TACOSI
06.09.12,20:27
Zdravim Vas.

U mojho zamestnavatela pracujem 18 mesiacov. Zobral za mna peniaze z uradu prace,ze ma zamestnal.

Od 1.9.2012 som si otvoril zivnost z tym,ze unho ostavam nadalej pracovat ako zivnostnik.
Ale spekuluje kvoli tomu,ze za mna z UP zobral tie peniaze a nechce vracat alikvotnu ciastku,tak mi navrhol riesenie a to take,ze unho budem nadalej pracovat na TPP do februara,kym neuplynu tie 2 roky,pocas ktorych by ma mal zamestnavat,aby nevracal € ,,ale zaroven aby som prenho pracoval aj na zivnost.

Moja otazka znie,mozem pracovat u toho isteho zamestnavatela na TPP a zaroven aj ako zivnostnik ?
Predpokladam,ze odvod do SP a ZP by mal nadalej platit on a ja by som mal nahlasit do mojej ZP pracu na zivnost a platbu 0. Ci sa mylim ?


Vopred Dakujem za Vase odpovede :)
KEJKA
06.09.12,18:32
je to možné, ale skôr by som to riešila TPP - istý druh prác
živnosť - iný druh služieb.
Mila123
06.09.12,18:34
môj názor.....

môžeš, so ZP sa nemýliš, ale ak ukončíte PPV máš povinnosť platiť preddavky na ZP aspoň v minimálnej výške....

odporúčam fakturovať za iné práce ako za tie, ktoré vykonávaš vrámci PPV......(inak by z fakturácie mohla byť závislá činnosťˇ)
TACOSI
07.09.12,07:48
Ďakujem. Áno,,,zmluvu na tpp mám ako zámočník a na živnosť ako opracovanie kovových výrobkov.

No práve som volal do svojej zp a ten mi oznámil,že odvod do zp musím odviesť aj ja ako živnostník napriek tomu,že za mňa odvádza aj zamestnávateľ. Tak ako to vlastne je ?
KEJKA
07.09.12,08:04
musíš sa registrovať ako SZČO a zvolíš si preddavky 0, potom v RZZP budeš doplácať.
Áno musíš platiť do ZP, ale podľa vlastnej voľby nemusíš platiť preddavky, v tom je rozdiel.
TACOSI
07.09.12,08:24
Dnes posielam mailom kópiu žl. Spolu zo žiadosťou o zaregistrovanie do zp.

Takže čo by si mi odporučila,resp.ako by to bolo výhodnejšie/lepšie ?
KEJKA
07.09.12,18:01
to už musíš vedieť sám. Bud vieš odhadnúť svoje príjmy a budúcu výšku ZP a zvolíš preddavky, aby to o rok "nebolelo"
alebo si budeš rozumne šetriť a počítať s jednorazovým výdavkom na ZP.......