Zrkadielko
20.02.06,20:50
Ľudkovia, poraďte - blíži sa daňové priznanie k DPH a ja si neviem poradiť.
Firma A-Španielsko
Firma B-Slovensko
Firma C-Poľsko
Všetky 3 firmy sú evidované pre DPH vo svojej krajine. Poľská firma si objednala v našej firme dodávaku tovaru, ktorý naša firma objednala u Španielov. Zatiaľ sa to javí ako trojstranný obchod, avšak nesplňa podmienku dopravy, nakoľko tovar si doviezla poľská firma (poľskou špedičnou firmou) priamo od výrobcu zo Španielska. Čiže sa nejedná o trojstranný obchod, i keď to tak pôvodne bolo zamýšľané.
Čo teraz? Aby to bol trojstranný obchod, nepostačilo by, keby poľská špedičná firma dodávku tovaru vyfakturovala nám a poľskej firme by dopravu stornovala?
Španieli nám vyfakturovali tovar bez DPH a my Poliakom tiež bez DPH.

Poraďte, dík
JanaSys
20.02.06,21:44
Keď Vám Španieli fakturovali, tak tam uviedli odkaz na oslobodenie ako trojstranný obchod a uviedli ICDPH druhého odberateľa?
Ak nie, tak by to bolo možné považovať za nadobudnutie a pre Poliakov ako IC obchod podľa §43. Vzťah k rozpočtu je vo výsledku nulový, len je s tým viacej papierovačky a evidencie. Len neviem na základe čoho preukážete prepravu do EU. Keďže ide o prepravcu odberateľa, tak potrebujete prepravný doklad.
alušik
21.02.06,07:27
Ja by som to tiež robila nadobudnutím od Španielov a predajom oslobodeným podľa § 43, nakoľko je tá podmienka prepravy pri trojstrannom obchode porušená. Ale ak by tá špedička faktúry prerobila na Vás, tak potom nie je problém, uviesť to ako 3-stranný obchod. To, že na faktúre Španieli uviedli alebo neuviedli, že sú prvý dodávateľ v rámci trojstranného obchodu by ma netrápilo. Nám tá poznámka na faktúrach pri trojstranných obchodoch chýbala vždy a kontrolóri na DPH nám k tomu nepovedali nič, akurát sa spýtali, ako zistia, že je to trojstranný obchod a nie nadobudnutie, kedy sa mám vlastne samozdaniť. My sme mali na tých došlých faktúrach len poznámky, ku ktorej vyšlej sa nám to viaže.
Ak by ste to riešili nadobudnutím a následným predajom oslobodeným podľa § 43, myslím, že aj keď by chýbal ten prepravný doklad k nadobudnutiu, vedelo by sa to zdôvodniť a pre Španielov by určite postačovalo potvrdenie o prevzatí tovaru a vyhlásenie, že tovar bol z ich územia vyvezený.
Zrkadielko
21.02.06,11:25
Ďakujem za rady,
ale v paragrafe 43 sa hovorí o dodaní tovaru z tuzemska, čo nesplňame,môžem ho aj tak použiť? Dík
Zrkadielko
21.02.06,14:32
Alušik, prosím Ťa ak to tak spravím ako nadobudnutie od Španielov a predaj podľa paragrafu 43, do ktorých riadkov daňového priznania k DPH to uvediem? Riadok 07-podľa paragrafu 43 a ďalej riadok 04 a 16? Vrelá vďaka za odpoveď.:)
Zrkadielko
21.02.06,20:47
Odpovie mi niekto???
alušik
22.02.06,07:28
Alušik, prosím Ťa ak to tak spravím ako nadobudnutie od Španielov a predaj podľa paragrafu 43, do ktorých riadkov daňového priznania k DPH to uvediem? Riadok 07-podľa paragrafu 43 a ďalej riadok 04 a 16? Vrelá vďaka za odpoveď.:)

