topolicek
06.09.12,14:56
Dobrý deň, s priateľkou čakáme dieťa,teraz je v druhom mesiaci.Pracuje na zmluvu 3.mesiac v hostinci.kde už dlho pracovať nemôže. potrebovali by sme poradiť čo máme robiť,či by tam mala zostať praovať aj naďalej (pre dieťa to nie je dobré,tj.je tam špina a nafajčené),alebo si má nájsť brigádu,či bude lepšie ak bude nezamestnaná.má vôbec nárok na materskú dovolenku?ak hej tak odkedy a ako to treba vybaviť.alebo nemá nárok na materskú a čo sa dá robiť,kam ísť aby dostávala nejaké peniaze.pomôže,ak sa zoberieme skôr ako sa to malé narodí???
ivka70
06.09.12,13:00
Co robila predtym? Pracovala niekde inde?

Dopln datum, odkedy pracuje a datum predpokladaneho porodu.
myara
06.09.12,13:01
na materske vznika narok, ak bola nemocensky poistena min 270 dni pred porodom
Mila123
06.09.12,14:54
ak vôbec nepracovala, t.j. za posledné dva roky /(ku dňu pôrodu) nemá nemocenské poistenie 270 dní, tak tým, že pracuje 3-tí mesiac a je tehotná v 2-hom mesiaci, musí ostať pracovať v zamestnaní (to neznamená, že musí aj v krčme čapovať ), resp. musí ostať byť zamestnancom.....
ak má zdravotné problémy, nech ide na PN a na MD jej vznikne nárok iba v tom prípade, že ku dňu pôrodu bude zamestnancom aspoň 270 dní......inak dňom pôrodu má nárok na PN v dľžke šestonedelia v ochrannej dobe, a potom nech ide na RP.......
topolicek
08.09.12,08:44
No,nie,ze by nechcela pracovat,len robi 12 a 13hodin a byva unavena po par hodinach a nevladze a tiez to nie je dobre pristredie pre dieta,cize pracovat tu urcite uz nebude.chcem sa spytat,ci si moze sama platit nemocenske aj potom,ked tu skonci a bude niekde na dohodu,alebo chvilu nezamestnana,ci sa to prirata k tomu,co jej platil zamestnavatel a po 270dnoch ci uz bude mat narok na MD.ak nebude mat narok na MD a bude teda pracovat na dohodu par mesiacov a bola by nejaky cas nezamestnana da sa po narodeni vybavit rodicovsky prispevok?myslim,ze je to 190eur.aku dobu by ho dostavala?dakujem moc za odpoved,nevieme. o tom skoro nic,tak chceme poradit,aby to bolo co najlepsie,este raz dakujem.
veronikasad
08.09.12,09:03
Dobrý deň, s priateľkou čakáme dieťa,teraz je v druhom mesiaci.Pracuje na zmluvu 3.mesiac v hostinci.kde už dlho pracovať nemôže. potrebovali by sme poradiť čo máme robiť,či by tam mala zostať praovať aj naďalej (pre dieťa to nie je dobré,tj.je tam špina a nafajčené),alebo si má nájsť brigádu,či bude lepšie ak bude nezamestnaná.má vôbec nárok na materskú dovolenku?ak hej tak odkedy a ako to treba vybaviť.alebo nemá nárok na materskú a čo sa dá robiť,kam ísť aby dostávala nejaké peniaze.pomôže,ak sa zoberieme skôr ako sa to malé narodí???
Ak pracovný pomer začal skôr ako tehotenstvo, vznikne jej nárok na materské za predpokladu (ak zo zdravotných dôvodov nemôže pracovať počas tehotenstva), že do nástupu na materskú dovolenku (6-8 týždňov pred pôrodom), bude na PN-ke.
Pre nárok na nemocenské nie je potrebné splniť podmienku 270 dní nem.poistenia.

Len treba dať pozor - priatelka je ešte zrejme v skúšobnej dobe - počas nej môže s ňou zamestnávatel ukončiť pracovný pomer aj keď je tehotná, aj keď podmienky ukončenia prac.pomeru s tehotnou pracovníčkou sa po poslednej dovele ZP sprísnili.
Katy a R
08.09.12,09:13
No,nie,ze by nechcela pracovat,len robi 12 a 13hodin a byva unavena po par hodinach a nevladze a tiez to nie je dobre pristredie pre dieta,cize pracovat tu urcite uz nebude.chcem sa spytat,ci si moze sama platit nemocenske aj potom,ked tu skonci a bude niekde na dohodu,alebo chvilu nezamestnana,ci sa to prirata k tomu,co jej platil zamestnavatel a po 270dnoch ci uz bude mat narok na MD.ak nebude mat narok na MD a bude teda pracovat na dohodu par mesiacov a bola by nejaky cas nezamestnana da sa po narodeni vybavit rodicovsky prispevok?myslim,ze je to 190eur.aku dobu by ho dostavala?dakujem moc za odpoved,nevieme. o tom skoro nic,tak chceme poradit,aby to bolo co najlepsie,este raz dakujem.
- môže to tak spraviť :)... možno ak sa hneď prihlási z maxima - tak by aj stihla 26 týždňov do nástupu na MD - treba ale platiť poistné tak 410-420 eur mesačne . Alebo ak nestihne 26 týždňov - tak stačí platiť z minima - ale aj to je 120 eur mesačne (materská ale len okolo 200 eur).

