bacikova
20.02.06,18:36
Dobrý deň, som tu nová, prosím pomôžte mi!
V decembri sme prijali prvého zamestnanca, ktorý samozrejme do konca roka nečerpal dovolenku. Mal nárok na 2 dni. Aké mám povinnosti ako účtovníčka, myslím tvorba soc. fondu - ak áno ako to mám koncom roka zaúčtovať v podvojnom účtovníctve? Aké hlásenia mám poslať do zdravotnej a sociálnej poisťovne okrem mesačného hlásenia? Napr. ročné zúčtovanie - atď.
Vidím, že si tu veľmi pomáhate, ak Vás neobťažuje, napíšte mi všetko, aby som niečo neprešvihla!
Ďakujem

Dana
anto
20.02.06,18:29
Je toho dosť veľa, čo si treba naštudovať.
Pracovník má nárok na dovolenku po odpracovaní 60 dní, čiže ak nastúpil v decembri do práce, nemôže si čerpať dovolenku, ale táto mu prechádza do nasledujúceho roka a môže si ju vyčerpať v nasledujúcom roku po odpracovaní stanoveného počtu dní. Na túto dovolenku je potrebné urobiť rezervu vrátane odvodov.
Pozri si niektoré témy, ktoré sa týkajú tvojej otázky, tam je to už všetko rozpísané, prihlásenie zamestnanca na sociálnej poisťovni do dátumu nástupu, do zdravotnej poisťovne do 8 dní po nástupe a pod........
bacikova
20.02.06,18:53
Zamestnanec,aj zamestnávateľ sú nahlásení v zdravotnej a v sociálnej poisťovni, ide mi o to, aké rezervy mám vytvoriť ku koncu roka! Ako to naúčtovať?
alušik
21.02.06,07:12
Pracovník má nárok na dovolenku po odpracovaní 60 dní, čiže ak nastúpil v decembri do práce, nemôže si čerpať dovolenku, ale táto mu prechádza do nasledujúceho roka a môže si ju vyčerpať v nasledujúcom roku po odpracovaní stanoveného počtu dní.

Anto, s týmto s Tebou nesúhlasím. Je predsa na zamestnávateľovi, či povolí zamestnancovi čerpanie dovolenky aj skôr, ak je predpoklad, že zamestnanec odpracuje čas, ktorý je potrebný pre vznik nároku na dovolenku.
Ak dovolenka nebola vyčerpaná, tak si rezervu prepočítaš zostatok dovolenky v hodinách x priemer. Musíš k tomu prirátať aj odvody zamestnávateľa vo výške 35,2%. Zaúčtuješ si to na 552/323.
Ak to treba rozpísať podrobnejšie, napíšem.;)
bacikova
21.02.06,07:25
Ďakujem, budem Ti veľmi vdačná, keď mi to rozpíšeš. Hrubá mzda je 7000,- Sk.
Chcem sa ešte opýtať, či vytvoriť rezervu je povinnosť alebo možnosť. V mojej firme manžel zamestnáva manželku, čo je pre nich výhodnejšie? Ona si nechce dať preplatiť dovolenku, ide o to , čo musí!!

a čo ročné zúčtovanie? Na Daňový úrad neodvádzajú nič, nakoľko odpočíteteľná položka je vyššia ako hrubá mzda.
Dana
alušik
21.02.06,12:56
Ďakujem, budem Ti veľmi vdačná, keď mi to rozpíšeš. Hrubá mzda je 7000,- Sk.
Chcem sa ešte opýtať, či vytvoriť rezervu je povinnosť alebo možnosť. V mojej firme manžel zamestnáva manželku, čo je pre nich výhodnejšie? Ona si nechce dať preplatiť dovolenku, ide o to , čo musí!!

a čo ročné zúčtovanie? Na Daňový úrad neodvádzajú nič, nakoľko odpočíteteľná položka je vyššia ako hrubá mzda.
Dana

Takze postupne - to, ze je hruba mzda 7.000,- mi nestaci, z toho sa totiz neda vyratat priemer.;)
Tvoriť rezervu na nevyčerpanú dovolenku by si mala. Ide o to, aby si mala vlastne náklady tam, kde časovo a vecne súvisia. Čiže keď je to dovolenka za rok 2005, mala by si ju vyčerpať v roku 2005 a keď ju nečerpáš, tak prostredníctvom rezervy dostaneš náklady do toho roku, s ktorým súvisia, čiže v tomto prípade s rokom 2005. Keď ju bude skutočne čerpať v nasledujúcom roku, tam zase urobíš čerpanie rezervy do výnosov. 323/652.
Ročné zúčtovanie dane - v niektorých prípadoch by ho robiť nemuseli, ale ak mala príjmy v zdaňovacom období jeho manželka vyššie, ako 43.968,-, musela by si sama podať daňové priznanie, takže je podľa mňa jedoduchšie urobiť ročné zúčtovanie, aj keď je pravda, že v tomto prípade jej výjde rovnaká 0, akú odvádza. Ale papierovo by som to doporučovala urobiť. Ako zamestnávateľ by z toho problém nemali, lebo tam keď nie je žiadosť, nie je čo riešiť. Horšie by to bolo, keby nemala urobené ročné zúčtovanie dane a mala by povinnosť podať daňové priznanie a nemala by ho podané. Tam by jej hrozila pokuta z daňového úradu.;)