Prepáč, ale až teraz som sa dostala k Porade. Mala som toho včera veľa. Takže tak, ako uvádzaš, nadobudnutie tovaru dáš základ do r. 4, vypočítanú DPH na r.2, odpočítanie dane dáš na r. 16 a následne do všetkých ďalších riadkov, ale to už budeš vedieť. A samozrejme predaj dáš na r. 07, ako si uviedla. Netreba sa báť, veď to máš vlastne dobre.;)
alušik
22.02.06,07:32
Ďakujem za rady,
ale v paragrafe 43 sa hovorí o dodaní tovaru z tuzemska, čo nesplňame,môžem ho aj tak použiť? Dík

A ešte k tejto otázke - neviem, s veľkou pravdepodobnosťou nebudem presná, ide len o môj názor. Však keď tovar nadobudneš v tuzemsku a urobíš samozdanenie, tak ho potom vlastne dodáš z tuzemska, nie?:)
Ale presne o tomto som včera debatila s bývalou kolegyňou, jej to zase nedalo kvôli intrastatu - že tam to vlastne neuvedie a ako to zdôvodní.
JanaSys
22.02.06,10:12
Máš pravdu. Intrastat sa týka pohybu tovaru, takže Španiel to dá odoslania a Poliak do hlásenia o prijatí. Tu sa to prejaví len v súhrnnom výkaze, ktorý sleduje pohyb dokladov ( od Španiela na Sk ICDPH, od nich na PL ICDPH).
Inak pýtala som na to, čo uviedli tí Španieli ako dôvod oslobodenia preto, lebo v súhrnom výkaze sa nejako označuje, že ide o trojstranný obchod. Už neviem kto a kedy, tak len preto.
Aby mohla fakturovať Poliakom bez DPH, musí mať prepravný doklad.
JanaSys
22.02.06,10:22
Nám tá poznámka na faktúrach pri trojstranných obchodoch chýbala vždy a kontrolóri na DPH nám k tomu nepovedali nič, akurát sa spýtali, ako zistia, že je to trojstranný obchod a nie nadobudnutie, kedy sa mám vlastne samozdaniť.
Na súčasných kontrolórov by som sa nespoliehala, oni budú múdri až po čase. A práveže by to mali zistiť podľa faktúry od prvého dodávateľa, na ktorej sú 3 ICDPH z troch rôznych štátov (a iný príjemca a kupujúci). My sme totiž v pozícií prvého dodávateľa a na našich FA uvádzame tri adresy a tri rôzne čísla. Píšeme tam len odkaz na §43. Takže asi je naozaj len na prvom odberateľovi, či s tým bude pracovať ako s dvoma dodávkami alebo nie. Ale myslím si, že ak na tej FA od Španiela má len kupujúceho bez príjemcu s jeho číslom, tak na výber nemá a musí to mať ako dve dodávky.
alušik
22.02.06,10:41
Aby mohla fakturovať Poliakom bez DPH, musí mať prepravný doklad.

Janka, nesúhlasím s Tebou. Ak by predsa Poliak bral tovar vlastným autom, tak Ti postačuje jeho prehlásenie, že tovar prevzal a vyviezol. Záleží na tom, ako je dohodnuté, kto hradí dopravu. Podľa toho sa píšu aj písmenka za § 43. Auditorskou spoločnosťou nám bolo doporučené pri oslobodení podľa § 43 písať dokonca aj to písmenko.;)
JanaSys
22.02.06,10:43
Jasné, ale Zrkadielko písalo o špedičnej firme. Takže žiadne vlastné auto. Inak máš pravdu. Jana


