mili73
06.09.12,08:45
Milí poraďáci,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Som na RD s mladším synom , chcem si platiť dobrovoľné NP , aby som mohla v prípade potreby čerpať PN alebo OČR (mám ešte staršieho syna) aj popri RD. Mám otázky:

1. nárok na dávku PN alebo OČR mi vznikne až po uplynutí 26 týždňov (alebo 270 dní) z tohto dobrovoľného NP?
2. alebo nárok na dávku mi vznikne už od prvého dňa od prihlásenia sa na dobrovoľné NP (ak nastane takáto udalosť - PN alebo OČR) ?

Doteraz som si žiadne DNP nikdy neplatila.

Viem, že je tu veľa tém , ale tento prípad som tu žiaľ nenašla.
Ďakujem za odpovede.

Mili
Xanti
06.09.12,06:49
Milí poraďáci,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Som na RD s mladším synom , chcem si platiť dobrovoľné NP Nedá sa platiť samostatné NP, treba platiť balík a ten sa platí z minima cca 119,47 eur mesačne , aby som mohla v prípade potreby čerpať PN alebo OČR (mám ešte staršieho syna) aj popri RD. Mám otázky:

1. nárok na dávku PN alebo OČR mi vznikne až po uplynutí 26 týždňov (alebo 270 dní) z tohto dobrovoľného NP? 270 dní
2. alebo nárok na dávku mi vznikne už od prvého dňa od prihlásenia sa na dobrovoľné NP (ak nastane takáto udalosť - PN alebo OČR) ? až po splnení podmienky 270 dní poistenia

Doteraz som si žiadne DNP nikdy neplatila.

Viem, že je tu veľa tém , ale tento prípad som tu žiaľ nenašla.
Ďakujem za odpovede.

Mili
v texte.
mili73
06.09.12,06:51
xanti - ďakujem za odpoveď, áno mala som na mysli celý ten balík ...
Mila123
06.09.12,06:51
1/ 270 dní
2/ napr. v prípade pracovného pomeru, resp. od 01/2013 aj dohôd, popr. povinného poistenia ako SZČO a pod......
DP už nie je také "výhodné" ako bolo do 31 01 2012, musí sa platiť celý balík poistenia, vrátane dôchodkového......
Xanti
06.09.12,06:52
No ono sa to nie veľmi oplatí,
napr. platiť 9 mesiacov po 119,47€ tj. 1075,24 eur treba zaplatiť a OCR je max. 10 dní a to je cca 62 eur za ten čas.
mili73
06.09.12,07:44
hm, to je druhá strana mince, či sa to oplatí, ved z PN ani OČr nepredpokladám,že by chcel niekto zbohatnúť... ved kto je rád na PN alebo OČR...
no podľa mojich výpočtov by OČr za 10 dní (počítaná z minima) mala byť niečo cez 113 eur. ked som práve pozerala tabuľky platenia poistného, tak v tom balíku je na nemocenské (minimum) necelých 15 eur a za tých cca 9 mesiacov je to dosť tiež cca 135 eur zaokrúhlene. len žiaľ tie zvyšné poistenia neviem, či sa dajú nejako využiť - ešte možno nezamestnanecké? žeby zvyšovalo podporu v nezam.?
Xanti
06.09.12,14:42
hm, to je druhá strana mince, či sa to oplatí, ved z PN ani OČr nepredpokladám,že by chcel niekto zbohatnúť... ved kto je rád na PN alebo OČR...
no podľa mojich výpočtov by OČr za 10 dní (počítaná z minima) mala byť niečo cez 113 eur. ked som práve pozerala tabuľky platenia poistného, tak v tom balíku je na nemocenské (minimum) necelých 15 eur a za tých cca 9 mesiacov je to dosť tiež cca 135 eur zaokrúhlene. len žiaľ tie zvyšné poistenia neviem, či sa dajú nejako využiť - ešte možno nezamestnanecké? žeby zvyšovalo podporu v nezam.?
Fíha,
že by som sa až tak mýlila v mojich počtoch, že tebe vyšlo temer dvojnásobok ako mne.
No pomer rátať nárok na OCR spolu.
VZ 339,89 eur vydelíme počtom dní v mesiaci teda napr. 30 teda VZ na deň je 11,3296 eur.
OCR je 55% z denného VZ teda 11,3296x55% = 6,2313 eur / deň a platené sú max. 10 dni... takže 6,2313x 10 = 62,31 eur.

Takže nechápem odkiaľ si ty vzala 113 eur.

