Sika3008
05.09.12,13:55
Dobrý deň,

poprosila by som o radu či treba samozdaniť a následne uplatniť odpočet na DPH.
Firma plátca DPH v SR prijala službu od podnikateľa z AT, ktorý nie je platcom DPH v AT.
Spomínaný podnikateľ pre firmu zabezpečuje odberateľov na územi AT na dodávanie tovaru zo SR-sprostredkovateľské služby.
Ďaľšia dilema z mojej strany, či sa nemal pred dodaním služby zaregistrovať ako plátca DPH v SR.

Veľmi pekne ďakujem.
Anadka
18.10.12,06:58
Dobry den,

mam rovnaky pripad s podnikatelom z CR. Prosim viete niekto poradit?
Aljok
18.10.12,07:06
Dobrý deň,

poprosila by som o radu či treba samozdaniť a následne uplatniť odpočet na DPH.
Firma plátca DPH v SR prijala službu od podnikateľa z AT, ktorý nie je platcom DPH v AT.
Spomínaný podnikateľ pre firmu zabezpečuje odberateľov na územi AT na dodávanie tovaru zo SR-sprostredkovateľské služby.
Ďaľšia dilema z mojej strany, či sa nemal pred dodaním služby zaregistrovať ako plátca DPH v SR.

Veľmi pekne ďakujem.

Sprostredkovanie - služba § 15/1. Miestom dodania je SK. Podnikateľ z AT sa mal pred dodaním služby registrovať v AT. Vám fakturovať bez DPH a podať SV. Vy samozdaníte.
Pidgey
18.10.12,07:26
ja si myslim ze miestom dodania sluzby je AT, nakolko tam vyhlada a doda kontakt. a teda by som nesamozdanil a neriesil to.
Aljok
18.10.12,07:43
Možeš uviesť konkrétny § podľa ktorého je miestom dodania AT?
Aljok
18.10.12,07:51
ja si myslim ze miestom dodania sluzby je AT, nakolko tam vyhlada a doda kontakt. a teda by som nesamozdanil a neriesil to.

Nesúhlasím.

Pozri si ZDPH:
§ 69
Osoby povinné platiť daň správcovi dane

(3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.

§ 15
Miesto dodania služby

(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.
Pidgey
18.10.12,11:37
Hmm, myslim ze mas pravdu, je potrebne samozdanenie, ale nie je potrebne aby sa dodavatel v AT registroval. Z toho by vyplyvalo, ze ja ako neplatca DPH, ak predam v tuzemsku tovar platcovi DPH tovar, sluzbu, by som sa mal tiez registrovat. V nevyhode je akurat oberatel ze si nemoze uplatnit odo mna ziadnu DPH, rovnako ako pri nadobudnuti od zahranicneho dodavatela. Ja som povodne myslel ze miesto dodania sluzby nie je v tuzemsku,ale v AT, nakolko tam sa vykonal prieskum - zabezpecenie oberatelov. Ale je fakt ze vysledny produkt (sluzba) bola predana (dodana) do zahranicia...
tictac7
18.10.12,11:44
Hmm, myslim ze mas pravdu, je potrebne samozdanenie, ale nie je potrebne aby sa dodavatel v AT registroval. Z toho by vyplyvalo, ze ja ako neplatca DPH, ak predam v tuzemsku tovar platcovi DPH tovar, sluzbu, by som sa mal tiez registrovat. V nevyhode je akurat oberatel ze si nemoze uplatnit odo mna ziadnu DPH, rovnako ako pri nadobudnuti od zahranicneho dodavatela. Ja som povodne myslel ze miesto dodania sluzby nie je v tuzemsku,ale v AT, nakolko tam sa vykonal prieskum - zabezpecenie oberatelov. Ale je fakt ze vysledny produkt (sluzba) bola predana (dodana) do zahranicia...


celé zle. Tak ako my máme §7a majú obdobné aj v AT. O tom to je. Ak dodávaš službu do zahraničia zdaniteľnej osobe - musíš sa zaregestrivať pred dodaním tejto služby. O tom je aj krížová kontrola - samozdanenie v jednom štáte a súhrnný výkaz s uvedním VAT, objemom a za čo to bolo v druhom štáte.
Aljok
18.10.12,12:29
Hmm, myslim ze mas pravdu, je potrebne samozdanenie, ale nie je potrebne aby sa dodavatel v AT registroval. Z toho by vyplyvalo, ze ja ako neplatca DPH, ak predam v tuzemsku tovar platcovi DPH tovar, sluzbu, by som sa mal tiez registrovat. V nevyhode je akurat oberatel ze si nemoze uplatnit odo mna ziadnu DPH, rovnako ako pri nadobudnuti od zahranicneho dodavatela. Ja som povodne myslel ze miesto dodania sluzby nie je v tuzemsku,ale v AT, nakolko tam sa vykonal prieskum - zabezpecenie oberatelov. Ale je fakt ze vysledny produkt (sluzba) bola predana (dodana) do zahranicia...
Prečítaj si v ZDPH minimálne § 7a ( registrácií pri prijatí služby z IČŠ, poskytnutí služby) a § 4, pretože miešaš hrušky s jablkami.
Pidgey
18.10.12,12:36
JJ, medzicasom som si to dostudoval, mate plne pravdu.