Janka, nesúhlasím s Tebou. Ak by predsa Poliak bral tovar vlastným autom, tak Ti postačuje jeho prehlásenie, že tovar prevzal a vyviezol. Záleží na tom, ako je dohodnuté, kto hradí dopravu. Podľa toho sa píšu aj písmenka za § 43. Auditorskou spoločnosťou nám bolo doporučené pri oslobodení podľa § 43 písať dokonca aj to písmenko.;)
alušik
22.02.06,10:50
Na súčasných kontrolórov by som sa nespoliehala, oni budú múdri až po čase. A práveže by to mali zistiť podľa faktúry od prvého dodávateľa, na ktorej sú 3 ICDPH z troch rôznych štátov (a iný príjemca a kupujúci). My sme totiž v pozícií prvého dodávateľa a na našich FA uvádzame tri adresy a tri rôzne čísla. Píšeme tam len odkaz na §43. Takže asi je naozaj len na prvom odberateľovi, či s tým bude pracovať ako s dvoma dodávkami alebo nie. Ale myslím si, že ak na tej FA od Španiela má len kupujúceho bez príjemcu s jeho číslom, tak na výber nemá a musí to mať ako dve dodávky.

Dovolila by som si podotknúť, že ak ide o trojstranný obchod, určite nepíšete poznámku dobre. Mali by ste písať odvolávku na § 45, ktorý rieši trojstranný obchod.
A to, či tam od dodávateľa mám, alebo nemám napísané, že je 1. dodávateľom v rámci trojstranného obchodu - to by som povedala, že je diskutabilné. To, že my podľa nášho zákona o DPH máme povinnosť uvádzať to na faktúre, neznamená, že rovnakú povinnosť majú aj iné členské štáty. Aj keď súhlasím, že by tá legislatíva okolo DPH mala byť jednotná podľa Európskej smernice... ;)
alušik
22.02.06,10:52
Jasné, ale Zrkadielko písalo o špedičnej firme. Takže žiadne vlastné auto. Inak máš pravdu. Jana

Áno, súhlasím, že písala o špedičke. Ale je to v zásade jedno... Ak si v podmienkach dohodnete, že prepravu tovaru hradí odberateľ, tak ty nemáš šancu mať prepravný doklad, lebo špedička predsa fakturuje odberateľovi.;)
JanaSys
22.02.06,11:13
Opravujem tu 45, už som ich na to upozornila. Doteraz si to nevšimli. Vďaka.
K tej špedičke. Polovicu odberateľov máme takých, čo si posielajú vlastnéo dopravcu. A netušíš aký s tým máme problém. Musíme (zdôrazňujem) MUSÍME od odberateľa žiadať kópiu jeho CMR od jeho vlastnej špedičky, pretože inak nemá nárok na oslobodenie :
a) ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ inou osobou, prepravným dokladom alebo iným dokladom o odoslaní, v ktorom je uvedené miesto určenia,
alušik
22.02.06,11:30
Hm, tak to máš pravdu. Asi by som to teda len obchádzala tým potvrdením od odberateľa. Veď ako daňový úrad zistí, že to prepravovala špedička? Ale naozaj máš pravdu...:eek:
JanaSys
22.02.06,11:45
A vieš si predstaviť, že všetky FA, kde nám to chýba, by sme mali dodaniť?
Už som sa tu na to pýtala na Porade, ktorú časť CMR potrebujem resp. či mi stačí časť ktorú tá špedička nechá nám (resp. s jej súhlasom si odtrhneme poslednú stranu CMR). AVO mi potvrdila, že je to jedno. Tak sme obchodníkov potešili, začali nechávať poslednú stranu CMR s pečiatkou špeditéra. A do toho došiel daňový poradca s tým, že v §43
sa hovorí :
1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu
a to že mám CMR s pečiatkou prepravcu ešte nedokladuje, že tovar bol prepravený. Odoslaný znamená poštou alebo letecky, nie že sme to dali cudziemu prepravcovi.
Fakt nemáš predstavu ako to komlikuje život. A dokonca potrebuješ CMR aj pri vývoze! To jest aj keď máš JCD. Trafení!!! Keď z CMR urobili jeden s najdôležitejších dokladov pre DPH, tak mali jasne definovať pravidlá. Nechcem vidieť, keď "osvieti" daňový úrad a začne dodaňovať vývozy kvôli CMR.
alušik
22.02.06,11:56
No v každom prípade - zaujímavé...:eek:
My sme prepravovali železnicou a k tomu boli nákladné listy. Tiež sme ich ako blázni fotili o stošesť. To daňovákom stačilo.