- No alebo ;):confused:;) .. pekne vydrží v zamestnaní - buď sa dá preradiť, alebo (ak by bol dôvod) tak sa dá vypísať na DPN.
- Alebo ;):confused:;) .. ešte by bola možnosť aj na materskú z dvoch poistení .. to by chcelo naštudovať si tu postup (nájdeš také prípady) .. žeby sa dobrovoľne prihlásila za trvania PP .. a potom neskôr (pred nástupom na MD) by PP ukončila (veľmi dobre prepočítať!!!!):)
topolicek
09.09.12,08:00
Dakujem za odpovede,este by som sa chcel.ale spytat na trnRodicovsky prispevok.bude mat nan narok,aj ked bude nezamestnana,alebo pracovat na dohodu?a aku dobu sa pobera,ked sa dieta narodi??dakujem.
ewita888
09.09.12,08:09
RP je do veku troch rokov dieťaťa..
ptimka
11.09.12,06:38
Ahojte,
potrebovala by som vašu pomoc-plánujeme bábätko, ale k tomu, aby som dostávala potom materskú, potrebujem sa buď zamestnať alebo sa poistiť dobrovoľne, nakoľko zatiaľ som SZČO, ale odvody ešte nie som povinná platiť až od 1.10.2012. mohli by ste mi nejak dobre poradiť, aby som mohla získať max. materskú so zaplatením s čím najnižšími odvodmi? (napr. keby som počas tehotenstva šla na PN)
vopred veľmi pekne ďakujem
Mila123
11.09.12,06:42
Ahojte,
potrebovala by som vašu pomoc-plánujeme bábätko, ale k tomu, aby som dostávala potom materskú, potrebujem sa buď zamestnať alebo sa poistiť dobrovoľne, nakoľko zatiaľ som SZČO, ale odvody ešte nie som povinná platiť až od 1.10.2012. mohli by ste mi nejak dobre poradiť, aby som mohla získať max. materskú so zaplatením s čím najnižšími odvodmi? (napr. keby som počas tehotenstva šla na PN)
vopred veľmi pekne ďakujem
bola si za obdobie posledných 2 rokov nemocensky poistená?
Katy a R
11.09.12,06:50
Ahojte,
potrebovala by som vašu pomoc-plánujeme bábätko, ale k tomu, aby som dostávala potom materskú, potrebujem sa buď zamestnať alebo sa poistiť dobrovoľne, nakoľko zatiaľ som SZČO, ale odvody ešte nie som povinná platiť až od 1.10.2012. mohli by ste mi nejak dobre poradiť, aby som mohla získať max. materskú so zaplatením s čím najnižšími odvodmi? (napr. keby som počas tehotenstva šla na PN)
vopred veľmi pekne ďakujem

.. no 1.10. je tu cobydup a zatiaľ tehotná nie si?? ... no sprav tak ako píšeš;) - treba ti ešte jedno poistenie (či už zo zamestnania, alebo dobrovoľné - alebo aj tri poistenia môžeš mať) ... ale to už sme aj tu riešili http://www.porada.sk/t189486-p4-zvysenie-materskej-prosim-o-radu.html#post2127663
ak ťa to súri - už si sa mohla v auguste prihlásiť!!
ptimka
12.09.12,06:12
.. no 1.10. je tu cobydup a zatiaľ tehotná nie si?? ... no sprav tak ako píšeš;) - treba ti ešte jedno poistenie (či už zo zamestnania, alebo dobrovoľné - alebo aj tri poistenia môžeš mať) ... ale to už sme aj tu riešili http://www.porada.sk/t189486-p4-zvysenie-materskej-prosim-o-radu.html#post2127663
ak ťa to súri - už si sa mohla v auguste prihlásiť!!

Katy a R, ďakujem Ti za odpoveď...až natoľko ma to nesúri, zatiaľ nie som tehotná :) ...a Ty v mojom prípade ako by si to riešila? ako by som mala vlastne platiť odvody z dobrovoľného poistenia? aký VZ by som musela mať? a zo zamestnania? po celú dobu by som mala mať max. VZ? alebo po určitej dobe by som mohla aj znížiť? a v ktorom prípade by som mala nárok aj na PN-napr. keby som mala rizikové tehotenstvo....moc Ti ďakujem aj vopred za odpoveď
Mila, nebola som nemocensky poistená v posledných 2 rokoch...
Katy a R
12.09.12,18:54
Katy a R, ďakujem Ti za odpoveď...až natoľko ma to nesúri, zatiaľ nie som tehotná :) ...a Ty v mojom prípade ako by si to riešila? ako by som mala vlastne platiť odvody z dobrovoľného poistenia? aký VZ by som musela mať? a zo zamestnania? po celú dobu by som mala mať max. VZ? alebo po určitej dobe by som mohla aj znížiť? a v ktorom prípade by som mala nárok aj na PN-napr. keby som mala rizikové tehotenstvo....moc Ti ďakujem aj vopred za odpoveď
Mila, nebola som nemocensky poistená v posledných 2 rokoch...
keď už budeš tehotná .. tak už sa ťažko kombinuje ...
bodlo by ti aspoň nejaké trojmesačné poistenie (ukončené) ... predpokladám, že povinné odvody z maxima nebudeš platiť;) - tak aby si mohla neskôr skombinovať viac poistení