u9ZUIa4N-iB4AT6kYGQBQ&usg=AFQjCNG5SPNekNaAcXyXLu_V8d9LS2vUsw
pivko
19.09.12,15:36
A čisto teoreticky , príde sa na to ak predám nehnuteľnosť v ktorej som nemal 5r. trvalý pobyt a nepodam DP , nezaplatím daň???
Tak čo prídu na to ak nepodám a nezaplatím?
Katy a R
19.09.12,15:38
Tak čo prídu na to ak nepodám a nezaplatím?
- a to naozaj chceš odpoveď na toto ... :eek::eek: - veď si svojprávny ;)
bubkoch
19.09.12,15:38
ziadnu dan z prijmu neplatis
bubkoch
19.09.12,15:41
Tak čo prídu na to ak nepodám a nezaplatím?

si normalny ? co sa tu pytas ci ti pridu na porusovanie zakona ???
pivko
19.09.12,15:41
Jasné že platíš , neraď ak sa do toho nerozumieš.
pivko
19.09.12,15:55
Nestresuj sa , ja som nepredal nič , predal kamarát a nemieni platiť.
A napíš mi tu ako mu na to prídu ty múdrc.
Kvaka
19.09.12,16:28
Pri týchto družstevných bytoch sa mi to s daňou z príjmov nezdá. Ak si nájomcom drustevného bytu aspoň 5 rokov, pri prevode členských práv s nájmom bytu (za trhovú cenu bytu) daň z príjmu neplatíš. Ak si vlastníkom bytu 5 rokov, daň neplatíš. Ale ak si nájomcom družstevného bytu viac ako 5 rokov, odkúpiš byt do vlastníctva a po 2 mesiacoch ho predáš, už je treba platiť daň?Možno by sa ako výdavok mala uplatniť cena bytu, zistená v čase nadobudnutia, teda trhová cena bytu. Kúpa družstevného bytu je vlastne vyplatenie anuity, nie je to klasická kúpa bytu. Možno by zase Najvyšší súd rozhodol, aký výdavok sa uplatňuje pri predaji odkúpeného družstevného bytu. http://www.porada.sk/t173742-odkupeniu-bytu-od-bytoveho-druzstva-do-osobneho-vlastnictva-s-naslednym-predajom.html#post2094168
nika.sum
19.09.12,16:59
Nestresuj sa , ja som nepredal nič , predal kamarát a nemieni platiť.
A napíš mi tu ako mu na to prídu ty múdrc.

Ja neviem, mozno nahodne, urady vedia byt informovane tam kde to najmenej cakame...kamaratka predala pred niekolkymi rokmi byt a vyzvali ju na podanie DP, ako na to prisli? mily sused, nahoda, kataster....
Stefan2005
19.09.12,17:15
Pri týchto družstevných bytoch sa mi to s daňou z príjmov nezdá.....Ale ak si nájomcom družstevného bytu viac ako 5 rokov, odkúpiš byt do vlastníctva a po 2 mesiacoch ho predáš, už je treba platiť daň?

... presne takto to vysvetľuje aj pán notár tu: http://moje.hnonline.sk/node/4893

teda predaj (prevod) členského podielu je oslobodený, pri prevode bytu do osobného vlastníctva a následného predaja už nie...
Ako správne poznamenal, pri "predaji" členského podielu bývajú problémy s financovaním kúpy (nemožnosť ručenia bytom).