Katarina
20.02.06,18:37
Manželia v roku 2005 kúpili do bezpodielového spoluvlastníctva budovu v hodnote 8 mil. Sk. Manžel sa následne vzdal svojho podielu v prospech manželky, ktorá túto budovu v tej istej hodnote vložila do základného imania obchodnej spoločnosti. Ako sa to prejaví v daňovom priznaní u manžela a manželky za rok 2005? Máte s tým niekto skúsenosti , prosím pomôžte. Budem rada za každý názor. Ďakujem.
Katarina
21.02.06,18:51
Prosím pomôžte, ako by ste riešili tento probém?
Milan Benka
21.02.06,18:56
Vzdal sa podielu, rozumiem daroval svojej manželke.
U manžela sa to v DP neprejaví.
Vklad do obch. imania by mal bať v hodnote podľa znaleckého posudku.
V DP u manželky sa to neprejaví. V podstate iba investovala peniaze v inej forme.
sway
21.02.06,18:57
Prosím pomôžte, ako by ste riešili tento probém?

skúsenosť nemám, tak len dumám - záleží na viacerých veciech:
- manželka vložila budovu do spoločnosti akej? - svojej?
- akú právnu formu má tá spoločnosť, FO,PO ?
- má manželka v tej spoločnosti aké postavenie?

... ale toto všetko podľa mňa má potom vplyvy už na spoločnosť a tým pádom dopad na DP manželky, podľa jej postavenia v nej...


podaj informácie a ešte čakaj - určite sa niekto pridá....;)
Katarina
21.02.06,19:10
benka a sway ste veľmi zlatí, že ste hneď zareagovali, ďakujem. A ešte doplním manželka vložila budovu do svojej s.r.o., v ktorej je konateľom.
STRELEC
21.02.06,19:50
Manželia v roku 2005 kúpili do bezpodielového spoluvlastníctva budovu v hodnote 8 mil. Sk. Manžel sa následne vzdal svojho podielu v prospech manželky, ktorá túto budovu v tej istej hodnote vložila do základného imania obchodnej spoločnosti. Ako sa to prejaví v daňovom priznaní u manžela a manželky za rok 2005? Máte s tým niekto skúsenosti , prosím pomôžte. Budem rada za každý názor. Ďakujem.
U manžela: nijako. Nemal žiadny zdaniteľný príjem z titulu daru svojho majetkového podielu.
U manželky: podľa §3 ods. 2) ZDP predmetom dane nie je príjem získaný darovaním nehnuteľnosti. Pravda s výnimkou daru za účelom získania príjmov podľa §5 alebo §6. Predpokladajme, že v darovacej zmluve neboli žiadne podmienky darovania, ťarchy alebo bremená.
ondrejvla
21.02.06,20:02
Tento problém sa týka súvahy, t.j. vklad obch.podielu, v katastri musí byť ako vlastník zapísaná manželka, mal by byť znal.posudok a zaúčtovaný vklad. Ale ak sa to netýkalo základného imania, tzn. nebol vykonaný zápis-zmena v OR,
zaúčtuj tento vklad majetku bez navýšenia zákl.imania, napr. na ost.fondy, ale podľa mňa by sa mala navýšiť hodnota imania spolu so zápisom do OR.
DP sa netýka vklad budovy do majetku.
STRELEC
21.02.06,20:14
...Ale ak sa to netýkalo základného imania, tzn. nebol vykonaný zápis-zmena v OR,
zaúčtuj tento vklad majetku bez navýšenia zákl.imania, napr. na ost.fondy, ale podľa mňa by sa mala navýšiť hodnota imania spolu so zápisom do OR. ....
Podľa všetkého zadávateľke otázky ide o navýšenie ZI, teda samozrejme spoločnosť musí vykonať o.i. aj návrh zmeny zápisu v OR.
Pokiaľ ale zadávateľke nejde primárne o zvýšenie hodnoty ZI, ale cieľom je dostať objekt do majetku spoločnosti, tak ozaj nemusí byť zvýšené ZI.
V oboch prípadoch je ale daňový "dopad" neutrálny.
Martina123
21.02.06,20:17
:confused: Mohol bz mi niekto poradit, prosim? Vzplnam DP PO. Ktore proadky musia byt vyplnene a ako ho vyplnma. Sme nova firma, yatial sme toho vela nemali. Ale podat DP musime. Dakujem
Martina123
21.02.06,20:18
Este na doplnenie. Konatelovi sa vyplatila pdmena a zrazila sa dan za posledne dva mesiace vo vzske 364 SKK.Kam to pisem?
Martina123
21.02.06,20:19
A este, ked je strata 20190,90 aku sumu pisem do kolonkz strata?
Martina123
21.02.06,20:34
Pokusila som sa zaradit do DP FO a PO pomocka v exceli. Totizto, chcela som vytvorit novu temu ale nikde nevidim okienko nova tema. A vsade su vypnuti ucastnici, na zeleno svietite len VY. Ja by som skutocne potrebovala poradit. Dakujem
sway
21.02.06,20:42
Pokusila som sa zaradit do DP FO a PO pomocka v exceli. Totizto, chcela som vytvorit novu temu ale nikde nevidim okienko nova tema. A vsade su vypnuti ucastnici, na zeleno svietite len VY. Ja by som skutocne potrebovala poradit. Dakujem

Martinka, musíš mať v prvom riade vedené účtovníctvo, mať ho uzavreté , spravené, všetky účtovné zápisy...., potom si vytlač súvahu a výsledovku a tie tvoria podklad na vyplnenie daňového priznania.
A tu môžeš použiť super prílohu od Maríny - povedie ťa to, ale bez súvahy a výsledovky to nespravíš - po kliknutí sem máš pomôcku .http://www.porada.sk/t19254-dp-pre-fob-a-po-v-excelipomocka.html
Tvoje požiadavky sú asi také, že mám pocit akoby si mala dojem, že vyplniť DP je len vecou nejakých čísličiek - je to spústa informácií, predchádza mu veľa úkonov ktoré tento posledný krok ovplyvnia a preto ti nik nedáva konkrétne odpovede, ani nemôže...;)
Martina123
21.02.06,20:46
Dakujem za odpoved a suvahu a vykaz ziskov as trat mam vytlacene. Uctovnictvo uzavrete. V spolocnosti sme mali malo ukonov, len postovne kolky, notarske poplatky a odmenu konatela. Nie je tam, ziaden telefon ani nic podobne. Tak mi viete poradit, do ktorych riadkov mam co napisat?
sway
21.02.06,21:00
Dakujem za odpoved a suvahu a vykaz ziskov as trat mam vytlacene. Uctovnictvo uzavrete. V spolocnosti sme mali malo ukonov, len postovne kolky, notarske poplatky a odmenu konatela. Nie je tam, ziaden telefon ani nic podobne. Tak mi viete poradit, do ktorych riadkov mam co napisat?

...ak sa nájde niekto čo má dosť času určite ti konkrétne poradí, ak nie skús trocha samostatnosti: naozaj toto v prílohe krásna zrozumiteľná tabuľka aj s postupom a poučením - dovolila som si použiť Maríninu prílohu;)