ander20
06.09.12,16:50
Ahojte,

chcem sa niekoho fundovaneho spytat, ako musi priebiehat informovanie o priestupku zo strany prislusnika policie. Teda, ked som si pustil usta na chvilu na spacir, a povedzme to mohol povazovat za urazku na cti alebo urazku organu, vypytal si obciansky, s ktorym potom stravil nejaku chvilu v aute a potom ho bez slova vratil.
Moja otazka: V pripade, ze policajt uzna ze doslo k priestupku, je povinny ma o tom hned informovat, alebo je mozne ze aj napriek tomu, ze nic nepovedal, by mi mohla prist nejaka pohladnica z OR PZ?

Dakujem Vam pekne vopred
lujza.j
06.09.12,15:10
si bol hustý a teraz si sa čo pokakal....:D
P@uLie
07.09.12,08:55
vtomto pripade by som si ztoho velku hlavu nerobil, maz pravo si stazovat a to zesi si pustila usta na spacir aj nato mas pravo.. to ze ti zobral obcanak prislusnik je jeho plna pravomoc, taktiez je tvoja plna pravomoc od prislusnika ziadat aby sa ti preukazal jeho sluzobnym preukazom aby si si mohla jeho identifikacne cislo odpisat, na tuto vyzvu je prislusnik poviny sa preukazat podla zakona, ty mozes si stazovat na stranke minv.sk ,
pokila ide o to ze si si pustila usta na spacir tak si sa nedopustila ziadneho priestupku, prislusnik ta bud chcel postrasit alebo si tak skutocne preveril ci nieje tvoja osoba vpatrani,,, to je vsetko,
Braňo
07.09.12,09:00
nemusí Ti oznamovať nič a kľudne Ti môže nasadiť aj putá, dokonca aj vtedy keď nekladieš odpor - stačí mu podozrenie. v pohode Ťa môže previesť na stanicu a legitimovať Ťa a na legitimáciu majú čas 24 hodín.
Braňo
07.09.12,09:03
pokila ide o to ze si si pustila usta na spacir tak si sa nedopustila ziadneho priestupku, prislusnik ta bud chcel postrasit alebo si tak skutocne preveril ci nieje tvoja osoba vpatrani,,, to je vsetko,[/QUOTE]

toto nie je celkom pravda - závisí čo si vravel - keď tam boli svedkovia môže to byť hodnotené ako urážka na cti a obyčajné "bež do p*č* ko*k*t vy*ebaný - je možné považovať ako urážku na cti - i keď niekto má takýto slovník normálny.
P@uLie
07.09.12,09:27
pokial ide o puta, tak stebou nesuhlasim, ak nekladies ziadny aktivny alebo pasivny odpor a sprislusnikom spolupracujes tak ti nema co nasadzovat puta, a ked ti ich nasadi tak len ruky do predu a nie ako to vidime ze je sputany ruky do zadu, pokial si sputany vzadu a pri predvedeni sa podknes a padnes dole drzkou tak tento prislusnik ktory tento ukon vykonal ma potom VELKE ale VELKE problemy, pretoze sputany sa tazko zranil a ked to da nasud tak potom stat bude musiet odskodnovat, a ked to bude s trvalimi nasledkami tak sa ma naco tesit potom je to uz len osobne zalovanie na prislusnika,
samozrejme si otvorit usta na spacir sa dufam nepoklada za nadavanie prislusnikovi, pokil ovladam priestupkovy zakon tak sa mozem vplnom rozsahu branit vramci zakona,
Braňo
07.09.12,09:38
putá sa nasadzujú aj pri podozrení dopredu a pri agresívnej osobe dozadu - je to len na rozhodnutí príslušníka. Použitie pút definuje § 76/2 Trestného zákona - stačí keď si podozrivý.
pavol36
09.09.12,18:08
Úplne súhlasím s lujzou. A ty braňo, namiesto dezinformácií, ktoré tu dávaš, si načítaj zákon č. 171/1993 o Policajnom zbore, ktorý upravuje možnosti použitia donucovacích prostriedkov.
buchač
09.09.12,18:23
Ahojte,

chcem sa niekoho fundovaneho spytat, ako musi priebiehat informovanie o priestupku zo strany prislusnika policie. Teda, ked som si pustil usta na chvilu na spacir, a povedzme to mohol povazovat za urazku na cti alebo urazku organu, vypytal si obciansky, s ktorym potom stravil nejaku chvilu v aute a potom ho bez slova vratil.
Moja otazka: V pripade, ze policajt uzna ze doslo k priestupku, je povinny ma o tom hned informovat, alebo je mozne ze aj napriek tomu, ze nic nepovedal, by mi mohla prist nejaka pohladnica z OR PZ?

