ivetazochova
07.09.12,07:35
Dobrý deň.

Pracujem ako pokladníčka v nemenovanom obchode, nemám hmotnú zodpovednosť!! tzn, že vždy keď mám nejaké manko napr. 2 eurá tak to podpíšem a idem domov. Včera som mala manko 100 eur a bolo mi povedané že mi to strhnú z výplaty. Môže mi zamestnávateľ strhnúť moje manko z výplaty keď nemám podpísanú hmotnú zodpovednosť???

Ďakujem.
Tweety
07.09.12,05:41
Dobrý deň.

Pracujem ako pokladníčka v nemenovanom obchode, nemám hmotnú zodpovednosť!! tzn, že vždy keď mám nejaké manko napr. 2 eurá tak to podpíšem a idem domov. Včera som mala manko 100 eur a bolo mi povedané že mi to strhnú z výplaty. Môže mi zamestnávateľ strhnúť moje manko z výplaty keď nemám podpísanú hmotnú zodpovednosť???

Ďakujem.
Nie, nemôže, kedže pracuješ s hotovosťou, je podpísanie hmotnej zodpovednosti automatické. To, čo podpisuješ nie je hmotná zodpovednosť, čo máš na doklade?
ivetazochova
07.09.12,05:45
to čo podpisujem je vlastne výsledok pokladne
Tweety
07.09.12,05:48
to čo podpisujem je vlastne výsledok pokladne
Neviem prečo ju nemáš podpísanú, ale mala by si mať. Treba sa informovať u nadriadených, pretože zrážku bez tvojho súhlasu nemôžu vykonať. Ale zodpovednosť máš mať.
ivetazochova
07.09.12,05:50
no nemám ju preto lebo som tam ako brigádnička
Tweety
07.09.12,05:51
no nemám ju preto lebo som tam ako brigádnička
Aj brigádnik môže ju mať podpísanú, takže postupuj tak, ako som už uviedla v predch, príspevku.
pepsikova
07.09.12,06:08
..no, obávam sa, že zamestnávateľ ťa pred nástupom do práce pokladníčky poučil, aký má byť stav pokladne pri uzávierke,že nesmie chývať!..2€-no, nemalo by, ale sto eur- to už vyzerá na výber hotovosti bez potvrdenky, čiže krádež!..a jasné, že ti to stiahne z výplaty, máš za peniaze zodpovednosť!...bol by sám proti sebe,keby to tak nechal...dávaj väčší pozor,či aj majiteľ nechodí do pokladne, keď tam nie si..a peniaze vydávaj nahlas,počítaj výdavok nahlas, nestane sa, žeby si sa pomýlila...
..a v pracovnej zmluve máš určite že pracovník je zodpovedný za škody, ktoré vzniknú na pracovisku počas jeho prítomnosti v práci...
Pikoška
07.09.12,06:18
to čo podpisujem je vlastne výsledok pokladneManko v pokladni je druh zodpovednosti, ktorý zakladá prezumciu viny, teda dôkazné bremeno na zamestnancovi, pokiaľ bola spísaná dohoda o hmotnej zodpovednosti. Pokiaľ takáto dohoda spísaná nebola, tak sa jedná o pracovno právnu zodpovednosť, kde to, že si Ty zavinila škodu musí preukázať zamestnávateľ. Naviac si vyžiadaj vnútropodnikovú smernicu pre vedenie pokladnice. Zdá sa, že nespísaním dohody o hmotnej zodpovednosti pochybil niekto iný. Záväzok si uznať nemala, máš možnosť podať žalobu o neplatnosť zrážok zo mzdy.
Maťa42
02.10.12,17:18
Prepáčte, že som sa tu takým spôsobom vopchala so svojím problémom, ale dlho som na "Porade" nebola a neviem, ako ďalej. Snáď mi niekto poradí. Pri kontrole účtovníctva sme s kolegyňou zistili, že naša ďalšia kolegyňa vyberala od ľudí poplatky, ale do pokladne nedala príjmové doklady úmyslne zúčtovať. Išlo o celkovú sumu vyše 2500 €. Ja som mala podozrenie, že jej tam chýbajú peniaze už dlhšie /vysoký stav v pokladni, ale na účte skoro nula, lebo nemala čo vložiť/. Urobili sme jej štvťročnú fyzickú inventúru a zistili sme, že jej tam chýba vyše 5 tis. €. Nadriadenému sme v prvom prípade nič nepovedali, lebo to do týždňa vyrovnala. No keď sme zistili ďalšiu chýbajúcu sumu pri inventúre a pri ďalšej opäť vyššiu, tak sme to oznámili nášmu nadriadenému. Ten