A zvyšné poistenia sa Ti zarátajú do dôchodku, tie využiješ až ked budeš potrebovať dôchodok, či starobný alebo invalidný alebo vdovský alebo deti sirotský ..
mili73
06.09.12,18:04
Fíha,
že by som sa až tak mýlila v mojich počtoch, že tebe vyšlo temer dvojnásobok ako mne.
No pomer rátať nárok na OCR spolu.
VZ 339,89 eur vydelíme počtom dní v mesiaci teda napr. 30 teda VZ na deň je 11,3296 eur.
OCR je 55% z denného VZ teda 11,3296x55% = 6,2313 eur / deň a platené sú max. 10 dni... takže 6,2313x 10 = 62,31 eur.

Takže nechápem odkiaľ si ty vzala 113 eur.

A zvyšné poistenia sa Ti zarátajú do dôchodku, tie využiješ až ked budeš potrebovať dôchodok, či starobný alebo invalidný alebo vdovský alebo deti sirotský ..

ahoj, ospravedňujem sa a beriem späť, ja som brala celý minimálny denný VZ a nie 55% ... súhlasím s tebou. tiež sa mi to akosi nezdalo, ale až teraz mi to došlo,ked som si prečítala tvoj príspevok. už asi musím nastúpiť do práce, lebo táto "dovolenka" mi neprospieva :-) . Pekný večer.
Lucicek
11.09.12,09:58
Dobry den ja by som chcela polozit trosku inu otazku na ktoru som zatial nenasla odpoved.
Momentalne som na RD, este ku koncu januara 2012 som sa stihla postit dobrovolne nemocensky podla stareho (chceli sme druhe dieta no nevyslo to), koncom oktobra mi poistenie aj zanikne tj budem mat 270 dni, otazka je ako dostat naspat investovane peniaze, da sa to vobec? niekde som citala ze staci ist na PN, ako to vlastne funguje?
viktora
18.09.12,06:31
Ahojte,vedel by mi niekto poradiť, či sa mi oplatí prihlásiť teraz na dnp?-od okt. 2010 som v pp-od apríla 2011 som bola pn-rizikové tehotenstvo, od dec. 2011 som bola na mt-teraz od 1.9. som nastupila na RD. Dnp som si platila po starom-z max.vz cca tych 50 €-približne 2 roky, DNP mi automaticky zaniklo-koncom jan-alebo feb.-neviem už presne ako to bolo.

PP mi trvá , len som momentálne na Rd-no a chcem sa opýtať, či sa mi oplatí teraz prihlásiť na DNP-kedže mi starší syn ochorel-mame infekčný výsyp, takže od dnes nechodí ani do škôlky-kedysy sa dalo prihlásiť v jeden den na dnp a aj v ten den sa dala čerpať očerka-funguje to tak aj teraz?-kedže tých 270 dní za posledné 2 r.splnam-ak by som sa teraz prihlásila-mala by som nárok na očr?
Máme vážne chorého aj mladšieho syna..pravidelne skoro každý mesiac trávime s teplotami a zápalmi minimálne týžden v nemocnici..( v podstate doteraz strávil polovicu života v nemocnici :-(....)-tak ak by sa dalo, využila by som to....nie kôly vidine zárobku..ale hlavne kôly cestovnému,ktoré nás stojí a dosť...skoro z jednej strany republiky na druhu...

Vie mi niekto poradiť?Dakujem vopred za každú radu.
Katy a R
18.09.12,06:41
Ahojte,vedel by mi niekto poradiť, či sa mi oplatí prihlásiť teraz na dnp?-od okt. 2010 som v pp-od apríla 2011 som bola pn-rizikové tehotenstvo, od dec. 2011 som bola na mt-teraz od 1.9. som nastupila na RD. Dnp som si platila po starom-z max.vz cca tych 50 €-približne 2 roky, DNP mi automaticky zaniklo-koncom jan-alebo feb.-neviem už presne ako to bolo.

PP mi trvá , len som momentálne na Rd-no a chcem sa opýtať, či sa mi oplatí teraz prihlásiť na DNP-kedže mi starší syn ochorel-mame infekčný výsyp, takže od dnes nechodí ani do škôlky-kedysy sa dalo prihlásiť v jeden den na dnp a aj v ten den sa dala čerpať očerka-funguje to tak aj teraz?-kedže tých 270 dní za posledné 2 r.splnam-ak by som sa teraz prihlásila-mala by som nárok na očr?
Máme vážne chorého aj mladšieho syna..pravidelne skoro každý mesiac trávime s teplotami a zápalmi minimálne týžden v nemocnici..( v podstate doteraz strávil polovicu života v nemocnici :-(....)-tak ak by sa dalo, využila by som to....nie kôly vidine zárobku..ale hlavne kôly cestovnému,ktoré nás stojí a dosť...skoro z jednej strany republiky na druhu...

Vie mi niekto poradiť?Dakujem vopred za každú radu.
Ak by si sa teraz prihlásila na dobrovoľné poistenie (balík) ... tak spĺňaš podmienky pre nárok na dávku.
Pediater ale rozhoduje, či treba:confused: (vypíše žiadosť o ošetrovné - OČRku)