Dakujem Vam pekne vopred

....počkať , počkať ......

Z pasie poliš nikoho nezastavuje .......niečo tomu muselo predchádzať , to jest - čo ????
Povedzme - vystrájal si niekde podnapitý , alebo niečo iné - nepodstatné , no poliš uznal za vhodné a náležité Ťa legitimovať ...
Plnil si len svoju povinnosť ( po ktorej tak každý volá ) a Ty si bol arogantný , hrubý a možno aj expresívny ...

Na otázku je odpoveď - ÁNO , je povinný Ťa informovať , čoho si sa dopustil ...

Poznámky si radšej odpustím .......aj keď by sa našli ...
Braňo
10.09.12,09:23
Úplne súhlasím s lujzou. A ty braňo, namiesto dezinformácií, ktoré tu dávaš, si načítaj zákon č. 171/1993 o Policajnom zbore, ktorý upravuje možnosti použitia donucovacích prostriedkov.

napíš aké dezinformácie šírim, lebo všetko, čo som napísal, je v súlade s týmto zákonom. nie Ty, ale policajt rozhoduje, či je riziko, že by si utiekol, prípadne, či si nebezpečný, arogantný a či hrozí pokračovanie v trest.činnosti.
pavol36
11.09.12,07:15
Braňo, toto je problém Vás, čo viete všetko a vždy - za každú cenu, ako chrobák Truhlík. Použitie donucovacích prostriedkov policajtom (príslušníkom PZ) je priamo upravené v zákone č. 171/1993 Z.z. o Policajnom zbore. Odporúčam sa ti zamerať na piaty a šiesty oddiel tretej hlavy tohoto zákona - paragrafy 50 až 68a, ktoré definujú donucovacie prostriedky (medzi nimi aj putá), upravujú spôsob ich použitia a aj postup po ich použití. Trestný zákon s donucovacími prostriedkami NEMÁ ABSOLÚTNE NIC SPOLOČNÉ. Napísal som to jasne?

A ešte na okraj - to čo spomínaš o § 76 ods. 2 Trestného zákona - ak si ho otvoríš - zistíš, že tento paragraf pojednáva o ochrannom dohľade, ktorý ukladá súd páchateľovi. A ešte predtým, ako mi napíšeš, že si si pomýlil Trestný zákon s Trestným poriadkom - tak smola, netrafil si sa ani s Trestným poriadkom.

A ešte na jeden okraj - ďakujem Ti za cenné rady, som policajtom 23 rokov (na rozdiel od Teba), takže veľmi dobre viem, čo môžem a čo nemôžem...
kaco11
24.11.12,12:18
§ 18
Oprávnenie požadovať preukázanie totožnosti
(1) Policajt je oprávnený vyzvať osobu, ak je to potrebné na plnenie úloh podľa tohto zákona, aby preukázala svoju totožnosť dokladom totožnosti9).
(3) Ak vyzvaná osoba odmietne preukázať svoju totožnosť podľa odseku 1 alebo 2, policajt je oprávnený takúto osobu predviesť na útvar Policajného zboru za účelom zistenia jej totožnosti.

