Carliq
05.09.12,08:59
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je nutné podpisovať novú zmluvu, keď firmu, v ktorej pôsobím kúpil nový subjekt, ktorý má ten istý predmet podnikania a ja budem pracovať na rovnakej pozícii? Druhá vec je tá, či musím znovu podpisovať zmluvu na dobu určitú, keď som u predchádzajúceho zamestnávateľa pracoval už na dobu neurčitú a či musím znovu absolvovať trojmesačnú skúšobnú lehotu? V praxi ide o zlúčenie dvoch súkromných škôl a mám obavu, či sa týmto nový zamestnávateľ nechce pripraviť na to, aby mohol učiteľov zo školy, ktorú kúpil legálne prepustiť v skúšobnej dobe, ktorá by nasledovala po mojom podpise takejto zmluvy.
Dakujem za skorú odpoved.
terezamaria
05.09.12,07:02
Nová zmluva bude len s novým názvom zamestnávateľa, ale doba neurčitá zostane. Je to plynulý prechod práv a povinností so všetkými náležitosťami, ktoré boli uvedené v pôvodnej zmluve.
Carliq
05.09.12,07:08
To znamená, že nový zamestnávateľ nemá právo meniť články pôvodnej zmluvy? Čo v prípade, ak sú v novej zmluve napísané aj tieto podmienky (skúšobná doba, PP na dobu určitú)? Mám ju pripomienkovať pred podpisom, alebo automaticky platia dohodnuté podmienky podľa pôvodnej zmluvy?
terezamaria
05.09.12,09:07
To znamená, že nový zamestnávateľ nemá právo meniť články pôvodnej zmluvy? Čo v prípade, ak sú v novej zmluve napísané aj tieto podmienky (skúšobná doba, PP na dobu určitú)? Mám ju pripomienkovať pred podpisom, alebo automaticky platia dohodnuté podmienky podľa pôvodnej zmluvy?
Nepodpíšeš ju a napíšeš tam, že zmluva nezodpovedá prechodu práv a povinností podľa tohoto paragrafu :
§ 27
Prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov
Na začiatok

Ak zanikne zamestnávateľ, ktorý má právneho nástupcu, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov na tohto nástupcu, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

§ 28
Na začiatok

(1) Ak sa prevádza hospodárska jednotka, ktorou je na účely tohto zákona, zamestnávateľ alebo časť zamestnávateľa alebo ak sa prevádza úloha alebo činnosť zamestnávateľa alebo ich časť k inému zamestnávateľovi, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov voči prevedeným zamestnancom na preberajúceho zamestnávateľa.

(2) Prevod podľa odseku 1 je prevod hospodárskej jednotky, ktorá si zachováva svoju totožnosť ako organizované zoskupenie zdrojov (hmotné zložky, nehmotné zložky a osobné zložky), ktorého cieľom je vykonávanie hospodárskej činnosti, bez ohľadu na to, či je táto činnosť hlavná alebo doplnková.

(3) Prevodca je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá prevodom podľa odseku 2 prestáva byť zamestnávateľom.

(4) Preberajúcim zamestnávateľom je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá prevodom podľa odseku 2 pokračuje ako zamestnávateľ voči prevedeným zamestnancom.

(5) Práva a povinnosti doterajšieho zamestnávateľa voči zamestnancom, ktorých pracovnoprávne vzťahy do dňa prevodu zanikli, zostávajú nedotknuté.
AdaMtiM
12.10.12,09:31
Pri prechode zamestnancov cez § 28 ZP nový zamestnávateľ dal podpísať nové pracovné zmluvy - ale dátum nástupu zostal pôvodný /teda deň nástupu u predchádzajúceho zamestnávateľa/. Zrejme je to chyba a mal tam byť dátum od kedy nastúpili pod nového zamestnávateľa ? - je to dôvod na neplatný pracovný pomer? Alebo to je tak správne - zamestnávatelia majú podpísanú dohodu o prevode zamestnancov cez § 28 ZP a je tam uvedený dátum prevodu zamestnancov. V prípade pracovno - právneho sporu - je tá nová PZ platná alebo nie? Poradíte?? Vopred ďakujem ......
drobeceva
12.10.12,09:41
takú situáciu som ešte neriešila, ale myslím, že nie je to správne. Pozri si par. 29 a 29 a/-prevodom by podmienky mali byť zachované, ale PZ by mala byť pod novým menom z-ľa a takisto s novým dátumom /nie podľa pôvodnej PZ/. V prípade nesúhlasu z-ca s prevodom v prípade, že sa menia jeho pracovné podmienky, pracovný pomer sa považuje za skončený dohodou z dôvodov podľa par. 63, odst. l, písm b/ ku dňu prevodu - samozrejme patrí odstupné par. 76 ZP
AdaMtiM
12.10.12,11:42
Ale on tým, že ju podpísal - dal súhlas. Nič sa mu nemenilo - všetko tak ako mal predtým u zamestnávateľa - ale deň nástupu je teda zlý - PP beží na základe uvedeného už viac rokov ..... ale v prípade, že by to bol dôvod na neplatnosť PP , čo v takomto prípade??? vďaka
drobeceva
12.10.12,11:45
skutočnosť sa nezakladá na pravde...v čase uzatvorenia PP firma možno s takým názvom ani neexistovala, zamestnanec s ňou neuzavrel PP ...treba prerobiť PZ...z-c podpísal, "ktosi" mu predložil k podpisu