však ani po dvoch mesiacoch to vôbec nerieši /je nutné podotknúť, že ide o verejné prostriedky/, ešte s ňou o tom ani nerozprával, ako keby ho to ani netrápilo. A ona ide veselo ďalej, rozhadzuje, nakupuje, cestuje... Tá kolegyňa u nás pracuje niečo vyše roka a také niečo sme ešte nezažili. Každá z nás sa snaží robiť čo najpoctivejšie a také niečo si niktorá z nás nedovolila a robíme tam aj okolo 20 rokov, vždy medzi nami vládla dôvera a spoľahnutie. Nevieme ako máme postupovať ďalej, aby sme z toho nemali problém aj my ostatné, keď o tom vieme /ja to všetko účtujem a podpisujem sa, že som to kontrolovala/. Poraďte, prosím, čo môžeme ešte urobiť pre svoju ochranu, aby to nakoniec nevyzeralo tak, že sa s ňou vezieme spolu a ako ju treba zastaviť.
Tweety
02.10.12,17:27
Prepáčte, že som sa tu takým spôsobom vopchala so svojím problémom, ale dlho som na "Porade" nebola a neviem, ako ďalej. Snáď mi niekto poradí. Pri kontrole účtovníctva sme s kolegyňou zistili, že naša ďalšia kolegyňa vyberala od ľudí poplatky, ale do pokladne nedala príjmové doklady úmyslne zúčtovať. Išlo o celkovú sumu vyše 2500 €. Ja som mala podozrenie, že jej tam chýbajú peniaze už dlhšie /vysoký stav v pokladni, ale na účte skoro nula, lebo nemala čo vložiť/. Urobili sme jej štvťročnú fyzickú inventúru a zistili sme, že jej tam chýba vyše 5 tis. €. Nadriadenému sme v prvom prípade nič nepovedali, lebo to do týždňa vyrovnala. No keď sme zistili ďalšiu chýbajúcu sumu pri inventúre a pri ďalšej opäť vyššiu, tak sme to oznámili nášmu nadriadenému. Ten však ani po dvoch mesiacoch to vôbec nerieši /je nutné podotknúť, že ide o verejné prostriedky/, ešte s ňou o tom ani nerozprával, ako keby ho to ani netrápilo. A ona ide veselo ďalej, rozhadzuje, nakupuje, cestuje... Tá kolegyňa u nás pracuje niečo vyše roka a také niečo sme ešte nezažili. Každá z nás sa snaží robiť čo najpoctivejšie a také niečo si niktorá z nás nedovolila a robíme tam aj okolo 20 rokov, vždy medzi nami vládla dôvera a spoľahnutie. Nevieme ako máme postupovať ďalej, aby sme z toho nemali problém aj my ostatné, keď o tom vieme /ja to všetko účtujem a podpisujem sa, že som to kontrolovala/. Poraďte, prosím, čo môžeme ešte urobiť pre svoju ochranu, aby to nakoniec nevyzeralo tak, že sa s ňou vezieme spolu a ako ju treba zastaviť.
Ak je pokladníčkou, určite má podpísanú hmotnú zodpovednosť. Ak o tom jej počine nadriadený vie, je to v jeho právomoci, aby to riešil.
misoft
02.10.12,18:38
Nadriadenému sme v prvom prípade nič nepovedali, lebo to do týždňa vyrovnala. No keď sme zistili ďalšiu chýbajúcu sumu pri inventúre a pri ďalšej opäť vyššiu, tak sme to oznámili nášmu nadriadenému. Ten však ani po dvoch mesiacoch to vôbec nerieši /je nutné podotknúť, že ide o verejné prostriedky/, ešte s ňou o tom ani nerozprával, ako keby ho to ani netrápilo.
Chyba! To ju povzbudilo, aby naďalej v tom pokračovala. Bolo načase. A oznámili ste mu to písomne? Zaregistroval on toto oznámenie niekde? Pokiaľ áno - nech vás to už netrápi - je to už jeho problém. Príde kontrola, zistia čachre-machre, uvidia lajstro, že ho na to niekto upozornil a nič neurobil - opäť jeho problém - a veliký.
Maťa42
03.10.12,17:12
Tiež som to hovorila kolegyni, že to dáme na papier a nech to nadriadený podpíše. A dám to riadne zaevidovať do došlej pošty, aby niečo nevymýšľal. Ďakujem, ďakujem.
misoft
03.10.12,17:25
No ale MAKAJ! Lebo liknavosť sa vypomstí - odrazu to môže byť hodené na vás a zo sr*č*ek sa nedostanete.