kepinko
04.09.12,21:32
Dobrý deň,

už tu dlhšie hľadám odpoveď, podobne ako aj na iných fórach, či u ľudí čo sa tým živia, ale doteraz som dostal rôznorodé odpovede.

Ako finančný sprostredkovateľ fungujem na základe licencie NBS. Mám živnosť. Otázkou je, Môžem živnosť zrušiť keďže už nevykonávam inú činnosť /predtým som robil aj predaj telefonov a elektroniky/.

Ak áno, ako to potom funguje? Môžem si uplatnovať len paušálne výdavky? Je nejaký príjmový strop ktorý nemôžem presiahnuť?

Ak nemôžem živnosť zrušiť, môžem fungovať /aj s kolegom/ ako s.r.o a robiť finančné sprostredkovanie a on bude prevádzkovať obchod pod touto s.r.o?

ďakujem za odpovede, prípadne za potrebné doplňujúce otázky. Pekný večer. RK
KEJKA
05.09.12,04:52
na čo chceš uplatňovať paušálne výdavky, ak zrušíš živnosť?
Živnosť musíš mať na to, čo vykonávaš. Ak uvedené už nevykonávaš, živnosť zrušíš, odhlásiš sa z DU, vrátiš kartičku.
Nepodávaš DPFO, neuplatňuješ výdavky Pnemáš príjmy, nepodnikáš...........či?
Môžeš byť ako spoločník, konateľ v sro - sro podnika ako samosttaný právny subjekt, má svoje DIČ, IČO. Môžeš byť v nej zamestnaný, nemusíš. SRO zasa vykonáva len tie činnosti, ktoré má uvedené v predmete, teda môže tam byť aj obchod.
Príjmové stropy neexistujú, ledaže si na úrade práce a chceš tam zostať evidovaný.
kepinko
05.09.12,05:03
na čo chceš uplatňovať paušálne výdavky, ak zrušíš živnosť?
Živnosť musíš mať na to, čo vykonávaš. Ak uvedené už nevykonávaš, živnosť zrušíš, odhlásiš sa z DU, vrátiš kartičku.
Nepodávaš DPFO, neuplatňuješ výdavky Pnemáš príjmy, nepodnikáš...........či?
Môžeš byť ako spoločník, konateľ v sro - sro podnika ako samosttaný právny subjekt, má svoje DIČ, IČO. Môžeš byť v nej zamestnaný, nemusíš. SRO zasa vykonáva len tie činnosti, ktoré má uvedené v predmete, teda môže tam byť aj obchod.
Príjmové stropy neexistujú, ledaže si na úrade práce a chceš tam zostať evidovaný.

asi som položil viac otázok a znejú ako zliate.. upresním.. vraj finančné sprostredkovanie je podnikanie a nie živnosť. Tým pádom ho môžem vykonávať len na základe licencie NBS a kartičky z daňového úradu s prideleným DIČ. To platí pre tých čo začínajú finančné sprostredkovanie robiť. Ja sa pýtam, či keď som živnosť mal a mám, ju môžem zrušiť a vykonávať len sprostredkovanie ako tí čo začínajú, resp. ako to potom funguje s účtovníctvom..atď..Rozumieme sa?
Zita5
05.09.12,05:23
asi som položil viac otázok a znejú ako zliate.. upresním.. vraj finančné sprostredkovanie je podnikanie a nie živnosť. Tým pádom ho môžem vykonávať len na základe licencie NBS a kartičky z daňového úradu s prideleným DIČ. To platí pre tých čo začínajú finančné sprostredkovanie robiť. Ja sa pýtam, či keď som živnosť mal a mám, ju môžem zrušiť a vykonávať len sprostredkovanie ako tí čo začínajú, resp. ako to potom funguje s účtovníctvom..atď..Rozumieme sa?

Môžete živnosť zrušiť, pokiaľ nevykonávate žiadnu činnosť v súvislosti s podnikaním a teda so živnostenským listom.Finančné sprostredkovanie vykonávate na základe licencie z NBS a nie na základe živnosti . Kartičku DIČ si ponecháte,lebo vykonávate činnosť a dosahujete príjem ...Zákon o dani z príjmu §6 odst.2 písm.d)....

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z vytvorenia diela a umeleckého výkonu27) a z použitia alebo poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)


Čo sa týka účtovníctva, je na Vašom rozhodnutí, či chcete viesť JU , alebo použiť paušálne výdavky.

Teda živnosť ak ju nevykonávate môžete zrušiť.