§ 2
Úlohy Policajného zboru
(1) Policajný zbor plní tieto úlohy:
a) spolupôsobí pri ochrane základných práv a slobôd, najmä pri ochrane života, zdravia, osobnej slobody a bezpečnosti osôb a pri ochrane majetku,
b) odhaľuje trestné činy a zisťuje ich páchateľov,
c) spolupôsobí pri odhaľovaní daňových únikov, nezákonných finančných operácií, legalizácie príjmov z trestnej činnosti a financovania terorizmu, 1)
d) vykonáva vyšetrovanie o trestných činoch1a) a skrátené vyšetrovanie o trestných činoch, 1a)
e) vedie boj proti terorizmu a organizovanému zločinu,
f) zaisťuje osobnú bezpečnosť prezidenta Slovenskej republiky, predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, predsedu vlády Slovenskej republiky, predsedu Ústavného súdu Slovenskej republiky, ministra vnútra Slovenskej republiky (ďalej len "minister") a ďalších osôb určených zákonom1aa) alebo vládou (ďalej len "určená osoba"),
g) zaisťuje ochranu diplomatických misií a ďalších objektov určených zákonom1aa) alebo vládou (ďalej len "určený objekt") a spolupôsobí pri fyzickej ochrane jadrových zariadení, 1b)
h) zabezpečuje ochranu štátnej hranice, ak osobitný predpis neustanovuje inak,
i) spolupôsobí pri zabezpečovaní verejného poriadku; ak bol porušený, robí opatrenia na jeho obnovenie,
j) dohliada na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky a spolupôsobí pri jej riadení,
k) odhaľuje priestupky a zisťuje ich páchateľov, a ak tak ustanovuje osobitný zákon, priestupky aj objasňuje2) a prejednáva,
l) vykonáva pátranie po osobách a pátranie po veciach,
m) poskytuje ochranu a pomoc ohrozenému svedkovi a chránenému svedkovi, 2a)
n) vykonáva kriminalisticko-expertíznu a znaleckú činnosť,
o) spolupôsobí pri zabezpečovaní ochrany civilného letectva, 2b)
p) oznamuje obci porušenie zákazu požitia alkoholických nápojov a iných návykových látok osobou maloletou do 15 rokov alebo mladistvou do 18 rokov,
q) dohliada na bezpečnosť a plynulosť železničnej dopravy v obvode železničných dráh,
r) podieľa sa na zisťovaní a objasňovaní príčin ohrozovania bezpečnosti a plynulosti železničnej dopravy v obvode železničných dráh,
s) spolupôsobí pri zabezpečovaní bezpečnosti železničnej prepravy jadrových materiálov, špeciálnych materiálov a zariadení2c) v súčinnosti s prepravcom a dopravcom.

(2) Policajný zbor plní úlohy štátnej správy3) a iné úlohy, 4) ak tak ustanovujú osobitné predpisy.

(3) Policajný zbor plní úlohy na úseku prevencie v rozsahu pôsobnosti ustanovenej zákonom.

(4) Pri plnení úloh Policajný zbor používa technické prostriedky, dopravné prostriedky vrátane leteckých dopravných prostriedkov.


takze suma sumárum....príslusnik PZ je oprávnený požadovat preukázanie totožnosti pretože polícia vykonáva pátranie po osobách, pátranie po veciach, odhaluje TC a ich pachatelov a blablabla všetko ostatné.....a ako to zistí? že si vypýta občiansky preukaz resp. doklady od vozidla a preženie ich databázami, ktoré ma k dispozícii.....

MIMO TEMY: zadávatelovi témy by som odporučila zbytocne pre buducnost neprovokovat, pretože /ak sa mýlim ospravedlnujem sa/ predpokladam, ze dotknutí policajti boli všetko mozne pip a pip a podobne, ale ked ho vykradnu, prepadnu alebo sa stane niečo jeho blízkym tak prvé číslo, ktoré bude vytáčat bude na tích píp a píp rozumej 158.
buchač
24.11.12,12:35
napíš aké dezinformácie šírim, lebo všetko, čo som napísal, je v súlade s týmto zákonom. nie Ty, ale policajt rozhoduje, či je riziko, že by si utiekol, prípadne, či si nebezpečný, arogantný a či hrozí pokračovanie v trest.činnosti.

Mňa keď zastavia ( inak som sa ešte nemusel hliadke ) a pýtajú doklady ???
Nuž záleží od okolností ...
Zvyknem si aj zanádavať , šak čoby nie .
Ibaže NIE smerom k polišovi ...už sa mi aj stalo , že ma upozornil , že nech miernim výrazy ...nuž som mu vysvetlil , že nie jemu nadávam , ale iba sebe a proste si len tak uľavujem ...
Polišovi zásadne dávam tú úctu , popol si sypem na hlavu ...teda , ak som si vedomý svojej viny ...

Ale bolo už aj to , že chlapec vyfasoval pár teplých slov ... lenže situácia mi to dovolila , chlapec bol hustý ...
Nevraviac už aj o tom , ak vieš svoje práva a ako na poniektorých ...