vama
20.02.06,20:02
1. Preukázateľne zaplatené fin. prostriedky v zdaňovacom období podľa § 11 ods.1 písm.c) až e) zákona o dani z príjmov sú odpočítateľnou časťou zo základu dane - platí to aj pri zamestnancovi, ktorý je poberateľom výsluhového dôchodku? Alebo toto nemusím sledovať a stačí mi potvrdenie od spoločnosti s ktorou má uzatvorené poistenie.
2. Žiadosť o ročné zúčtovanie si musia podávať aj zamestnanci, ktorí mali príjem nižší ako základná nezd. časť, t.j. robím ročné zúčtovanie pre týchto zamestnancov, aj keď "vyjde" nulové?
3. Ďakujem vám za odpoveď!
Machulka
20.02.06,20:32
(2) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a) - t.j. 87 936,-Sk - nezdaniteľná časť pre tento rok na daňovníka, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku, 22) (ďalej len dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia a je vyšší ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a).

(3) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) až e) (životné poistenie) len u daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.

Podľa mňa to znamená, že aj keď poberal výsluhový dôchodok, nemás síce nárok na nezdaniteľnú časť na seba 87 936,-Sk, ale mal by mať nárok na odpočet na životné poistenie, ak ovšem spĺňa podmienky:

1/dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života
2/ poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desať rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.

Ak sa mýlim, opravte ma.